Kvitová v Melbourně končí. Češi prožili černý den

Podívjete se na fotogalerii ze čtvrtečních utkání Australian Open.
Také Sereně Williamsové bylo v Melbourne vedro,  přesto hladce postoupila do dalšího kola.
Andreas Seppi neváhal ani vteřinu a hned po skoro čtyřhodinovém zápase s Uzbekem Istominem skočil do největší fontány na Garden Square v tenisovém areálu v Melbourne.
Španělka Carla Suárezová-Navarrová se chladí v australském vedru. Před kolapsem ji zachránil pytlík s ledem.
V areálu Australian Open hledali diváci jakoukoliv možnost, jak se osvěžit...
Sport Sport, David Procházka
17. 1. 2013 14:32
Z českých tenistů ve čtvrtek na kurtech v Melbourne uspěla jen Květa Peschkeová.

Melbourne - Po prvních tučných dnech českého tenisu na Australian Open přišel černý čtvrtek.

Při něm se ze hry odporoučela i česká jednička mezi ženami Petra Kvitová, která nestačila na britskou hráčku z šesté desítky žebříčku WTA Lauru Robsonovou.

Krom Kvitové navíc prohráli i Lukáš Rosol, Lucie Šafářová, Radek Štěpánek (debl) i Eva Birnerová (debl).

Jediný český úspěch dnes zaznamenala veteránka Květa Peschkeová, která ve čtyřhře společně s Annou-Lenou Grönefeldovou poměrně suverénně postoupila do druhého kola.

Kvitová padla v dramatické koncovce

Kvitová s Robsonovou prohrála i přes to, že v první set poměrně snadno získala při skóre 6:2.

Jenže britská tenistka se nevzdala, ve druhé sadě vyhrála 6:3, a v dramatické koncovce třetího dějství nakonec zvítězila 11:9. Utkání trvalo rovné tři hodiny.

Zápas jsme sledovali online zde

"Věděla jsem, že to bude těžký zápas, což proti levačkám vždycky je, a to se potvrdilo. Nakonec jsem měla trochu lepší servis, a to asi rozhodlo," prohlásila po utkání v rozhovoru na kurtu Laura Robsonová.

Kvitové selhal servis

Že byl servis klíčový se ukazovalo právě od druhé sady. Kvitová totiž byla schopná darovat Robsonové hru i čtyřmi dvojchybami v řadě. Nakonec jich vyrobila plných osmnáct a byť zahrála stejný počet es, v závěru zápasu se jí to vymstilo.

Další zápasy naleznete zde!

Kvitová totiž ve třetí sadě vedla už 3:0, ale právě vinou mizerného prvního podání si nedokázala udržet od Robsonové odstup.

Ta přitom byla na servisu o něco jistější, což potvrdila i ve dvacáté hře třetí sady, kterou rozhodla čistou hrou, a vyhrála tak první vzájemný duel obou levaček.

"Myslím, že jsem v životě nepodávala hůř než dnes," prohlásila po utkání Kvitová. "Navíc mě soupeřka celkem překvapila, hrála dobře - velmi rychle a navíc jí šel forhend."

Kvitová tak na Australian Open neobhájí loňskou semifinálovou účast a v žebříčku WTA se patrně po turnaji propadne minimálně na konec první desítky.

Rosol svá maxima nevylepší

Lukáš Rosol dnes podlehl turnajové třináctce Miloši Raoničovi, jenž v prvním kole vyřadil Jana Hájka.

Rosol tak nezopakuje svá grandslamová maxima z Roland Garros (2011) a Wimbledonu (2012), kde postoupil do 3. kola. Loňské 1. kolo však na Australian Open vylepšil. Jediným turnajem Velké čtyřky, kde zatím neprošel 1. kolem, tak zůstává US Open.

První set byl naprosto vyrovnaný, oba hráči si kvalitním servisem až na výjimky vyhrávali svá podání a rozhodoval tiebreak. V něm rychle Raonič odskočil na rozhodující náskok a získal je v poměru 7:2.

Další průběh už byl jednoznačnější, druhý set získal kanadský tenista jasně 6:2, třetí pak 6:3 a za hodinu a 50 minut bylo po šancích na postup.

Šafářová podlehla světové 56

Ve druhém kole se s Melbourne rozloučila i česká fedcupová reprezentantka Lucie Šafářová, která nestačila na Bojanu Jovanovskou po setech 5:7 a 5:7.

Sedmnáctá nasazená hráčka doplatila v zápase na nevynucené chyby a špatnou koncovku obou setů. Obzvlášť ve druhé sadě, kdy se dostala za stavu 2:5 ke skóre 5:5, ovšem pak si znovu prohrála podání a zápas defintivině ztratila.

Přišla tak o možnost zahrát si ve třetím kole s dvaačtyřicetiletou veteránkou Kimiko Date-Krummovou, která dnes přehrála Shaar Peerovou a senzačně zase postoupila.

Štěpánek s Paesem titul neobhájí, končí v 1. kole

Indicko-česká deblová dvojice Leander Paes, Radek Štěpánek, která se loni v Melbourne radovala z grandslamového titulu, končí v 1. kole. Nestačila na jihoafricko-izraelskou dvojici Kevin Anderson, Jonathan Erlich.

První set obhájci titulu ztratili ve druhé polovině a nakonec prohráli 3:6. Druhý byl plný zvratů. Paes se Štěpánkem prohrávali po ztrátě podání 1:2, pak vedli 5:3, aby nakonec prohráli 5:7, přestože za stavu 5:6 vedli při soupeřově podání 40:0 a měli tři brejkboly.

Ve čtyřhře postupuje Peschkeová, Birnerová naopak končí

Do 2. kola čtyřhry po boku Němky Anny-Leny Grönefeldové postoupila Květa Peschkeová. Česko-německý pár na úvod turnaje porazil novozélandsko-britský pár Marina Erakovičová, Heather Watsonová 6:4 a 6:0.

Vypadla naopak Eva Birnerová po boku Švýcarky italského původu Rominy Oprandiové. Česko-švýcarský pár nestačil na rumunskou dvojici Irina Beguová, Monica Niculescuová, které podlehl v poměru 2:6 a 4:6.

Muži:

Dvouhra - 2. kolo: Raonič (13-Kan.) - Rosol (ČR) 7:6(2), 6:2, 6:3.

Čtyřhra - 1. kolo: Anderson, Erlich (JAR/Izr.) - Paes, Štěpánek (2-Indie/ČR) 6:3, 7:5.

Ženy:

Dvouhra - 2. kolo: Jovanovská (Srb.) - Šafářová (17-ČR) 7:5, 7:5, Robsonová (Brit.) - Kvitová (8-ČR) 2:6, 6:3, 11:9

Čtyřhra - 1. kolo: Čtyřhra - 1. kolo: Grönefeldová, Peschkeová (9-Něm./ČR) - Erakovičová, Watsonová (N. Zél./Brit.) 6:4, 6:0, Beguová, Niculescuová (13-Rum.) - E. Birnerová, Oprandiová (ČR/Švýc.) 6:2, 6:4.