reklama

Z Rudokožců bude "fotbalový tým". Washington pod tlakem mění název

Quinton Dunbar Quinton Dunbar autor: Reuters
Mužstvo ligy amerického fotbalu NFL z hlavního města Spojených států ponese v následující sezoně prostý název Washington Football Team. Tradiční klub se vzdal minulý týden pod tlakem veřejnosti a sponzorů jména Redskins (Rudokožci), které měl téměř 90 let.

Současný název je provizoriem do doby, kdy vedení klubu najde nové jméno a přepracuje celou klubovou identitu. Se starým jménem a logem se Washington oficiálně rozloučí na začátku sezony NFL, kterou tým odstartuje 13. září duelem proti Philadelphii.

Klub mění název po nátlaku organizací bojujících za práva původních obyvatel, podle nichž je urážlivý. K odstranění termínu Rudokožci z názvu vyzval klub i jeho nejvýznamnější sponzor FedEx, jehož jméno nese stadion Washingtonu.

Tlaky na přejmenování sportovních klubů s pohrdavými či stereotypními názvy vzrostl v minulých týdnech souběžně s protirasistickými protesty po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku. Název Redskins nesl klub od roku 1933, kdy ještě sídlil v Bostonu. Do hlavního města USA se přestěhoval o čtyři roky později.

Změnu názvu zvažuje také baseballový tým Cleveland Indians. Stejný postup jako Washington už zvolil tým kanadské ligy amerického fotbalu Edmonton Eskimos, jenž vstoupí do nové sezony jako Edmonton Football Team.

reklama