Reichelt vrátil titul v Kitzbühelu domácím Rakušanům

25. 1. 2014 14:08
Po osmi letech se Rakušané díky Hannesi Reicheltovi dočkali domácího vítěze slavného sjezdu v Kitzbühelu.
Hannes Reichelt se raduje z vítězství v Kitzbühelu
Hannes Reichelt se raduje z vítězství v Kitzbühelu | Foto: Reuters

Kitzbühel - Po osmi letech se Rakušané díky Hannesi Reicheltovi dočkali domácího vítěze slavného sjezdu v Kitzbühelu. Naposledy rakouský závodník triumfoval na sjezdovce Streif v roce 2006, kdy zkrácený sjezd vyhrál Michael Walchhofer.

Druhý dnes skončil Nor Lund Aksel Svindal, který navýšil své vedení v průběžném hodnocení Světového poháru, třetí byl Američan Bode Miller.

Třiatřicetiletý Reichelt vyhrál sjezd z hory Hahnenkamm poprvé v kariéře a zaznamenal první vítězství ve Světovém poháru od triumfu ve sjezdu v prosinci roku 2012 v Bormiu. V této sezoně se na stupně vítězů postavil popáté hlavně díky tomu, že skvěle zvládl zejména horní pasáž trati, kde měl na Svindala náskok půl sekundy. I když dole trochu ztratil, Nora porazil o 21 setin.

Sjezd byl kvůli nepříznivému počasí přesunut na dnešek z pátku, navíc trať byla kvůli nedostatku sněhu pozměněna a byla nejdelší od roku 1998. Tentokrát na ní chyběla pasáž zvaná Hausberg a následný odkloněný náročný traverz. Jednatřicetiletý Svindal byl pomalejší nahoře, ale zajel skvěle spodní část a poprvé v závodu vystoupil na stupně vítězů.

Dole naopak chyboval Miller, čímž se nejspíš připravil o vítězství. K premiérovému triumfu v kitzbühelském sjezdu, v kterém byl v letech 2008 a 2011 druhý, mu chybělo 34 setin.

Na startu chyběl nejlepší český lyžař Ondřej Bank, který dal přednost tréninku slalomu před olympijskými hrami v Soči, kde chce útočit na nejlepší umístění v superkombinaci.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Reichelt (Rak.) 2:03,38, 2. Svindal (Nor.) -0,21, 3. Miller (USA) -0,34, 4. Théaux (Fr.) -0,66, 5. Innerhofer (It.) -0,77, 6. Janka (Švýc.) -0,85, 7. Franz (Rak.) a Ganong (USA) oba -1,03, 9. Jansrud (Nor.) -1,08, 10. Defago (Švýc.) -1,14.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 6 z 9 závodů): 1. Svindal 440 b., 2. Reichelt 360, 3. Küng (Švýc.) 239, 4. Guay (Kan.) 207, 5. Théaux 203, 6. Miller 185, ...49. Bank (ČR) 1.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 35 závodů): 1. Svindal 837, 2. Hirscher (Rak.) 735, 3. Pinturault (Fr.) 556, 4. Neureuther (Něm.) 491, 5. Reichelt 476, 6. Ligety (USA) 449, ...86. Bank 29, 104. Krýzl 17, 120. Vráblík (oba ČR) 8.