reklama

Rosol zahájí Davis Cup s nečekaně nominovaným Kokkinakisem

Lukáš Rosol. Lukáš Rosol. autor: Dalibor Sosna
Utkání 1. kola Davisova poháru mezi českými tenisty a Austrálií zahájí Lukáš Rosol zápasem s Thanasim Kokkinakisem.

Ostrava - Utkání 1. kola Davisova poháru mezi českými tenisty a Austrálií zahájí Lukáš Rosol zápasem s Thanasim Kokkinakisem, který dostal nečekaně přednost před žebříčkově lépe postavenými i zkušenějšími hráči Samuelem Grothem a Lleytonem Hewittem.

Ve druhé dvouhře se Jiří Veselý střetne s Bernardem Tomicem. O pořadí zápasů rozhodl dnešní los na ostravské radnici. Páteční program v ostravské ČEZ Areně začne v 15:30.

"Budu rád, kdyby to první den skončilo určitě 1:1," řekl kapitán Jaroslav Navrátil, který se musí obejít bez tradičních opor Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka. Nasazení Kokkinalise ho překvapilo. "Myslel jsem, že nasadí zkušeného Hewitta, ale Kokkinakis je talentovaný a my se s tím musíme poprat."

Nominace Kokkinakise překvapila i Rosola

Nasazení 133. hráče světa Kokkinakise do pátečních dvouher je překvapením, neboť se do sestavy Austrálie dostal až jako náhradník za zraněného Nicka Kyrgiose. "Rozhodli jsme se na základě tréninku. Máme vyrovnaný tým a udělal jsem to proto, abychom rozložili síly na celý víkend," řekl australský kapitán Wally Masur.

Právě jméno osmnáctiletého Kokkinakise vytáhl první náměstek ostravského primátora Lumír Palyza při losování z kapsy plyšového klokana. "Cítím zodpovědnost, ale věřím, že se mi podaří uhrát bod, který se očekává," řekl Kokkinakis.

Jednatřicetiletý Rosol (31. v žebříčku ATP) se s Kokkinakisem dosud nestřetl. "Určitě nás všechny jeho nominace překvapila. Podívám se na nějaké jeho zápasy a s kapitánem a trenéry najdeme maličkosti, přes které by se daly uhrávat body. Poradíme se a věřím, že zvolíme nejlepší možnou cestu," uvedl Rosol.

Veselý: Budou to šachy

Ani Veselý (45.) se s Tomicem (38.) na turnaji ATP ještě nepotkal. "Budou to šachy," mínil Veselý, kterého čeká v soutěži o salátovou mísu první "ostrý" zápas na tři vítězné sety. Tomic v Davisově poháru vyhrál všech pět zápasů na tvrdém povrchu. "Vidíte, to jsem si ani neuvědomil. To je povzbuzení, ale nejsem předem vítěz. V Davis Cupu jsem vždy předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a doufám, že to dokážu i tady, protože nic lehkého mě nečeká," řekl Tomic.

Očekává se, že do případných nedělních dvouher Kokkinakise nahradí jeden z dvojice Groth, Hewitt.

Do čtyřhry domácí kapitán Jaroslav Navrátil, který se musí obejít bez tradičních opor Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, nahlásil Adama Pavláska a Jana Mertla. Pár pro sobotní duel ale vybere z trojice Rosol, Veselý a Pavlásek. "Musím počkat po dvouhrách. Uvidím, jak budou vypadat ti dva, a podle toho rozhodnu debla. Je možné, že vše odehrají Rosol s Veselým, ale jasnou představu nemám," řekl Navrátil.

Bilance z Austrálií je 1:6

Daviscupový tým, který s Berdychem a Štěpánkem v letech 2012 a 2013 prestižní trofej vybojoval, naposledy narazil na Austrálii v roce 1997. Oslabený výběr tehdy neuhrál v Adelaide ani bod.

Celkově mají Češi s Austrálií bilanci 1:6, tehdejší československý výběr uspěl jen v roce 1975 v semifinále v Praze na Štvanici. Na tvrdém povrchu se soupeři utkají poprvé.

Vítěz narazí v červencovém čtvrtfinále na lepšího ze zápasu Itálie s Kazachstánem. Poražený musí do zářijového duelu o udržení v elitní Světové skupině. Češi hráli baráž naposledy před čtyřmi lety.

Los 1. kola Davisova poháru ČR - Austrálie (tvrdý povrch, ČEZ Arena, Ostrava):

Pátek (15:30): Rosol (31.) - Kokkinakis (133.), Veselý (45.) - Tomic (38.)

Sobota (13:30): Pavlásek, Mertl - Groth, Hewitt.

Neděle (13:30): Rosol - Tomic, Veselý - Kokkinakis.

reklama