reklama

Rocková hvězda cyklistiky Sagan: Nikdo se mnou nechce spolupracovat, tak ujedu sám

Takhle se Peter Sagan radoval na MS v cyklistice Takhle se Peter Sagan radoval na MS v cyklistice autor: ČTK
Nedělní 100. ročník belgické "klasiky" Okolo Flander v mnohém připomínal loňský světový šampionát v americkém Richmondu. Závod žen vyhrála při obou akcích Američanka Lizzie Armitsteadová. Závod mužů Slovák Peter Sagan. Ten svůj triumf vysvětloval tím, že s ním nikdo nechce spolupracovat, tak se vydává do trháku sám.

Oudenaarde (Belgie) - Nedělní 100. ročník belgické "klasiky" Okolo Flander v mnohém připomínal loňský světový šampionát v americkém Richmondu. Závod žen vyhrála při obou akcích Američanka Lizzie Armitsteadová. Závod mužů Slovák Peter Sagan.

Navíc u jezdce přezdívaného Terminátor šlo v jeho podání o de facto totožný průběh závodu a stejnou úvahu v tom, kdy, kde a jak 256 dlouhý monument pro sebe rozhodnout.

Mezi do posledních chvil nejčerstvěji vypadající skupinkou asi deseti jezdců se zhruba 17 kilometrů před cílem jevili nejsilněji Sagan, Fabian Cancellara a Sep Vanmarcke.

Asi 15 kilometrů před cílem po téměř šesti hodinách v sedle na posledním ostřejším stoupání trati, kopci Paterbergu, se Sagan, jezdec stáje Tinkoff-Saxo, svým soupeřům utrhnul a zatímco on stále posazený v sedle se strojovým tempem, legenda klasik Švýcar Cancellara (tým Trek Segafredo) i domácí Vanmarcke (tým Lotto) už ve stoje s úporným výrazem ve tváři nedokázali Sagana "uviset".

Původně desetivteřinový náskok postupně narůstal. Do cíle před druhým Cancellarou a třetím Vanmarckem dojel 26letý rodák ze Žiliny s 25 vteřinami k dobru.

Sagan nekouká kolem a šlape

"Zajímavé bylo koukat na Sagana, jak zřídka se v úniku otočil za sebe," komentoval David Millar Saganovo snad přesvědčení o tom, že na něj nikdo nemá.

Slovenské vlajky v cíli, tradiční projížďka usměvavého vlasáče po zadním kole... A do toho komentáře redaktorů Eurosportu o tom, že Sagan je rocková hvězda cyklistiky a plný twitter podobných zamyšlení.

Příští týden se jede další prestižní klasika Paříž-Roubaix a Sagan zatím nevyloučil, že by se mohl pokusit o "double". Po tom, co předvedl teď mezi Bruggami a Oudenaarde a na loňském šampionátu, by se pak v profi pelotonu těžko našel větší favorit olympijského závodu v brazilském Rio de Janeiru.

Ale ještě zpátky do Flander. Jak sám hrdina okomentoval svůj hvězdný den, kdy si připsal zisk vůbec svého prvního monumentu v kariéře? "Celý závod se jel na plný plyn. Měl jsem problémy okolo stého kilometru, kdy jsem zlomil obě kola," hodnotil Sagan. Co pak řekl k taktice? "Nikdo se mnou v pelotonu nechce spolupracovat, je tak pro mě vždy nejlepší odjet všem, a to se dnes povedlo."

Vítězství následně věnoval závodníkům, kteří v nedávné době přišli při nešťastných nehodách o život. Konkrétně španělskému cyklistovi Antoineu Demoitiémovi, jenž nepřežil srážku s motocyklem na Gent-Wevelgem, a Daanu Myngheerovi, který podlehl infarktu na Critérium International.

Domácí prohráli sportovně, organizačně vše zvládli

Tak jako své vítěze měl velký závod i řadu poražených. A nejvíc jich napočítají zřejmě právě domácí Belgičané.

Třeba takový Greg Van Avarmaet ze stáje BMC. Jeden z favoritů na čelní umístění po asi 100 kilometrech a pádu, při němž si zlomil klíční kost, na Ronde dojel. To jej vyřadí zřejmě i z dalších nejbližších závodů v kalendáři sezony.

Nebo belgická stáj Etixx – Quick-Step taky neopustila Flandry v nejlepší náladě. Tým velmi orientovaný na jarní část sezony s vrcholy u klasik, jako jsou Flandry zaznamenal nejlepší umístění svého jezdce Zdeňka Štybara "až" na 8. příčce. Ambice byly vyšší.

Na druhou stranu pohledem z Belgie - závod konaný za velmi přísných bezpečnostních opatření (lidé na startu, v cíli a podél trati, kterých jsou každoročně kolem závodu statisíce, například nemohli mít u sebe batoh či jakékoliv zavazadlo) jen pár týdnů po teroristických útocích na bruselském letišti a v metru skončil organizačně bez jakýchkoliv patálií.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

reklama