Sáblíková slaví evropské zlato. Víceboj ovládla popáté v kariéře

Aktualizováno 10. 1. 2016 19:25
Martina Sáblíková slaví další evropský titul.
Martina Sáblíková slaví další evropský titul. | Foto: Reuters

Minsk - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se popáté v kariéře stala mistryní Evropy ve víceboji. V Minsku ovládla tři ze čtyř disciplín, nejlepší byla v závodech na 1500, 3000 i 5000 metrů.

Druhé místo za trojnásobnou olympijskou vítězkou obsadila kontinentální šampionka z předešlých tří let Ireen Wüstová z Nizozemska.

Sáblíková v Bělorusku v sobotu vstoupila do programu mistrovství čtvrtým místem na pětistovce. Časem pod 40 sekund, který je jejím maximem na evropských kluzištích, naznačila, že je připravena velmi dobře.

Zlato je nad očekávání

"Je to úžasné. Před závodech bych po problémech, které jsem měla, byla spokojená s jakoukoliv plackou. Tohle je nad očekávání," uvedla Sáblíková na svém webu. "Nevěděla jsem, jak to půjde. Ukázalo se ale, že Petr (trenér Novák) udělal s úpravou a zkrácením tréninků dobře," ocenila krok svého kouče.

Sáblíková totiž byla před Vánocemi nemocná a brala antibiotika, v Minsku však pokračovala ve výkonech ze sezony, ve které míří za desátým triumfem v seriálu Světového poháru na dlouhých tratích.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka následně ovládla trojku a dostala se do čela průběžného pořadí. Ve druhém soutěžním dnu už zůstala neporažena. Nejprve v poslední jízdě patnáctistovky dokázala v závěru získat skalp hlavní rivalky Wüstové, kterou ve finiši porazila o setinu sekundy.

"To pro mě bylo velké překvapení. Před startem jsem myslela jen na to, aby na mě Ireen moc nenajela. To, že jsem ji těsně porazila, nebylo hlavní," uvedla Sáblíková.

Na start pětky šla s pokorou

Do závěrečné pětky poté nastupovala s vědomím, že může s Wüstovou prohrát o pět sekund. Již po 600 metrech se však dostala do čela a dál zvyšovala náskok na o rok starší soupeřku i další konkurentky. Časem 6:58,44 se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut. Druhou Marije Jolingovou z Nizozemska porazila o více než jedenáct sekund.

"Všichni mi sice říkali, že to už mám v kapse, ale já jsem šla na start s pokorou. Trochu jsem se bála možného technického problému," dodala Sáblíková, která se přes léto věnuje úspěšně cyklistice a v září si vybojovala účast na olympiádě v časovce.

"Ireen mi s úsměvem říkala, že asi bude muset začít taky dělat cyklistiku, že mi to očividně pomáhá," prozradila Sáblíková. "Je fakt, že jsem možná kvůli kolu neměla problémy s třísly a je to znát na startech i zrychlení," dodala.

Pátým titulem vyrovnala Němky Anni Friesingerovou a Andreu Schöneovou-Ehrigovou, nejúspěšnější rychlobruslařkou vícebojařského ME zůstává osminásobná šampionka Gunda Niemannová-Stirnemannová. Sáblíková má kromě pěti zlatých medailí ještě jedno stříbro a tři bronzy.

Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová skončila třináctá a při svém třetím startu na ME si vylepšila osobní maximum. Dnes na patnáctistovce byla dvanáctá.

Mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji v Minsku:

Ženy:

1500 m: 1. Sáblíková (ČR) 1:57,00, 2. Wüstová (Niz.) 1:57,01, 3. Njatunová (Nor.) 1:58,51, ...12. Zdráhalová (ČR) 2:03,15.

5000 m: 1. Sáblíková 6:58,44, 2. Jolingová (Niz.) 7:10,10, 3. Voroninová (Rus.) 7:10,19.

Konečné pořadí víceboje: 1. Sáblíková 161,455, 2. Wüstová 163,188, 3. De Jongová (Niz.) 164,043, ...13. Zdráhalová 125,196.

Muži:

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:45,18, 2. Swings (Belg.) 1:46,41, 3. Szymanski (Pol.) 1:47,48.

Průběžné pořadí víceboje: 1. Kramer (Niz.) 110,503 b., 2. Swings 110,691, 3. Juskov 110,871.