reklama

Rusové chystají pompézní show, čeští sportovci ale nepřijdou

Většina českých sportovců se chce soustředit na výkony a zahájení vynechá. Většina českých sportovců se chce soustředit na výkony a zahájení vynechá. autor: CPA Eduard Erben
Hlavně funkcionáři a členové doprovodných týmů budou podle všeho v pátek zastupovat Českou republiku na slavnostním zahájení olympijských her v Soči.

Soči - Hlavně funkcionáři a členové doprovodných týmů budou podle všeho v pátek zastupovat Českou republiku na slavnostním zahájení olympijských her v Soči.

Většina sportovců ubytovaných v horských střediscích totiž neplánuje absolvovat náročnou cestu a chtějí se soustředit na své první starty na hrách. V přímořské olympijské vesnici ještě většina českých sportovců chybí, hokejisté z NHL totiž do Soči přiletí až v pondělí.

Ani Doktor neví, kdo půjde

Kolik českých sportovců na plochu olympijského stadionu vyjde, momentálně neví ani šéf mise Martin Doktor.

"A přitom to chtějí vědět i organizátoři. Plánujeme využít co nejvíce míst, ale většina sportovců určitě nepůjde. Pro ty, které v příštích dvou třech dnech čekají závody, by asi nebylo dobré absolvovat sedmihodinové martyrium cesty z hor a do hor," uvedl Doktor na dnešním setkání s novináři v Soči.

Česká výprava by měla mít papírově k dispozici více než 90 míst pro slavnostní zahájení a více než polovinu jich prý využije. Sportovce bude určitě zastupovat vlajkonoška Šárka Strachová, která přijede jako jedna z mála z horské vesnice. Doprovodit by ji měla akrobatická lyžařka Tereza Vaculíková.

Hokejisté z Evropy asi půjdou

Z přímořské vesnice se na zahájení chystá krasobruslař Michal Březina a zřejmě i rychlobruslaři na krátké dráze Kateřina Novotná a Vojtěch Loudín. Osmička hokejistů působících v Evropě, kteří do Soči přiletěli ve čtvrtek, se individuálně rozhodne až v pátek.

"Ještě jsme se o tom nebavili, ale nevidím důvod, proč by nešli," řekl Doktor.

Jen u televizních obrazovek zůstanou rychlobruslařky Martina Sáblíková a Karolína Erbanová. "Byla jsem ve Vancouveru a to mi stačilo. Nechce se mi opět někde tak dlouho čekat," vysvětlila Erbanová.

Rusové zkoušejí už čtrnáct dní

Již nyní je jisté, že pořadatelé na páteční večer připravili pompézní akci. "Byli jsme zde loni, kdy měli ceremoniál na počest roku do zahájení a byl krásný. A teď to bude stokrát větší. Navíc to tady pořád slyšíme. Zkoušejí to už čtrnáct dní, takže jsme viděli závěrečný ohňostroj i hořící oheň," přiznal Doktor.

"Slyšeli jsme zpívat i Michaela Jacksona, takže tam bude i překvapení," smál se Doktor. Legendární americký zpěvák je již téměř pět let po smrti.

reklama