Rekord a velké drama. Super Bowl vyhrál Pittsburgh

Martin Jůzek
2. 2. 2009 5:25
Pittsburgh ve finále NFL porazil Arizonu

Tampa Bay - Slavný Super Bowl snad nemohl mít letos dramatičtější zápletku. V nedělním finále ligy amerického fotbalu (NFL) triumfovali hráči Pittsburghu Steelers, kteří Arizonu Cardinals porazili díky touchdownu v poslední minutě.

Pittsburgh navázal na svůj triumf z roku 2006 a stal se vůbec nejúspěšnějším týmem soutěže, když trofej pro vítěze získal již pošesté v historii.

Do 43. finále NFL vstupoval jako favorit, ale předpoklady se během utkání tak úplně nenaplnily. Až úspěšný touchdown Santonia Holmese, jenž přišel pětatřicet sekund před koncem, rozhodl o tom, že se stadion zbarví do žlutobílých oslav.

Zámořská média se shodují, že dost možná to byl také ten nejzajímavější souboj na konci sezony, který kdy fanoušci viděli.

Nejen proto, že na stadionu Raymonda Jonese v Tampě padl rekord. Ale pojďme od začátku. Pittsburgh se v úvodní čtvrtině dočkal prvního bodového zisku, když se kopem z osmnácti yardů trefil mezi tyče Jeff Reed.

Vedení navýšil favorit v úvodu druhé části. Gary Russell položil první touchdown utkání. Skóre 10:0 však nevydrželo dlouho, Arizona snížila stejným způsobem zásluhou Bena Patricka.

Těsně před přestávkou potom zvedl diváky ze sedadel James Harrison. Jeho famózní běh (viz video pod článkem) přes celé hřiště byl tím nejdelším v historii.

Harrison za pomocí spoluhráčů dokázal přeběhnout 100 yardů, čímž vytvořil nový rekord a Steelers vedli 17:7.

Po pauze zaplněné například hudební vložkou od Bruce Springsteena přišlo opatrné třetí dějství, kdy Pittsburgh navýšil díky další Reedově trefě náskok na 20:7.

Ovšem prohrávající Cardinals se nevzdali a zápas na konci gradoval.

Dvoubodová penalizace pro Pittsburgh a dva touchdowny Larryho Fitzgeralda znamenaly, že Arizona otočila skóre na 23:20. Tento stav potřebovala udržet dvě minuty a třicet sedm vteřin. Nepovedlo se jí to.

Quarterback Ben Roethlisberger chvíli váhal, pak našel Santonia Holmese v době, kdy běžela poslední minuta. Holmes chytil míč ve vymezené zóně, sice v rohu, ale v tu chvíli ještě ve hřišti a nastartoval žlutobílé oslavy.