reklama
12:05 • Fed Cup • 1. kolo
1:1
Halepová - Plíšková 7:6, 4:6, 2:6, Niculescuová - Kvitová 6:3, 6:4
Rumunsko, vlajka
Rumunsko
Česko. Vlajka
Česko

Dobrý den, vítejte u online přenosu z prvního dne tenisového duelu mezi Rumunskem a Českem, které se hraje v rámci prvního kola Fed Cupu 2016.

 

Český fedcupový tým čeká o víkendu jeden vůbec z nejtěžších úkolů za poslední roky. Výběr Petra Pály triumfoval čtyřikrát během pěti let, nyní však stojí před klíčovou výzvou nové sezony, v Kluži nastoupí na extrémně pomalém povrchu proti nebezpečným Rumunkám.

Bitvu v prvním kole Fed Cupu odstartuje Karolína Plíšková s hvězdnou světovou trojkou Simonou Halepovou. Posléze bude čekat na Petru Kvitovou domácí dvojka Monica Niculescuová, 37. hráčka světového žebříčku, která rovněž budí respekt.

Češky Fed Cupu v současnosti vládnou. Loni porazily ve finále v Praze Rusky 3:2 na zápasy, obhájily titul a soutěž vyhrály už počtvrté za posledních pět let. Rumunky jsou díky Halepové ve Světové skupině poprvé po 24 letech. "Bude to naprosto vyrovnané a těžké utkání před vyprodanou halou. Máme ale tak silnou sestavu, že jsme schopní je i s Halepovou porazit," věří Pála, který vede český výběr devátou sezonu a ještě ani jednou s ním v 1. kole neprohrál.

Bilanci českých tenistek proti Rumunkám si můžete prohlédnout v grafickém přehledu ZDE.

Rumunky zvolily na víkendové souboje chytře kurt na nejspodnější povolené hranici měkkosti, aby eliminovaly největší české zbraně. Pomalý povrch by měl navíc vyhovovat rumunské jedničce Simoně Halepové. Světová trojka má hru založenou na výborném pohybu a pevné obraně. Češky mají naopak hlavní údernou sílu v Kvitové a Karolíně Plíškové, které hrají agresivním stylem a snaží se míče ukončovat, což nyní půjde hůř. "Každý odskok je jinak, není to pravidelný. Čop je tu nepříjemnej. Zadrhává se to, je to šmirgl," řekla o dvorci světová třináctka Plíšková.

U povrchů se v soutěžích družstev - Fed Cupu a Davisově poháru - měří hodnota rychlosti odskoku míče, tzv. Court Pace Rating. Při vítězných finálových duelech, předloni proti Němkám a loni proti Ruskám, byl dvorec v pražské O2 Areně vyladěn vždy na maximálně povolené hranici 50. Nyní je v Kluži na opačné straně, má 29, přičemž minimum je 24.

Domácí tým se rovněž prezentoval zvláštním trikem. Rumunská megahvězda nejprve v nominaci nebyla, plánovanou operaci nosu ale týden před startem duelu odvolala. "Není to jen tak. Když už se někdo hrne na operaci a pak to najednou odloží, tak je to zvláštní. Nevím, já to tady nevyřeším, ale něco tam roli hrát musí," spekulovala v pondělí před novináři současná devátá hráčka na okruhu Petra Kvitová.

11:52

Začalo slavnostní zahájení 1. kola Fed Cupu mezi Rumunskem a Českou republikou. Tenistky obou zemi již jsou na hracím dvorci a jsou postupně představovány publiku.

 

11:54

Následují státní hymny, jako první hraje ta česká.

Karolína Plíšková

Česká republika

WTA: 12.

Věk: 23 let (21. 3. 1992)

Držení rakety: pravé

Výška: 186 cm

Váha: 72 kg

Simona Halepová

Rumunsko

WTA: 3.

Věk: 24 let (27. 9. 1991)

Držení rakety: pravé

Výška: 168 cm

Váha: 60 kg

12:01

Na hracím dvorci zůstaly už pouze Plíšková s Halepovou, které se právě rozehrávají.

Vzájemná utkání

21. 2. 15 Halepová – Plíšková 6:4, 7:6

17. 3. 15 Halepová – Plíšková 6:4, 6:4

13. 1. 16 Halepová – Plíšková 6:4, 7:5

Plíšková s Halepovou zatím třikrát prohrála bez zisku sady, naposledy v lednu v Sydney. "Set se dal udělat, ale vyhrát zatím ne. Uvidíme tady," řekla světová třináctka Plíšková. "Ona je jednou z nejlíp se pohybujících se holek na okruhu. Nemá extra zbraň, nepozabíjí to, takže záleží na mně, jestli si to uhraju," řekla hrdinka listopadového finále.

Utkání začíná, jako první podává Plíšková!

15:0 Karolína začíná skvěle, přímý bod z podání.

30:0 Halepová pokazila výměnu od základní čáry a trefila síť.

40:0 Rumunka potvrzovala, že je výborná obranářka, na poslední tvrdý úder Plíškové už ale nestačila.

0:1

Další winner Plíškové do otevřené části dvorce, výborně!

15:0 Poprvé se představuje na servisu Halepová, Karolína vyhazuje svůj forhend do autu.

reklama