reklama

Rusko se neodvolá proti vyloučení z IAAF za systematický doping

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Ruský atletický svaz se podle Mezinárodní federace atletických asociací rozhodl přijmout časově neomezené vyloučení z IAAF.

Monako - Ruský atletický svaz (ARAF) se neodvolá proti trestu Mezinárodní federace atletických asociací (IAAF). Ta 13. listopadu poměrem hlasů 22:1 vyloučila Rusko ze svých řad kvůli rozsáhlému a státem krytému systému dopingu. Rusové se tak dobrovolně vzdali práva na slyšení.

V praxi to znamená, že pokud Rusové nesplní podmínky Federace a ta vyloučení nezruší, nebudou moci ruští atleti startovat na hrách v Rio de Janeiru 2016. Už teď navíc nesmí startovat ani na běžných atletických soutěžích.

"Víme, že Rada nás přijme zpět pouze po důkladné inspekci a potvrzení, že jsme splnili všechna kritéria. Budeme s IAAF plně spolupracovat," uvedl v dopise IAAF generální sekretář ARAF Michaijl Butov. "Tvrdě pracujeme na tom, abychom vše změnili a doufáme, že se brzy vrátíme do atletické rodiny."

Podle zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA se v ruské atletice dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů.

O tom, zda a kdy bude suspendace zrušena, rozhodou inspektoři IAAF. Pětičlenný inspekční tým, vedený norským antidopingovým expertem Runem Andersenem, má poprvé přijet na kontrolu do Ruska ještě v tomto roce. První zprávu, na jejímž základě posoudí postup reforem, má rada IAAF dostat na stůl 27. března na jednání v Cardiffu.

Už nyní tak je jasné, že ruští atleti nebudou smět startovat na halovém mistrovství světa v Portlandu. Ohrožena je i jejich účast na olympijských hrách v Riu.

reklama