Rusové vyprovodili Švédy s debaklem

ČTK
16. 2. 2006 16:07
Turín - Rozdílem třídy dnes prohrálo na olympijském turnaji Švédsko s hokejisty Ruska. Ti se bravurně oklepali z den staré porážky od Slovenska a v bitvě dvou velmocí triumfovali 5:0. Jevgenij Nabokov, jenž v ruské brance nahradil Ilju Bryzgalova, udržel jako třetí gólman na turnaji čisté konto.
Maxim Sušinskij z Ruska skóruje do branky švédského gólmana Henrika Lundqvista.
Maxim Sušinskij z Ruska skóruje do branky švédského gólmana Henrika Lundqvista. | Foto: Reuters

I Švédové šetřili na očekávaný zápas svou brankářskou jedničku. Jenže Henrik Lundqvist se častokrát ocital sám napospas dravým ruským nájezdům. Švédové často chybovali ve středním pásmu, kde si obvykle zakládají na převaze, a objev sezony z New York Rangers příliš dělat nemohl.

Rusové zlomili soupeře v polovině zápasu. Nejdřív Kovaljov využil přesilovku, za necelou minutu dorazil zblízka Ovečkin Jašinovu střelu. Kouč Vladimir Krikunov posunul Jašina do řady k Ovečkinovi, od nějž odtrhl další rozvíjející se talent Malkina.

A tah se vydařil. Malkin navázal na souhru z turnaje Rosno se Sušinským, krásně mu přihrál na třetí gól - jeho spoluhráči stačilo jen nastavit hokejku.

Zbylé sebevědomí Švédů rozptýlily Kozlovova rána z první pod břevno a Afinogenovův samostatný nájezd. Útočník vracející se z trestné lavice si dojel pro Dacjukovo vyhození a lehce zasunul puk mezi Lundqvistovy betony.

Švédové si přejí, aby se už vrátil Peter Forsberg. Ten ohlásil, že kvůli zranění třísel vynechá úvodní dva zápasy turnaje. Sundin se jejich depresi snažil tlumit. "Je pravděpodobné, že na turnaji vás jeden špatný zápas potká. My už jej máme za sebou," uvedl.

Skupina B: Švédsko - Rusko 0:5 (0:0, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 28. Kovaljov (A. Markov), 29. Ovečkin (Jašin), 39. Sušinskij (Malkin, Žukov), 51. Kozlov (Frolov, Koroljuk), 55. Afinogenov (Dacjuk). Rozhodčí: Van Massenhoven - Miller (oba Kan.), Blümel (ČR). Vyloučení: 10:8. Využití: 0:1. Diváci: 8545.

Švédsko: Lundqvist - Bäckman, K. Jönsson, Öhlund, Lidström, R. Sundin, D. Tjärnqvist, Hävelid - Alfredsson, M. Sundin, Modin - Zetterberg, J. Jönsson, Holmström - H. Sedin, D. Sedin, Samuelsson - Hannula, Pahlsson, Axelsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Rusko: Bryzgalov - A. Markov, D. Markov, Kasparaitis, Gončar, Tjutin, Volčenkov, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Afinogenov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Koroljuk, Kozlov, Frolov. Trenér: Vladimir Krikunov.

Slováci i napodruhé vítězně

Slovenští hokejisté se po dvou zápasech turnaje usadili v čele skupiny B. Dnes porazili Lotyšsko 6:3. K úspěchu jim pomohl pardubický gólman Ján Lašák, který nahradil odpočívajícího Petra Budaje.

Ale hlavním strůjcem výhry byl Marián Hossa. Podílel se na čtyř z šesti branek a s pěti body se vyhoupl na druhé místo produktivity za Fina Selänneho. Byl u klíčových okamžiků svého týmu. Při Jurčinově vyloučení poslal vstříc třetímu gólu Slovenska kapitána Demitru, pak překonal Irbeho sám.

Lotyši se nevzdali, ani když prohrávali 1:4. Jejich první branku vstřelil Ozolinš, pro nějž to byla první trefa od poloviny října. Od konce listopadu až do začátku her byl pacientem na klinice, kde se léčí závislost na návykových látkách nebo poruchy chování.

Jeho spoluhráči snížili na rozdíl jediného gólu, ale klid týmu Františka Hossy vrátila záhy Chárova dělovka od modré. Slováci tak jako jediný tým druhé skupiny neztratili ani bod.

