Quintana vyhrál horskou etapu Gira a je novým lídrem

14. 5. 2017 17:27
Horskou devátou etapu Gira d'Italia vyhrál po náročném stoupání na Blockhaus s téměř půlminutovým náskokem kolumbijský cyklista Nairo Quintana. Vítěz závodu z roku 2014 se díky tomu před volným dnem oblékl do růžového trikotu lídra průběžného pořadí.
Nairo Quintana je novým lídrem Gira
Nairo Quintana je novým lídrem Gira | Foto: Reuters

Blockhaus - Nairo Quintana ve včerejší etapě pro sebe rozhodl první velký souboj favoritů na letošním Giru. Z tříčlenné skupiny s Italem Vincenzem Nibalim a Francouzem Thibautem Pinotem se odpoutal v prudkém stoupání necelých pět kilometrů před cílem, poté co na jeho opakovaný nástup už soupeři nedokázali zareagovat.

Do cíle po 152 km přijel Quintana s náskokem 24 sekund před Pinotem a třetím Nizozemcem Tomem Dumoulinem. Čtvrtý byl s odstupem 41 sekund další nizozemský cyklista Bauke Mollema. Až pátý dojel domácí obhájce prvenství Nibali, jemuž po Quintanově ataku došla energie a na kolumbijského rivala ztratil 59 sekund.

Quintana převzal růžový trikot od Lucemburčana Boba Jungelse, který ve stoupání na nejlepší nestačil a dojel s odstupem 3:30 minuty. Nový lídr má v čele průběžného pořadí náskok 28 sekund před Pinotem a 30 před Dumoulinem.

Sportovní tragédii prožila v etapě stáj Sky. Zhruba 14 km před cílem v situaci, kdy si jezdci v pelotonu dělali pozici pro závěrečné stoupání, způsobil odstavený policejní motocykl u levé krajnice hromadnou nehodu, při níž skončili na zemi mimo jiné právě vrchaři Sky Mikel Landa a Geraint Thomas. Oba se z pádu vzpamatovávali několik minut, a i když potlučení a s roztrhanými trikoty znovu nasedli na kola, ostatní favorité už byli dávno pryč.

Dosud druhý muž průběžného pořadí Thomas podal heroický výkon, ale ztratil přes pět minut. Další Brit Adam Yates, jenž byl také účastníkem nehody, byl v cíli pouze o půlminuty dřív.

V pondělí mají cyklisté stejně jako minulý týden volný den a hned v úterý je čeká důležitá 39,8 km dlouhá časovka z Foligna do Montefalca.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 9. etapa (Montenero di Bisaccia - Blockhaus, 152 km):

1. Quintana (Kol./Movistar) 3:44:51, 2. Pinot (Fr./FDJ), 3. Dumoulin (Niz./Sunweb) oba -24, 4. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -41, 5. Nibali (It./Bahrajn Merida) -59, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -1:16, 7. Kangert (Est./Astana) -2:01, 8. Zakarin (Rus./Kaťuša) -2:20, 9. Reichenbach (Švýc./FDJ) -2:28, 10. Formolo (It./Cannondale) -2:35, …26. Hirt -4:39, 35. Schlegel (oba ČR/CCC) -6:50, 149. Bárta (ČR/Bora) -26:37.

Průběžné pořadí: 1. Quintana 42:06:09, 2. Pinot -28, 3. Dumoulin -30, 4. Mollema -51, 5. Nibali -1:10, 6. Pozzovivo -1:28, 7. Zakarin -2:28, 8. Formolo -2:45, 9. Amador (Kost./Movistar) -2:53, 10. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -3:06, …26. Hirt -11:22, 72. Schlegel -41:07, 178. Bárta 1:32:39.