Bravo, Gábi! Soukalová má stříbro z vytrvalostního závodu

Škoda té rány vedle, tak se zrodilo světové stříbro
Ke zlatu ze smíšené štafety Soukalová přidala v Kontiolahti druhou medaili...
... a vybojovala první individuální cenný kov z MS v kariéře.
Dnes Soukalová odjela skvělý závod, ideálně načasovala běžeckou i střeleckou formu.
První tři položky zvládla s nulou, i když na té třetí to bylo při dvou ranách hodně těsné.
11. 3. 2015 18:43
Reportáž z biatlonového závodu žen na 15 km.

Kontiolahti - Česká biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala na světovém šampionátu v Kontiolahti stříbro ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů.

V cíli byla o 1,2 vteřiny rychlejší než domácí hvězda  Kaisa Mäkäräinenová, ovšem na poslední chvíli ji se startovním číslem 93 dokázala o 23,2 vteřiny porazit neznámá Ruska Jekatěrina Jurlovová, která byla dosud ve Světovém poháru nejvýše na šestém místě.

Závod jsme sledovali v podrobné online reportáži ZDE!

"V posledním kole jsem si musela povolit, abych doběhla do cíle. Jsem ráda za střelbu, protože tolik nefoukalo, jak se předpovídalo. Myslím, že jsem se tady našla. Nechápu, že jsem porazila tady ve Finsku Kaisu, je to něco neuvěřitelného," řekla v rozhovoru v cíli Soukalová.

Ta tak nenapodobila Kateřinu Holubcovou-Jakešovou, která vybojovala zlato na stejné trati před dvanácti lety.

"Dneska jsem se na trati jsem necítila tak dobře, jako v minulých dnech. Mrzí mě tak poslední střelba ve stoje. Když už mi ulétla ta jedna ležka, tak jsem věřila, že to už dostřílím čistě. Nedá se nic dělat," doplnila reprezentační kolegyni Veronika Vítková. Ta dojela se dvěma střeleckými chybami na kontě osmá.

Sympatický výsledek zajela i Eva Puskarčíková, která skončila rovněž se dvěma chybami třiadvacátá.

Jedna osudová chyba na střelnici

Soukalová vyrazila do závodu hned z kraje, se startovním číslem čtyři. A od začátku potvrzovala roli jedné z favoritek. Na první střelbě v leže byla hodně opatrná, pomalým tempem ale sestřelila všech pět ran. Už po první střelbě se zařadila na stupně vítězů.

Na druhé položce, první ve stoje, opět jablonecká biatlonistka nezaváhala. A čistou nulu nasázela i na třetí položce, byť dvě rány byly hodně těsné. Na trati přitom zrychlovala, přičemž ostatní favoritky jedna podruhé ze hry o medaile vypadávaly. Běloruska Darja Domračevová na druhé střelbě třikrát chybovala a připsala si na MS další nezdar.

O zlatou medaili přišla Soukalová na poslední položce. Ve stoje zapracovaly nervy, trefila tři rány, čtvrtou ale poslala hodně mimo. Pátou opět trefila a přičetla minutu navíc k času.

Dlouho to vypadalo na zlatou medaili, ovšem přišly dvě komplikace. První měla na svědomí neskutečně běžící Finka Mäkäräinenová. Vedoucí žena Světového poháru ztrácela po poslední střelbě na Soukalovou 38 sekund, jenže po trati doslova letěla a nakonec proťala cílovou čáru se ztrátou pouhých 1,2 sekundy.

Ani trenéři s Jurlovovou nepočítali

Druhou komplikaci, hodně nečekanou, připravila české hvězdě málo známá Ruska Jurlovová. Třicetiletá biatlonistka se postupem času dostala do hledáčku kamer, když sázela na střelnici jednu nulu za druhou. I kritickou čtvrtou položku zvládla na výbornou a luxusní náskok už do cíle uhájila.

"Musím přiznat, že i pro mě je to překvapení. Rusky nejsou v posledních měsících v takové formě, to jsme nečekali. Gabča ale zaslouží obrovskou pochvalu, byl to skvělý výkon a skvělý výsledek," zhodnotil závod trenér Zdeněk Vítek.

"Jde to hodnotit jedině pozitivně. Ten konec byl infarktový, dělali jsme si velké naděje na zlato, ale nakonec tam vyskočila Jurlovová, s kterou jsme vůbec nepočítali. Můžeme být rádi, že se nám to tak povedlo, výsledek perfektní," doplnil šéftrenér Ondřej Rybář.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Ženy - vytrvalostní závod na 15 km: 1. Jurlovová (Rus.) 41:32,2 (0 tr. minut), 2. Soukalová (ČR) -23,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -24,4 (2), 4. Wiererová (It.) -24,8 (1), 5. Virolajnenová (Rus.) -37,9 (1), 6. Dahlmeierová (Něm.) -40,5 (2), 7. Bescondová (Fr.) -1:05,7 (1), 8. Vítková (ČR) -1:21,2 (2), 9. Hojniszová (Pol.) -1:22,0 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -2:22,5 (2), ...24. Puskarčíková -3:44,1 (2), 75. Landová (obě ČR) -7:25,6 (6).