reklama

Rosol, Veselý, Pavlásek a Mertl jsou v nominaci na Austrálii

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Lukáše Rosola, Jiřího Veselého a dva nováčky Adama Pavláska s Janem Mertlem nominoval kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil na 1. kolo Davisova poháru s Austrálií.

Praha - Lukáše Rosola, Jiřího Veselého a dva nováčky Adama Pavláska s Janem Mertlem nominoval kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil na 1. kolo Davisova poháru s Austrálií.

V týmu chybí podle očekávání osvědčené opory - osmý hráč světa Tomáš Berdych se s předstihem omluvil a Radka Štěpánka nepustí do hry zdravotní problémy. Zápas se bude hrát v Ostravě od 6. do 8. března.

Navrátil: Rosol udělal velký pokrok

Češi díky Berdychovi se Štěpánkem triumfovali v soutěži v letech 2012 a 2013 a loni vypadli v semifinále. Bez hvězd je čeká s Austrálií těžký duel a v případě porážky by v září hráli zápas o udržení ve Světové skupině poprvé od roku 2011.

Třicátý hráč světa Rosol už loni roli jedničky týmu zvládl ve čtvrtfinále v Japonsku. Letos ale jako novopečený otec vyhrál pouze jeden ze čtyř zápasů a v posledních týdnech se nedařilo ani Veselému. Jednadvacetiletý mladík po titulu v novozélandském Aucklandu v lednu vypadl třikrát v řadě v prvním kole.

"Rosol loni udělal velký pokrok. Letos se trošičku trápí a čekal bych lepší výsledky, ale doufám, že se v Dubaji prosadí," řekl Navrátil na facebookové stránce daviscupového týmu. "Veselý měl na antuce v Jižní Americe těžké soupeře. Už je taky ostříleným hráčem v Davis Cupu, i když zápas o ostrý bod ještě neodehrál, ale jeho zkušenosti se budou hodit," řekl Navrátil.

Mertl debutuje v třiatřiceti

Při neúčasti Berdycha a Štěpánka, který ale přijede tým do Ostravy podpořit, nebyla nominace dalších dvou hráčů pro kapitána jednoduchá. Po čtveřici Berdych (8. ATP), Rosol (30.), Veselý (46.) a Štěpánek (73.) jsou další Češi až na konci druhé stovky světového žebříčku a ve třetí.

Sestavu tak doplňuje Mertl, 281. hráč světa, který zažije daviscupovou premiéru v třiatřiceti letech. "Mertl výborně podává a na sparringu budu potřebovat hráče s výborným podáním. Doufám, že do týmu zapadne," řekl Navrátil.

Dvacetiletý Pavlásek (239. ATP) si o nominaci řekl výbornými výkony v Hopmanově poháru začátkem ledna. V Perthu mimo jiné porazil Itala Fabia Fogniniho (22.).

Posílí Austrálii Kyrgios?

V australské nominaci se asi neobjeví kvůli problémům s krční páteří Nick Kyrgios (37.). Navrátil očekává, že soupeř přijede do Ostravy v pěti a sestavu bude vybírat z Bernarda Tomice (42.), tvrdě servírujícího Sama Grotha (69.), bývalé jedničky Lleytona Hewitta (99.), Thanase Kokkinakise (138.) a z deblisty Chrise Guccioneho.

Hrát se bude na tvrdém povrchu, ale tentokrát Češi zvolí drsnější nátěr, aby nebyl tak rychlý. "Protože si myslím, že čím rychlejší povrch, tím by to byla větší výhoda Australanů a ne naše. Proto bude povrch sice tvrdý, ale trošičku pomalejší," řekl Navrátil.

Sraz mají tenisté v neděli dvě hodiny po poledni v ČEZ Aréně. Dorazit by tam měl i Navrátil, který byl v těchto dnech nastydlý. "Ještě mi doznívá kašel, ale doufám, že budu v pořádku, abych na sraz nic negativního nepřinesl," řekl.

reklama