reklama

Porsche, Nike i výrobce luxusních hodinek. Od Šarapovové už se odvrací sponzoři

Podívejte se na přehled deseti nejlépe placených sportovkyň světa. Zatím mu stále vládne ruská tenistka Maria Šarapovová, ovšem otázka je , jak dlouho. Podívejte se na přehled deseti nejlépe placených sportovkyň světa. Zatím mu stále vládne ruská tenistka Maria Šarapovová, ovšem otázka je , jak dlouho. Foto: Reuters
Po oznámení pozitivního testu na doping přišla ruská tenistka Maria Šarapovová o dva z hlavních sponzorů, díky nimž je už přes deset let nejlépe vydělávající sportovkyní na světě.

Los Angeles- Po oznámení pozitivního testu na doping přišla ruská tenistka Maria Šarapovová o tři z hlavních sponzorů, díky nimž je už přes deset let nejlépe vydělávající sportovkyní na světě. Americká společnost Nike, švýcarský výrobce hodinek TAG Heuer i německá automobilka Porsche s ní přerušili spolupráci, prozatím po dobu vyšetřování případu.

Osmadvacetiletá Šarapovová v pondělí na tiskové konferenci v Los Angeles oznámila, že měla pozitivní nález na novou látku meldonium během lednového Australian Open. Reakce Nike, s níž měla osmiletou smlouvu na 70 milionů dolarů, přišla krátce poté. A dnes následovala ztráta dalších partnerů.

"Jsme smutní a zklamaní ze zprávy o Marii Šarapovové. Rozhodli jsme se ukončit s ní spolupráci po dobu vyšetřování, situaci budeme sledovat," oznámil Kejuan Wilkins, mluvčí firmy Nike, vyrábějící převážně sportovní oblečení a potřeby.

Stejně se zachoval švýcarský výrobce hodinek. "Měla s námi smlouvu do konce roku 2015. Jednali jsme o prodloužení, ale vzhledem k současné situaci k tomu nedojde," uvedla firma TAG Heuer v prohlášení.

Slavná ruská tenistka už nebude ani tváří Porsche. "S politováním jsme si vyslechli nové zprávy o Marii Šarapovové a rozhodli se odložit naplánovanou spolupráci," napsalo vedení stuttgartské automobilky, která je součástí koncernu Volkswagen.

Reklama je pro Šarapovovou klíčová

Právě reklamní smlouvy tvoří tři čtvrtiny příjmů nejbohatší sportovkyně na světě, z roční sumy téměř 30 milionů dolarů je to asi 23 milionů. Dalšími významnými partnery Šarapovové jsou Head, Avon či Evian.

Rodačka ze Sibiře přiznala, že se do problémů dostala vlastní neznalostí. Meldonium je totiž na seznamu zakázaných látek od letošního roku a během měsíce na něj bylo pozitivně testováno už sedm sportovců. Nikdo z nich však nebyl ani zdaleka tak úspěšný jako vítězka pěti grandslamů a bývalá světová jednička.

Podívejte se, jak Šarapovová učinila prohlášení:

"Posledních deset let jsem brala látku, která se prvního ledna stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu," řekla. Nepodívala se totiž na aktualizovaný seznam zakázaných látek, byť ji i další tenistky na tuto skutečnost už v prosinci Mezinárodní antidopingová agentura WADA upozornila. Odkaz v e-mailu však podle vlastních slov nerozklikla.

Meldonium pomáhalo Šarapovové řešit potíže se srdečním tepem, nedostatkem hořčíku a chtěla se jím chránit i před cukrovkou, kterou mají v rodině. "Přijímám plnou zodpovědnost," oznámila vítězka 35 turnajů WTA a tenistka, která měla v srpnu v Riu obhajovat stříbrnou olympijskou medaili.

Jak vysoký trest aktuálně sedmé hráčce světového žebříčku hrozí, zatím netuší. S tenisem nicméně skončit nechce. ITF jí zastavila činnost od tohoto víkendu. Letos Šarapovová odehrála právě jen Australian Open, protože poslední půlrok ji trápila zraněná ruka.

reklama