reklama

Rozpadlá zbraň i ztráta žlutého dresu. Soukalovou čeká neoblíbená Anterselva

Gabriela Soukalová Gabriela Soukalová autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
České biatlonistce Gabriele Soukalové se v italské Anterselvě dlouhodobě nedaří, zažila tu diskvalifikaci, ztrátu žlutého dresu a nikdy tu v individuálním závodu nezajela výsledek lepší než 10. místo. Vedoucí žena v boji o Velký křišťálový glóbus přitom v letošní sezoně nic než umístění v Top 10 nezná.

Anterselva - Na málokteré místo má Gabriela Soukalová tak špatné vzpomínky jako na italskou Anterselvu, kam tento týden míří seriál Světového poháru. České biatlonistce se tady dlouhodobě nedaří, zažila tu diskvalifikaci, ztrátu žlutého dresu a nikdy tu v individuálním závodu nezajela výsledek lepší než 10. místo. Vedoucí žena v boji o Velký křišťálový glóbus přitom v letošní sezoně nic než umístění v Top 10 nezná.

Je to, jako byste si vyjeli závodit někam na Sněžku. Biatlonový areál v Anterselvě leží ve výšce přes 1 500 metrů nad mořem. Vzduch tu tedy řídne, vítr je nevyzpytatelný a tepová frekvence závodníků se před střelbou zklidňuje jen velmi pomalu.

Jen jednou Soukalová s obtížnými podmínkami poprala tak dobře, že jí to stačilo na desátou příčku. Bylo to před třemi lety ve sprintu, v následné stíhačce pak byla třináctá. Od té doby jí to ale v Jižním Tyrolsku moc nejde.

Zažila tu dokonce i diskvalifikaci

Noční můrou se i s odstupem zdá tamní sprint v roce 2014. Rodačka z Jablonce nad Nisou tehdy podobně jako letos přijela do Itálie jako vedoucí žena Světového poháru. Do závodu tak vyrazila se žlutým dresem.

Jenže, když přijela na úvodní položku a vzala zbraň do ruky, závěr malorážky se jí rozpadl na kusy. Přebíjet tak musela ručně. Na další položku už si vzala náhradní zbraň, na kterou ovšem nebyla zvyklá a dohromady z obou položek nasbírala čtyři trestná kola.

"Byla to smůla, hodně smůly. Na závod jsem se těšila. První kolo jsem měla pocit, že silově na to mám, že můžu i dýchat, což pro mě bylo ve zdejší výšce neočekávané. Netušila jsem, ani nepředpokládala žádné velké problémy," říkala tehdy Soukalová.

Nakonec její čas stačil na 72. místo, ale pořadatelé ji kvůli patáliím se zbraní později stejně diskvalifikovali. Přišla tak o účast ve stíhačce a  o žlutý trikot pro vedoucí závodnici.

Pokažený závod oplakala

"Když jsem projela cílem, projela mnou bezmoc. Jako když vás někdo hodí do vody a vy neumíte plavat. Když člověk ví, že byl fyzicky i mentálně připraven, ale pak se proti němu spikne technika, je to strašné zklamání. Při posledním kole jsem se zalykala, bylo mi to tak líto, že mi začaly téct slzy," smutnila před dvěma lety česká jednička.

Loni už technika nezklamala, zato běžecká síla nebyla. Soukalová vyrobila jen jednu chybu, ale doběhla do cíle až s 23. nejlepším časem, zatímco Veronika Vítková byla i se dvěma netrefenými terči 16.

Po stíhačce, kdy si polepšila alespoň o dvě příčky, Soukalová přiznala, že jí kvůli převýšení neustále zvonilo v hlavě, jako by jí někdo volal na mobil. A aby toho nebylo málo, při sjezdu na ni ze stromu spadla šiška a trefila ji do hlavy. Zkrátka Anterselva jí není zaslíbená.

Kdy jindy ovšem tohle prokletí zlomit, když ne teď. Co závod, to umístění v první desítce. Z posledních pěti navíc čtyřikrát skončila na stupních vítězů.

Ve vedení SP má náskok 73 bodů

Česká biatlonistka má formu jako hrom a během závodu se dokáže vyrovnat s různými nepříjemnostmi. Vždyť v Ruhpoldingu vyhrála i přesto, že zlomila hůlku a do cíle dojela s náhradní od Evy Puskarčíkové.

V Anterselvě jsou na programu sprinty, stíhací závody a štafety. Pro Soukalovou to ale hlavně bude zastávka, na které by ráda udržela vedení ve Světovém poháru. Ten sice teprve načíná svou druhou polovinu sezonu, ale česká reprezentantka drží v tuto chvíli náskok solidních 73 bodů na druhou Francouzku Marii Dorinovou Habertovou.

"Snažím se co nejlépe zúročit letní dřinu a udělat radost fanouškům. Vydám ze sebe maximum, abych se tam nahoře udržela, i kdyby to mělo být zuby nehty," slíbila Soukalová, která by se stala druhou českou vítězkou biatlonového SP po Jiřině Pelcové-Adamičkové, které se to povedlo v roce 1991.

Ve čtvrtek jsou v Anterselvě na programu ženské sprinty. Závod začne ve 14:30 a vy ho můžete sledovat v naší online reportáži.

reklama