A sebevědomí jim při jejich premiéře v hlavním olympijském turnaji za účasti nejlepších hráčů světa roste hodinu od hodiny. "Máme nejrychlejší bruslaře NHL (Mariána Hossu a Gáboríka) a náš gólman je lepší, než si lidé myslí," řekl Pavol Demitra.

Dodal však, že mluvit o zlatých medailích je předčasné. "Nehráli jsme tak dobře jako proti Rusku. Příliš jsme odkrývali obranu,"
prohlásil.

Skupina B: Slovensko - Lotyšsko 6:3 (4:1, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Zedník (Višňovský), 6. Petrovický (Surový, Meszároš), 8. Demitra (Marián Hossa), 14. Marián Hossa, 34. Chára (Marián Hossa), 50. Marián Hossa (Gáborík) - 7. Ozolinš (Cipulis, Pantěljejevs), 21. Cipulis (Cipruss, Pantěljejevs), 27. Niživijš (Skrastinš). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Fonselius (Fin.), Racicot (Kan.). Vyloučení: 6:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 2960.

Slovensko: Lašák - Štrbák, Višňovský, Chára, Meszároš, Suchý, Jurčina, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Bartečko, Zedník - Marcel Hossa, Surový, Petrovický. Trenér: František Hossa.

Lotyšsko: Irbe - Rekis, Skrastinš, Ozolinš, Tribuncovs, Lavinš, K. Redlihs, Saviels, Pujacs - Pantěljejevs, Cipruss, Cipulis - Tambijevs, Niživijs, Semjonovs - Ankipans, Mamonovs, Vasiljevs - Ziedinš, Berzinš, M. Redlihs. Trenér: Leonids Beresněvs.

Američanům stačila první třetina

Američtí hokejisté proti Kazachstánu zabrali výrazně jen v první třetině. I to jim ale stačilo k tomu, aby si vypracovali rozhodující tříbrankový náskok k výhře 4:1.V tabulce skupiny B se se třemi body posunuli na druhé místo, ale ještě nehráli s žádným z trojice svých silných soupeřů.

Kouč Peter Laviolette po nečekané remíze s Lotyšskem sáhl do sestavy, střelce Tkachuka přesunul z prvního do čtvrtého útoku a s novým složením elitní formace mohl být spokojen. Zatímco v úvodním zápase se první útočná řada gólově neprosadila, dnes se trefil každý z jejích členů.

Skupina B: USA - Kazachstán 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Guerin (Drury), 9. Rolston (Weight), 17. Gionta (Liles, Gomez), 52. Modano (Cole) - 52. J. Koreškov (Vasilčenko). Rozhodčí: Andersson - Doucette (Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 5:10. Využití: 2:1. Diváci: 3400.

USA: DiPietro - Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Chelios, Liles - Guerin, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Drury - Knuble, Cole, Conroy - Tkachuk, Weight, Blake - Parrish. Trenér: Peter Laviolette.

Kazachstán: Kolesnik - Blochin, Šemelin, Kovalenko, Antipin, Koledajev, Argokov, Vasilčenko, Pupkov - Ogorodnikov, J. Koreškov, A. Koreškov - Antropov, Upper, Samochvalov - Dudarev, Pčeljakov, Šafranov - Poliščuk, Alexandrov, Troščinskij. Trenér Nikolaj Myšagin.

Tabulka skupiny:
1. Slovensko 2 2 0 0 11:6 4
2. USA       2 1 1 0 7:4 3
3. Rusko     2 1 0 1 8:5 2
4. Švédsko   2 1 0 1 7:7 2
5. Lotyšsko  2 0 1 1 6:9 1
6. Kazachstán 2 0 0 2 3:11 0

Finové nedostali gól ani od Italů

Finští hokejisté ani ve svém druhém vystoupení na olympijském turnaji v Turíně neinkasovali. Po středeční výhře nad Švýcarskem 5:0 dnes nastříleli Itálii šest gólů a se čtyřmi body se ujali vedení v tabulce skupiny A. Po Anteru Niitymäkim udržel čisté konto i Fredrik Norrena.

Finové znovu soupeře odpravili v přesilovkách. Na turnaji vstřelili 11 branek, z toho osm v početní výhodě. Proti pěti
Italům se dnes sobotní soupeř českého týmu prosadil až za stavu 5:0. 

