reklama

Francie v šoku. Ragbyová superhvězda ukončila život skokem ze střechy

Christophe Dominici ragbyová hvězda a francouzská celebrita na záběrech z roku 2007 Associated Press |  00:38
Christophe Dominici, ragbyová hvězda a francouzská celebrita, spáchal sebevraždu. Trojnásobný účastník světového šampionátu a vicemistr světa z roku 1999 ukončil ve 48 letech život skokem ze střechy opuštěné budovy v parku na předměstí Paříže.

Podle listu Le Parisien dorazila záhy na místo tragédie i Dominiciho manželka, která se vydala svého muže hledat, když se nevracel z procházky. Vzhledem k utrpěnému šoku ji však policisté nemohli vyslechnout.

Dominici patřil k nejslavnějším sportovcům ve Francii. Jeho smrt byla dokonce oznámena v parlamentu a poslanci uctili během zasedání Dominiciho památku potleskem vestoje. 

Ministr sportu Jean-Michel Blanquer oznamuje v parlamentu zprávu o smrti Christophea Dominiciho:

Dominici ve své biografii, kterou zveřejnil v roce 2007, přiznal, že byl v mládí zneužíván a od čtrnácti let bojoval s depresemi poté, co při dopravní nehodě zemřela jeho 24letá sestra Pascale, na niž byl hodně fixován.

Rodák z Toulonu od mládí zářil nejen mezi ragbyovými "háčky", ale i jako fotbalista. Dokonce trénoval s AS Monaco, kde se spřátelil s Lilianem Thuramem, pozdějším světovým i evropským šampionem a jednou z největších hvězd světové kopané. 

Smutný přehled roku 2020. Zemřeli Bryant, Maradona, české legendy i mladá motorkářka Smutný přehled roku 2020. Zemřeli Bryant, Maradona, české legendy i mladá motorkářka Prohlédněte zde

Dominici však dal nakonec přednost šišatému míči. Prosadil se v domovském RC Toulonnaise, po čtyřech úspěšných letech přestoupil v roce 1997 do Stade Francais. V pařížském velkoklubu strávil jedenáct sezon a oslavil pět mistrovských titulů.

V roce 1998 debutoval ve francouzské reprezentaci a o rok později na světovém šampionátu přispěl v semifinále svojí nejslavnější pětkou kariéry k vyřazení favorizovaného Nového Zélandu. V boji o trofej však "Les Bleus" podlehli Austrálii.

Slavná Dominiciho pětka, díky které Francie otočila zápas s Novým Zélandem na MS 1999:

Dominici si zahrál i na dalších dvou šampionátech, na nichž jeho tým vždy nepřešel přes semifinále a následně neuspěl ani v boji o bronz. Právě po utkání o 3. místo se v roce 2007 rozloučil s reprezentačním dresem, oblékl ho v 67 duelech.

O rok později ukončil aktivní kariéru a přešel k trenérskému týmu Stade Francais. Ve Francii byl považován za jednoho z nejvíce sexy mužů, díky postavení celebrity se zúčastnil i jedné z řad populární televizní taneční soutěže.

Dominici pracoval také jako ragbyový expert pro televizi a rozhlas. Na začátku tohoto roku stál za nabídkou jistého konsorcia ze Spojených arabských emirátů, které hodlalo převzít zadlužený tým v Béziers a vybudovat z něj velkoklub. Jenže sportovní úřady obchod nepovolily, což Dominici podle slov svých blízkých těžce nesl.

"Ragby mi dovolilo pochopit spoustu věcí - úctu k životu, k lidem i k sobě samému, spolu s hodnotami jako pokora a boj. Býval jsem agresivní, dával jsem agresivitu ve prospěch týmu. Teď jsem mnohem moudřejší a dospělejší," uvedl v roce 2009 v rozhovoru pro list Le Monde.

Ani to ho však neodradilo od osudového rozhodnutí.

"Malý postavou, ale na hřišti titán. Nikdy na tebe nezapomeneme." Tak se rozloučili se svým velkým soupeřem na svém oficiálním Twitteru novozélandští All Blacks:

reklama