reklama

Quintana zničil Froomeho, svléct ze žlutého jej nedokázal

Tour graduje: Quintanova dvojka a Froome obav zbavený Prohlédněte si fotografie z poslední horské etapy letošní Tour de France, v níž ani heroický výkon Naira Quintany nestačil na svléknutí Chrise Frooma ze žlutého dresu vedoucího muže závodu. Foto: Reuters
Reportáž z 20. etapy Tour de France 2015.

Alpe d'Huez - Kolumbijec Nairo Quintana dojel druhý v poslední horské etapě letošního 102. ročníku Tour de France. Na lídra závodu Chrise Froomeho dokázal v závěrečném stoupání na legendární Alpe d'Huez najet 80 sekund, což mu nakonec nestačilo k tomu, aby jej vysvlékl ze žlutého dresu.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

Etapu na nejslavnější horu světa, kterou jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE, potřetí v řadě ovládl domácí závodník, tentokrát lídr stáje FDJ Thibaut Pinot.

Froome kromě žlutého dresu získal také titul "Krále hor" v soutěži o nejlepšího vrchaře Tour. Quintana ke druhé pozici přidává bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce do 25 let, v neděli na pařížské pódium mu bude dělat doprovod týmový kolega Alejandro Valverde.

Ten se tak v pětatřiceti letech dočká vytouženého umístění na bedně "Staré dámy". Jejich stáj Movistar ovládla hodnocení týmů.

Zároveň je jisté, že zelený dres v bodovací soutěži počtvrté při své čtvrté účastí na Tour v řadě vybojuje slovenský "Terminátor" Peter Sagan. Nic na tom již nemůže změnit ani zítřejší slavný dojezd na Champs-Elysées.

Tak jak se čekalo, byla poslední závodní etapa letošního ročníku strhující podívanou. Hned na úvod se sice dostala do úniku čtveřice uprchlíků, nejzajímavější věci se ale děly za nimi.

Sky se snažila po nástupech situaci uklidnit, při prvním téměř 30tikilometrovém stoupání na Col de la Croix de Fer, který nahradil obávaný Col du Galibier, jim v práci na čele pomohla stáj AG2R. Loňský druhý muž celkového pořadí Peraud pracoval pro svého parťáka Bardeta, který toužil udržet dres nejlepšího vrchaře.

Pět kilometrů pod vrcholem ale bylo jasné, že je to marná snaha. Nejprve nastoupil Valverde, jehož následoval posléze i Quintana a oba dokázali nejen roztrhat peloton, ale očesat domestiky Froomemu. Toho se navíc dokázal držet jen Vincenzo Nibali.

Oba poslední šampioni Tour dokázali pod vrcholem dostihnout dvojici Quintana-Valverde, kde vytuhl především druhý jmenovaný, a tak se v dlouhém sjezdu zhruba třicetihlavý peloton zase sjel. Urvat se z něj dokázali mimo jiné Francouzi Pierre Rolland, Thibaut Pinot a také Ryder Hesjedal.

Na rovině pod Alpe d'Huez pak zůstal z úvodního úniku už jen domácí Alexandre Geniez. Toho v nejprudší pasáži legendární hory dojela dvojice Pinot-Hesjedal, ze které se následně pro životní úspěch dokázal urvat prvně jmenovaný.

Za nimi dojela k úpatí téměř 14 kilometrů dlouhému stoupání skupinka favoritů se ztrátou tří a půl minuty. Hned v jeho úvodu ztratil naději na útok na elitní trojici Nibali, který musel měnit přední kolo, zatímco na čele se začalo závodit. Podobný problém postihl také Mathiase Franka.

Už po dvou kilometrech stoupání odjel Valverde, za kterého se následně dotáhl Quintana. Dvakrát jej domestici Froomeho - Poels s Portem - dokázali sjet, potřetí už nikoliv a dvojice Movistaru se začala vzdalovat. Navíc dokázala dojet z úniku staženého parťáka Winnera Ananaconu.

Ten následně táhl svého krajana Quintanu i ve chvíli, kdy odpadl Valverde, který se vrátil k trojlístku Sky. Ten nakonec dokázal dojet i Rollanda. A začal boj o vteřiny.

Froome i díky pomoci Poelse s Portem dokázal držet rozdíl na půl minutě a následně až do tří kilometrů pod vrcholem na minutě. Když mu odpadl Poels a následně i Porte, do cíle už mu zbývalo několik stovek metrů a bylo jasné, že Quintana svůj sympatický útok nedotáhne.

A to ani ke svlečení Brita ze žlutého, ani k vítězství v etapě. Před ním jedoucí Pinot totiž nakonec dokázal ze svého více jak dvouminutového náskoku udržet alespoň 18 sekund.

I tak ale pětadvacetiletý Kolumbijec předvedl parádní výkon a Froomemu se jistě ulevilo, že "Stará dáma" už končí a že z itineráře dnešní etapy musel být kvůli technickým problémům vyřazen brutální Galibier.

Celkové sedmnácté místo dokázal uhájit nejlepší z Čechů Roman Kreuziger, na životním pětadvacátém místě pak zakončí 102. ročník "Staré dámy" Jan Bárta.

Cyklistický etapový závod Tour de France:

20. etapa: Modane Valfréjus - Alpe d?Huez (110,5 km): 1. Pinot (Fr./FDJ) 3:17:21, 2. Quintana (Kol./Movistar) -18, 3. Hesjedal (Kan./Cannondale) -41, 4. Valverde (Šp./Movistar), 5. Froome (Brit./Sky) oba -1:38, 6. Rolland (Fr./Europcar) -1:41, 7. Porte (Austr./Sky) -2:11, 8. Anacona (Kol./Movistar) -2:32, 9. Poels (Niz./Sky), 10. Plaza (Šp./Lampre) oba -2:50, ...37. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -6:40, 50. Bárta (ČR/Bora-Argon) -8:45, 88. König (ČR/Sky) -19:26, 134. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -23:57.

Průběžné pořadí: 1. Froome 81:56:33, 2. Quintana -1:12, 3. Valverde -5:25, 4. Nibali (It./Astana) -8:36, 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -9:48, 6. Gesink (Niz./LottoNL) -10:47, 7. Mollema (Niz./Trek) -15:14, 8. Frank (Švýc./IAM Cycling) -15:39, 9. Bardet (Fr./AG2R) -16:00, 10. Rolland -17:30, ...17. Kreuziger -1:02:51, 25. Bárta -1:26:56, 70. König -2:53:09, 103. Štybar -3:30:13.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

reklama