13. 1. 2008 11:37
Anketu Sportovec roku 2007 ovládly ženy
Martina Sáblíková v akci
Martina Sáblíková v akci | Foto: Reuters

Praha - Nejlepším českým sportovcem se stala rychlobruslařka Martina Sáblíková. Světová rekordmanka, mistryně světa a Evropy byla v sobotu v pražském hotelu Hilton slavnostně vyhlášena vítězkou ankety Klubu sportovních novinářů - Sportovec roku 2007.

Sáblíková ve stejný den zvítězila na ME v závodě na tři kilometry v Rusku a v neděli ji čeká druhá část víceboje. Cenu proto převzal zástupce její sportovní agentury.

"Jsem ráda. Být první v České republice je pro mě velkou poctou. Chtěla bych poděkovat trenérům a rodině. Těší mě, že jsem mohla dostat svůj sport do popředí," vzkázala prostřednictvím telemostu Sáblíková z ruské Kolomny.

Pro cenu za druhé místo si přišla osobně oštěpařka Barbora Špotáková, zlatá medailistka z světového šampionátu atletů.

Dámskou dominaci v tomto ročníku ankety dokonala třetí lyžařka Šárka Záhrobská, která získala senzační zlato na MS v Aare. Ani ona si nemohla ocenění převzít, protože v neděli jí čeká slalom Světového poháru v Mariboru.

Čtvrté místo v anketě obsadil rovněž zlatý medailista z atletického MS v Ósace, desetibojař Roman Šebrle. Ten letos zkompletoval sbírku zlatých medailí z nejdůležitějších atletických podniků. Na vyhlášení přišel tradičně ve svátěční vojenské uniformě.

Výsledky

Pořadí jednotlivců

1. Martina Sáblíková 1268 bodů 2. Barbora Špotáková 1236 3. Šárka Záhrobská 1227 4. Roman Šebrle 1098 5. Kateřina Neumannová 875 6. Petr Čech 761 7. Marek Jankulovski 566 8. Kateřina Baďurová 552 9. Jaromír Jágr 503 10. Michal Šlesingr 481

Pořadí týmů:

1. fotbalisté Česka do 20 let      406 2. fotbalisté Česka 270 3. fotbalisté Slavie 219

Neumannová skončila až pátá

Šebrle se stal zároveň nejlepším sportovcem roku - mužem, protože "medailové" příčky obsadily výhradně ženy.

Držitelka titulu z předchozího roku Kateřina Neumannová skončila pátá. Olympijská vítězka a letošní mistryně světa absolvovala v sobotu také exhibiční závod v Bedřichově a znovu se začalo spekulovat, zda si přeci jen nerozmyslí konec kariéry a nepřichystá velký comeback.

"Nikdy neříkej nikdy. Ale myslím si, že se to nestane," řekla ve své děkovací řeči.

Mezi týmy vyhrál anketu fotbalový tým do dvaceti let, který vybojoval v Kanadě stříbrné medaile na MS. Cenu převzal hráč Luboš Kalouda a trenér Miroslav Soukup. "Je to pro nás obrovské ocenění. Chci poděkovat všem mládežnickým trenérům. Tenhle tým je důkazem, že dělají svoji práci dobře," chválil Soukup.

Na druhém místě se umístila pro změnu seniorská fotbalová reprezentace, která vyválčila postup na Euro 2008. Třetí mezi týmy skončila fotbalová Slavia, která poprvé v historii postoupila do Ligy mistrů.

Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu získal tým hokejových mistrů světa z roku 1947.

Vyhlášení spolumoderoval olympijský vítěz a bývalý vítěz ankety, Aleš Valenta.