reklama

Rio de Janeiro přepsalo historii, bude hostit OH 2016

Tak vypadá správná oslava v Riu. Brazilci čekali na verdikt komise na pláži Copacabana. Snímek zachycuje první erupci radosti. Tak vypadá správná oslava v Riu. Brazilci čekali na verdikt komise na pláži Copacabana. Snímek zachycuje první erupci radosti. autor: Reuters
Brazílie zažívá erupci nadšení, na pláži Copacabana se slaví ve velkém

Kodaň - Je rozhodnuto. Rio de Janeiro bude hostit v roce 2016 letní olympijské hry.

To jsou slova, která během kratičkého okamžiku přeletěla z Kodaně z jednání Mezinárodního olympijského výboru až na brazilskou pláž Copacabana. Tisíce lidí tu s napětím čekaly, zda to tentokrát - na pátý pokus - vyjde.

Vyšlo.

Světová média okamžitě ukázala erupci nadšení, jásotu i slz. Ve vzduchu létaly konfety, zavlály vlajky. "Konečně jsme se dočkali," křičeli mladí. Všeobecné veselí by mělo pokračovat přes celou noc.

Brazílie slaví: Bude mít olympiádu! "Konečně jsme se dočkali." Foto: Reuters
Nepřehlédněte:
Jak se právě slaví v Riu? Podívejte se na Golgově blogu

Rio de Janeiro se stalo vůbec prvním jihoamerickým městem, které bude mít možnost tuto prestižní sportovní i společenskou událost pořádat.

V hlasování MOV porazilo město karnevalů i španělský Madrid. Tomu nejspíše uškodil fakt, že v roce 2012 pořádá letní olympiádu jiné evropské město, a sice Londýn.

Čtěte také: Bitva bez Prahy vrcholí: Obama táhne Chicago k OH

"Jako v každé jiné soutěži, i tady může být vítěz jen jeden," pronesl prezident IOC Jacques Rogge, krátce předtím, než vytáhl jméno brazilského města. "Dnes večer mám tu čest oznámit, že hostitelství jednatřicetileté olympiády bylo přiděleno Riu de Janeiru," dodal slavnostně.

Brazílie slaví: Bude mít olympiádu! Brazílie slaví: Bude mít olympiádu! Prohlédněte zde

Raději bez komentáře, zní ze Chicaga

Ihned po vyhlášení výsledků se emocím neubránili ani sami žadatelé, zástupci města a sportovních svazů.

Volba OH - Rio de Janeiro Prezentace brazilského Ria de Janeira Foto: Sport

"Je to ohromné. Začneme přípravy už zítra. Celá Brazílie udělá maximum, aby tuto šanci využila," radoval se i bývalý tenista Gustavo Kuerten.

"Je to paralyzující, velkolepé a neuvěřitelné," sdělil tiskové agentuře Reuters bezprostředně po verdiktu generální sekretář Carlos Osorio.

Španělé brali konečnou porážku s velkým smutkem, avšak rozhodnutí přijali sportovně.

"Rio patřilo mezi velké kandidáty. Zúčastnili jsme se ohromného boje," přiznal premiér Jose Luis Rodriguez Zapareto.

Naděje na hostitelství naopak ještě dříve zhasly v Tokiu a překvapivě také Chicagu. To sice v kampani podporoval i americký prezident Barack Obama, jeho úsilí však nakonec přišlo vniveč.

OH 2016 bude ve městě karnevalu. Podívejte se, jak se k tomu dospělo OH 2016 bude ve městě karnevalu. Podívejte se, jak se k tomu dospělo Prohlédněte zde

Chicago totiž vypadlo, k šoku tisícovek diváků v tamějších ulicích (kteří sledovali hlasování na celoplošných obrazovkách), hned v prvním kole.

"Raději teď bez komentáře, vyjádříme se k tomu později," netajil zklámání šéf organizačního výboru Larry Probst.

Výsledky hlasování

První kolo:

1. Madrid 28
2. Rio de Janeiro 26
3. Tokio 22

4. Chicago 18

Druhé kolo:

1.  Rio 46
2. Madrid 29
3. Tokio 20

Rozhodující kolo:
1. Rio 66

2. Madrid 32

reklama