Real je šampionem basketbalové Euroligy, Veselý čtvrtý

17. 5. 2015 22:11
První titul od roku 1995 si zajistili výhrou 78:59 ve finále s Olympiakosem Pireus
Real Madrid vs. Olympiakos Pireus (Dunston a Nocioni)
Real Madrid vs. Olympiakos Pireus (Dunston a Nocioni) | Foto: Reuters

Madrid - Basketbalisté Realu Madrid jsou podeváté v historii šampiony Evropské ligy. První titul od roku 1995 si zajistili výhrou 78:59 ve finále s Olympiakosem Pireus, když využili domácího prostředí. Potvrdili tak pozici nejúspěšnějšího klubu v historii soutěže. Bronz získal CSKA Moskva, který porazil 86:80 Fenerbahce Istanbul. Prohru tureckého celku neodvrátil ani český reprezentant Jan Veselý, autor pěti bodů a tří doskoků.

Veselý tak neprotrhl svou smůlu ve Final Four, když prohrál i čtvrtý zápas, který v kariéře na závěrečném turnaji odehrál. V roce 2010 dvakrát smolně prohrál s Partizanem Bělehrad, tentokrát zase turecký celek nestačil na favority.

Už v semifinále s Realem soupeř předvedl klíčovou šňůru ve chvíli, kdy Veselý seděl na lavičce, a to se povedlo i CSKA. Trenér Žejlko Obradovič tentokrát vynechal českého pivota ze základní sestavy a ruský gigant vstoupil do zápasu šňůrou 16:2.

Teprve pak přišel do hry Veselý, který se hned snažil nabudit spoluhráče smečí, jenže CSKA odskočil až na rozdíl 20 bodů a jen tři rychlé trojky Andrewa Goudelocka alespoň trochu rozveselily fandy Fenerbahce.

Rozjeté hráče CSKA se však už nedařilo zastavit, zvláště když v dresu Fenerbahce se stejně jako v semifinále trápil nejužitečnější hráč celé soutěže Nemanja Bjelica.

Ten se probudil stejně jako celý tým až ve třetí části a Fenerbahce začalo mohutně dotahovat ztrátu až 24 bodů. Chytla se sestava bez Veselého, který si tak ve zbytku zápasu již příliš nezahrál.

Sledoval však stíhací jízdu spoluhráčů, kteří pět minut před koncem srovnali. Jenže CSKA potvrdil své zkušenosti a dovedl zápas do vítězného konce.

Ve finále se radoval po jasné výhře domácí Real, ovšem Olympiakos mu byl dlouho vyrovnaným soupeřem. Většinu první půle držel řecký celek mírné vedení, ale Realu vyšel jeho závěr a na startu druhé půle odskočil už na 11 bodů.

Olympiakos sice šňůrou 12:0 znovu otočil skóre, ovšem Real stejně jako v semifinále ničil soupeře přesnými trojkami. A to především Jaycee Carroll, který dal 11 bodů Realu v řadě a získal náskok, který už si domácí v poslední čtvrtině pohlídali a oplatili Olympiakosu finálovou prohru z roku 2013.