Sáblíková vyhrála trojku ve Stavangeru a podesáté ovládla Světový pohár

31. 1. 2016 17:28
Ani v pátém závodu sezony nepoznala přemožitelku, ve Stavangeru zvítězila na tříkilometrové trati časem 4:00,08 o více než čtyři sekundy před Ireen Wüstovou z Nizozemska.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: ČTK, Reuters

Stavanger - Rychlobruslařka Martina Sáblíková podesáté za sebou vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích. Ani v pátém závodu sezony nepoznala přemožitelku, ve Stavangeru zvítězila na tříkilometrové trati časem 4:00,08 o více než čtyři sekundy před Ireen Wüstovou z Nizozemska.

Celkové prvenství v SP si tak Sáblíková zajistila už před březnovým finálovým závodem v Heerenveenu.

Sáblíková nastoupila v poslední rozjížďce s druhou ženou SP Natalií Voroninovou z Ruska a ujela jí o sedm vteřin. Po nečekaném sobotním vítězství na trati 1500 metrů si tak připsala už 42. triumf v závodech SP. Voroninová skončila za trojicí Nizozemek pátá.

Dosažený čas Sáblíkovou překvapil. "Šla jsem na start a říkala si: kdybych jela 4:03, bude to super. Přemýšlela jsem nad tím, abych vyhrála, ani ve snu jsem nemyslela na 4:00. Vedla Ireen (Wüstová) za 4:04, což byl dost dobrý čas. Já v sezoně předtím zajela v Evropě nejrychleji za 4:03, tak jsem si pomyslela: bude těžké vyhrát," citoval ji iDnes.

Desátým celkovým triumfem v SP na vytrvaleckých tratích se Sáblíková vyrovnala Gundě Niemannové-Stirnemannové. Slavná německá rychlobruslařka však ještě navíc osmkrát kralovala patnáctistovce.

Sáblíkové prý v cíli nejprve ani nedošlo, že už má triumf v SP jistý. "Vážně ne. Já byla z toho času v takové euforii, že mi nejdřív ani nedocvaklo, že už je to hotový, že už mě ve finále nikdo bodově nemůže dostihnout," prohlásila.

Karolína Erbanová skončila ve Stavangeru na kilometrové trati třináctá. Nenavázala tak na páté místo z pátku a poprvé ze čtyř závodů se v Norsku nedostala do elitní desítky.

Erbanová zajela kilometr za 1:16,65, v pátek byla o 72 setin rychlejší. Na vítěznou Američanku Brittany Boweovou tentokrát ztratila 2,30 sekundy a v průběžném pořadí disciplíny jí dál patří osmé místo.

Závody SP v rychlobruslení ve Stavangeru (Norsko):

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov 34,52, 2. Murašov (oba Rus.) 34,78, 3. Junio (Kan.) 34,86.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 12 závodů): 1. Kuližnikov 705, 2. Boisvert-Lacroix (Kan.) 463, 3. Junio 457.

1000 m: 1. Kuližnikov 1:08,10, 2. Nuis 1:08,13, 3. Krol (oba Niz.) 1:08,52.

Průběžné pořadí (po 6 ze 7 závodů): 1. Nuis 480, 2. Kuližnikov 480, 3. Mantia (USA) 325.

Ženy:

1000 m: 1. Boweová (USA) 1:14,35, 2. Leenstraová (Niz.) 1:15,22, 3. Bittnerová (Rak.) 1:15,52, ...13. Erbanová (ČR) 1:16,65.

Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Boweová 560, 2. Richardsonová-Bergsmaová (USA) 404, 3. Leenstraová 375, ...8. Erbanová 189, 24. Sáblíková (ČR) 47.

3000 m: 1. Sáblíková 4:00,08, 2. Wüstová 4:04,15, 3. Schoutenová (obě Niz.) 4:05,51, ...divize B: 19. Kerschbaummayr 4:18,14, 24. Zdráhalová (obě ČR) 4:21,20.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 500, 2. Voroninová (Rus.) 300, 3. Schoutenová 285, ...41. Zdráhalová 3.