reklama

Sáblíková může dohnat legendy. Železného, Zátopka i Kosse

Martina Sáblíková a její zlatá olympijská medaile z Vancouveru. Martina Sáblíková a její zlatá olympijská medaile z Vancouveru. autor: Reuters
Dvě zlaté už má, další může získat. K jakým legendám se zařadí po Soči Martina Sáblíková?

Praha - Johann Olav Koss, Eric Heiden, Gunda Niemannová, Claudia Pechsteinová. K největším legendám světového rychlobruslení se může na olympiádě v Soči zařadit česká hvězda Martina Sáblíková.

Šestadvacetiletá žena je pod pěti kruhy vůbec největší nadějí českých fanoušků. Dvě zlaté olympijské medaile má z Vancouveru, další dvě plánuje pověsit na svůj útlý krk na ruské půdě.

Se čtyřmi zlatými by vyrovnala olympijskou bilanci Nora Kosse. Jedna z největších postav historie rychlobruslení zářila především doma v Lillehammeru před dvaceti lety. Koss tehdy na bruslích doslova koncertoval, během týdne vyhrál patnáctistovku, pětku i desítku, to vše ve světových rekordech, a zajistil si nesmrtelnost. Předtím ještě vyhrál patnáctistovku na ZOH v Albertville v roce 1992.

Jen málo Čechů dokázalo to, co ona

„Martina má unikátní techniku. V zatáčkách dělá víc kroků než ostatní, což jí pomáhá. Zároveň drží ve velké rychlosti dynamický skluz a to je hodně těžké. Važte si jí, to, co dokázala, je opravdu mimořádné. Jen málo Čechů dokázala to, co teď ona,“ řekl Koss před čtyřmi lety v kanadském Vancouveru českým novinářům.

Na svůj velký vzor, stále ještě aktivní Němku Claudii Pechsteinovou, Sáblíková zřejmě (zatím) nedosáhne. Jednačtyřicetiletá rodačka z Berlína má doma pět zlatých olympijských medailí. Na pětce triumfovala před dvaceti lety v Lillehammeru, potom v Naganu i Salt Lake City. V Americe nenašla přemožitelku ani na kratší tříkilometrové trati. A v Turíně 2006 se jí zalesklo zlato po týmovém závodu.

Německou ex-královnu pojí se současnou českou vládkyní tohoto sportu zajímavé pouto. Zrodilo se v době, kdy Pechsteinová pykala za krevní doping.

Pechsteinová: Sáblíková je přítel

Důkazy nebyly přesvědčivé, nicméně v roce 2009 dostala dvouletý trest, který ji připravil o olympiádu ve Vancouveru. Byla v depresích, mluvila o sebevraždě. Pomohli jí však nejbližší, mezi nimi nově získaná přítelkyně, tehdy jednadvacetiletá Martina Sáblíková.

„Byla jsem pošpiněná, lidé se ke mně obraceli zády. Někteří ale zůstali věrní a toho si moc cením,“ vzpomíná na krušné chvíle Pechsteinová. Sáblíková byla mezi věrnými. Němka jí nikdy nezapomene, že i v době, kdy byla za vyvrhele, česká hvězda neochvějně tvrdila: „Můj vzor? Přece Claudia Pechsteinová.“

 Šťastná „veteránka“ tedy nebere Sáblíkovou jako vetřelce, který ji nahradil na trůnu. Naopak. „Martina je famózní, je někde jinde. A já jí to moc přeji, beru ji jako kamarádku,“ řekla nedávno Němka.

Jinou legendu rychlobruslení, krajanku Pechsteinové Gundu Niemannovou-Stirnemannovou, už Sáblíková může v Soči vyrovnat. Tedy alespoň ve „zlaté bilanci“. Niemannová ukončila kariéru v roce 2005 s olympijskou bilancí tří zlatých, čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile.

To Američan Eric Heiden je se svými pěti zlatými medailemi z olympiády v Lake Placid 1980 nedostižný. Současný lékař amerického týmu, který podle svých slov bere Sáblíkovou jako vlastní sestru a často jí poskytuje odborné rady, před čtyřiatřiceti lety oslnil triumfy na 500, 1000, 1500, 5000 i 10 000 metrech.

Na Zátopka ztrácí Sáblíková dvě zlaté

Na ruské půdě se navíc může drobná rychlobruslařka definitivně zařadit mezi olympijské legendy českého sportu. Pokud získá jednu zlatou medaili, vyrovná oštěpaře Jana Železného, který se stal „zlatým“ na letních olympiádách v Barceloně, Atlantě a Sydney.

A pokud Sáblíková nenajde přemožitelku jak na pětce, tak na trojce, vyrovná se čtyřmi zlatými medailemi unikátní bilanci běžce Emila Zátopka. Ten se stal olympijským vítězem na deseti kilometrech v Londýně 1948 a o čtyři roky později v Helsinkách přidal úchvatný zlatý hattrick na pěti, deseti kilometrech a v maratonu.

To na Věru Čáslavskou zřejmě Sáblíkové nebudou stačit ani tři olympiády. Slavná gymnastka totiž v Tokiu 1964 a Mexico City 1968 nasbírala hned sedm zlatých kovů. Sama však Sáblíkovou už před čtyřmi lety přivítala do nejvybranější společnosti českých sportovních legend.

Čáslavská: Kéž by mě Martina překonala

„Kéž by se Martině jednou povedlo mě překonat. Ona je borec. Sáhla si na dno, ale ustála to,“ řekla Čáslavská na adresu rychlobruslařky po jejím skvělém představení na OH ve Vancouveru.

V Soči se tedy ukáže, jestli je Martina Sáblíková schopná překonat největší hvězdy historie rychlobruslení a nejvýznamnější české osobnosti olympijských dějin. Finále na tříkilometrové trati se v místní Adler aréně uskuteční v neděli 9. února. O týden později bude Sáblíková obhajovat bronz na patnáctistovce a ve středu 19. února podstoupí očekávanou obhajobu na pěti kilometrech.

reklama