reklama

Revoluce u skokanů nebude: Kvůli olympiádě i kritice

Skoky na lyžích budou dál podle starých pravidel Skoky na lyžích budou dál podle starých pravidel autor: Ondřej Besperát
Čech Koudelka nová pravidla také kritizoval

Curych - Skokani na lyžích budou ještě minimálně v blížící se olympijské sezoně závodit podle starých pravidel

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) totiž zatím neschválila pro soutěže na sněhu nové pravidlo o přepočítávání délky skoku podle matematického vzorce v souvislosti se silou větru, které se testovalo v letní Grand Prix.

"Pro trvalou změnu je potřeba více zkoušení. Pravidlo nebude zavedeno dříve než v sezoně 2010/2011," citovala dnes agentura SID prezidenta FIS Gian Franka Kaspera.

Takzvané matematické nebo větrné pravidlo mělo zajistit, aby i v měnících se povětrnostních podmínkách měli všichni skokani stejnou šanci na dobrý výsledek.

Zároveň mělo být výhodné pro televize, neboť by nebylo nutné při výrazné změně počasí několikrát restartovat kolo a neúměrně tak prodlužovat závod.

V letní Grand Prix však vzbudil experiment spíše kritiku.

Fanoušci i sami lyžaři ztráceli přehled, kdo vlastně vede, skokani paradoxně dopláceli na dobrý vítr a do popředí se dostávali ti závodníci, kteří předvedli výrazně kratší skoky.

"Je to pro diváky až nezáživný. Skočíte daleko a chcete se začít radovat, ale nemůžete. Musíte se udržet, protože si říkáte: No jo, skočil jsem daleko, ale musím počítat s tím, že jsem měl třeba dobrý podmínky, a budu až patnáctej," řekl k tomu Roman Koudelka.

reklama