Snowboardcrossaři by rádi na MS, sponzoři ale chybí. A tak vyrazila do práce i babička

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 6. 2018 6:16
Český juniorský snowboardcrossový tým potřebuje dostat deset závodníků na mistrovství světa na Novém Zélandu. Vybírá od fanoušků 600 tisíc.
Eva Samková (v červeném dresu) ve finále snowboardcrossu na ZOH 2018
Eva Samková (v červeném dresu) ve finále snowboardcrossu na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Praha - Čím úspěšnější jsou, tím víc starostí mají. Českému juniorskému týmu snowboardcrossařů se povedlo vybojovat deset míst na mistrovství světa. Jenže to se pojede na přelomu srpna a září u protinožců na Novém Zélandu a reprezentanti nemají dost prostředků, aby na závody vyrazili a mohli se tam poprat o cenné kovy.

Rozjeli tak crowdfundingovou kampaň na serveru Hithit a doufají, že jim s rozpočtem pomůžou fanoušci.

"Oproti minulosti se nám povedlo vychovat víc juniorů, kteří jsou šikovní. Máme teď 16 dětí do dvaceti let, které se účastní mezinárodních závodů. Byli bychom rádi, kdyby na MS jeli ti, kteří mají šanci být do 20. místa, nebo dokonce stát na bedně," vysvětlil deníku Aktuálně.cz reprezentační trenér Marek Jelínek. 

Srpnový světový šampionát na opačné polokouli vzbuzuje mezi snowboardisty údiv, junioři se totiž musí připravovat celé léto, což je obzvláště v evropských podmínkách hodně finančně náročné. Výprava do dějiště mistrovství pro deset reprezentantů navíc stojí přes milion korun, na internetu se tak snaží vybrat alespoň šest set tisíc.

"Bohužel na tak malé sporty, jako jsme my, nemá stát tolik peněz, aby naši junioři mohli na Nový Zéland v tak hojném počtu. Jsme zvyklí se nevzdávat a dotahovat věci do konce. Když už jsme se s těmi dětmi léta připravovali, chceme, aby se na šampionát dostaly," uvádí Jelínek s tím, že finance od svazu zatím stačí jen na dva závodníky a trenéra.

Pro mladé talenty je účast na vrcholné akci sezony stěžejní. Systém financování sportu je nastavený tak, že kdo nevozí z juniorských podniků skvělé výsledky, nesáhne si na peníze od státu a nemá šanci dál závodit alespoň na poloprofesionální úrovni. 

"Pokud budou mít medaili z MS, podaří se nám je dostat do Dukly nebo je jinak zajistit, aby mohli být financovaní. Protože když jste třeba ještě k tomu na vysoké škole, potřebujete nějakou podporu od státu, jinak byste museli při škole ještě pracovat a to už nejde s přípravou na závody moc skloubit," říká trenér. 

A snowboardcrossaři se na Nový Zéland rozhodně nepojedou jen tak zúčastnit, je mezi nimi hned několik žhavých želízek.

"Máme spoustu šikovných juniorů, někteří se už účastnili i olympijských her jako třeba Kateřina Louthanová, máme tam tři juniory, kteří byli na loňském MS seniorů. Další závodníci úspěšně konkurují dospělým na Evropských pohárech a umisťují se do desátého místa," popisuje trenér Evy Samkové.

Ta právě na juniorském mistrovství v roce 2010 zlatou medailí nastartovala veleúspěšnou kariéru. Jenže zatímco tehdy měli Češi dohromady dva účastníky, teď jich mají možnost nasadit pětkrát tolik.

"Paradoxně tím, že jsme úspěšní a vychováváme úspěšné závodníky, nejsme z vlastních prostředků schopni je zafinancovat. Ale budeme bojovat," zůstává optimistický Jelínek. 

Juniorská sezona stojí až půl milionu

Cestou na Zéland ale boj pro juniory rozhodně nekončí, některé z nich čeká poté přechod do seniorské kategorie, kde je konkurence silnější a nároky na přípravu vyšší. Kdo sezonu finančně neutáhne, často předčasně končí kariéru.

"Když je člověk úspěšný, jsou objemy tréninků takové, že musí i vysokou školu přerušit a soustředit se jen na sport. Někteří z našich juniorů chodí přes léto na brigády, pracují jako číšníci nebo někde v lese. Když mají podávat výkony a srovnávat se s těmi nejlepšími ve světě, takhle to nejde."

Český snowboardcrossový tým má roční rozpočet pro jednoho juniora 300 tisíc korun. "To je ale minimalistická varianta. Znamená to, že odjede, co musí, aby vůbec mohl závodit. Nemá s sebou fyzioterapeuta, má stará prkna a bydlí skoro někde ve stanu. Běžně ale junior utratí půl milionu, a když do toho chce šlapat a věnovat se tomu, tak ho to stojí 600 tisíc," líčí kouč.

Pro teenagery to znamená obrátit se na rodiče. "Máme případ, že náklady na přípravu dítěte hradí třeba babička, která je po důchodu ještě v další práci, aby to utáhla. Ale už nevydrží pracovat dlouho a bude si muset odpočinout. I proto rozjíždíme Hithit, nejsme zvyklí se vzdávat. Chápeme, že ve sportu není moc peněz, rozhodně nebrečíme, ale bojujeme," hlásí Jelínek. 

Velkou pomocí pro mladé snowboarďáky je jméno a osobnost olympijské šampionky a bronzové medailistky z Pchjongčchangu Evy Samkové. Sama se tréninků s mladšími závodníky účastní a její úspěchy přitahují pozornost. Bohužel ale ne tak, aby nalákala sponzory i k juniorům.  

"Zatím se nám nepodařilo sehnat většího sponzora, který by chtěl spolupracovat s juniorským týmem a dotáhl ho třeba na olympijské hry a k dalším úspěchům," dodává trenér.

Samková je každopádně připravena na Nové Zélandu juniorským reprezentantům pomáhat radou i jako sparing. Česká seniorská reprezentace bude totiž ve stejném termínu u protinožců v rámci soustředění, které jim finančně zajistila Dukla Liberec. Mládež tak může během šampionátu počítat s profesionálním zázemím.

Jen jde o to, kolik nadějí z nominované desítky sežene peníze na cestu. Fanoušci jim v kampani mohou přispět různými částkami oplátkou za suvenýry z Nového Zélandu, různé části snowboardové výbavy nebo zážitky v podobě kempů s reprezentanty. Pokud chcete přispět, můžete ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy