reklama

Rusko má problém: Přišlo o agenturu, nesmí pořádat mezinárodní sportovní akce

Rusové mají nyní další problém navíc. Rusové mají nyní další problém navíc. autor: Reuters
Ruská antidopingová kancelář (RUSADA) přišla o svoji licenci, kvůli tomu nemůže Rusko hostit mezinárodní soutěže a ani se ucházet o jejich pořádání.

Colorado Springs - Světová antidopingová agentura (WADA) suspendovala ruskou antidopingovou agenturu, jejíž fungování označila za nevyhovující. Vedení WADA se na tom jednomyslně shodlo na svém zasedání v Colorado Springs. Bez fungující antidopingové agentury Rusko nemůže hostit mezinárodní soutěže a ani se ucházet o jejich pořádání.

Odebrání oprávnění ruské agentuře doporučila ve své zprávě nezávislá vyšetřovací komise WADA, podle které v Rusku v minulosti docházelo k systematickému a státem podporovanému dopování atletů. Na základě těchto informací už mezinárodní federace IAAF až do odvolání vyloučila ruské atlety ze všech soutěží.

O licenci WADA přišla v minulých dnech také antidopingová laboratoř v Moskvě, pracovat se vzorky nesmí podle předběžného rozhodnutí půl roku. O případném prodloužení trestu nebo navrácení licence bude rozhodovat disciplinární komise WADA.

Na jednání v Colorado Springs zaznělo i volání po rozšíření vyšetřování na veškerý sport v Rusku. Podle kanadské olympijské vítězky v běhu na lyžích Beckie Scottové, jež předsedá komisi sportovců WADA, si i ostatní zaslouží prověření čistoty svých sportů.

Šéf WADA Craig Reedie se k tomuto požadavku konkrétně nevyjádřil. Konstatoval ale, že vyšetřovací pravomoci a finanční možnosti WADA budou rozhodně předmětem dalších diskusí.

reklama