Řezáč doběhl v Jizerské padesátce znovu třetí

9. 1. 2011 11:43
1. A. Aukland, 2. Svärd, 3. Řezáč

Bedřichov - Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč obsadil potřetí za sebou v klasické Jizerské padesátce třetí místo.

Suverénním způsobem vyhrál Anders Aukland z Norska, který navázal na vítězství z roku 2008. Druhý doběhl s téměř dvouminutovým odstupem obhájce Oskar Svärd ze Švédska. V závodu žen obhájila loňské vítězství jeho krajanka Sandra Hanssonová.

"Jsem spokojený. Na ty dva první jsem v těchto podmínkách neměl. Jsou nejlepší v soupažích a Aukland do kopců, když má formu," řekl Řezáč po dojezdu. "A já jsem nadšený. Odjel jsem skvělý závod a měl jsem vynikající lyže," řekl Aukland.

Jakš si v Tour de Ski opět polepšil. Už je na pódiu
Lety v Harrachově vyhrál Koch. Koudelka desátý

Na rozdíl od loňského roku se velká skupina favoritů roztrhala již na osmém kilometru. "Tam bylo o výsledku rozhodnuto," komentoval Řezáč nástup Auklanda se Svärdem. "Tady je dobré začít zostra a nám to vyšlo a pak se mi jelo celou dobu výborně," dodal Aukland. Stíhat se uprchlíky snažila pouze pětice běžců včetně Řezáče, Slováka Martina Bajčičáka nebo Švéda Mathiase Fredrikssona.

Skoro v polovině trati měli Svärd a Aukland při otočce na Jizerce již velký náskok minutu padesát vteřin. Třetí tam projel Řezáč a za ním Nor Audun Laugaland.

O triumfu Aukland, člen zlaté norské olympijské štafety ze Salt Lake City 2002 i mistr světa ve štafetě, rozhodl po třicátém kilometru. Nastoupil do kopce ze Smědavy a Svärd začal ztrácet. Osmatřicetiletý Aukland tak jel zbylých 20 km sólo.

Trojnásobný vítěz Jizerské 50 Svärd si udržel bezpečně druhé místo. I Řezáč se dokázal oddělit od skupinky pronásledovatelů, ujel jim v protivětru deset kilometrů před stadionem a potřetí za sebou si dojel pro třetí místo. Ikona světového lyžování Thomas Alsgaard jela s kamerou na hlavě a doběhla v závěru první desítky.

Jizerská padesátka, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování (50 km klasicky):

Muži: 1. A. Aukland (Nor.) 2:05:40,4, 2. Svärd (Švéd.) -1:50,5, 3. Řezáč (ČR) -4:13,1, 4. M. Fredriksson (Švéd.) -5:01,6, 5. Laugaland -5:03,3, 6. J. Aukland (oba Nor.) -5:46,6.