Řádil zejména první útok, který obstaral čtyři branky. Teemu Selänne se znovu trefil dvakrát a se čtyřmi zásahy kraluje tabulce
střelců.

Skupina A: Finsko - Itálie 6:0 (0:0, 4:0, 2:0) 

Branky a nahrávky: 22. Lehtinen (Numminen), 24. S. Koivu (Numminen), 31. J. Jokinen (Nummelin, Salo), 39. Peltonen(Nummelin), 53. Selänne (S. Koivu, Salo), 56. Selänne (Lehtinen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Mášik (SR), Redding (USA). Vyloučení: 2:11. Využití: 5:0. Diváci: 7776. 

Finsko: Norrena - Numminen, Timonen, Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O.
Jokinen, Peltonen - Hagtman, N. Kapanen, Laaksonen - J. Ruutu, M. Koivu, Nieminen - Hentunen. Trenér: Erkka Westerlund. 

Itálie: Hell - Strazzabosco, Helfer, Ramoser, Nardella, Trevisani, Signoretti, Borgatello - Busillo, Chitarroni, Tuzzolino - Scandella, Cirone, Margoni - De Bettin, Parco, Iob - Zisser, De Toni, Topatigh - Ansoldi. Trenér: Michel Goulet.

Kanaďané mají nejlepší útok

Kanadští hokejisté porazili ve svém druhém zápase na olympijském turnaji Německo 5:1, s dvanácti brankami mají nejlepší útok ze všech dvanácti účastníků, ale na vedení ve skupině jim to nestačí. První jsou po dvou kolech příští soupeři českého týmu Finové, kteří mají o dvě branky lepší skóre než obhájci zlatých medailí ze Salt Lake City.

Kanadský gólman Roberto Luongo (v tmaveém) v souboji s Eduardem Lewandowskim z Německa.
Kanadský gólman Roberto Luongo (v tmaveém) v souboji s Eduardem Lewandowskim z Německa. | Foto: Reuters

Němci nastoupili bez zraněného útočníka Furchnera, jenž si v duelu proti českému týmu poranil rameno a sezona pro něj skončila. Německý kouč Uwe Krupp místo něj povolal obránce Kopitze a zařadil jej na levé křídlo čtvrtého útoku.

Ani tato vyztužená defenziva ale Kanaďany nezastavila. Favorit vedl už v 11. minutě 3:0, a i když soupeř, který letos opustil elitní skupinu mistrovství světa, snížil, stejně jako ve středu nezvládl závěr.

Kanaďané byli o gól lepší než Češi. I oni se trefili v poslední minutě, ale v době Doanova gólu byl brankář Greiss na ledě. Vítězové pouze na tento duel vyměnili tradiční červené dresy za černé, které ihned putovaly do prodeje a výtěžek bude věnován na charitu.

Skupina A: Kanada - Německo 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Redden (Gagne, Thornton), 8. Sakic (Bertuzzi, Nash), 11. Gagne (Regehr, Richards), 36. Heatley (Foote), 60. Doan (Smyth) - 30. Ehrhoff (Schubert, Ustorf). Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Halecký (SR), Nelson (USA). Vyloučení: 7:9, navíc McCabe (Kan.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8554.

Kanada: Luongo - Redden, Foote, Bouwmeester, Regehr, Blake, Pronger, McCabe - Bertuzzi, Richards, Smyth - St. Louis, Lecavalier, Heatley - Nash, Thornton, Gagne - Iginla, Sakic, Draper - Doan. Trenér: Pat Quinn.

Německo: Greiss - S. Goc, Leask, Schauer, Seidenberg, Schubert, Ehrhoff, Sulzer, Renz - Kathan, Ustorf, Kreutzer - T. Martinec, M. Goc, Busch - Fical, Barta, Felski - Lewandowski, Boos, Kopitz. Trenér: Uwe Krupp.

Tabulka skupiny:
1. Finsko    2 2 0 0 11:0 4
2. Kanada    2 2 0 0 12:3 4
3. ČR        2 1 0 1 6:4 2
4. Švýcarsko 2 1 0 1 3:7 2
5. Německo   2 0 0 2 2:9 0
6. Itálie    2 0 0 2 2:13 0

 

Právě se děje

Další zprávy