Sáblíková zase vyhrála. Po triumfu na pětce vládne SP

Sport Sport, Red Spo, ČTK
21. 11. 2009 15:35
Sáblíková v Hamaru porazila Beckertovou o tři sekundy

Hamar - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na Světovém poháru v Hamaru sobotní závod na pět tisíc metrů.

Druhou Němku Stephanii Beckertovou porazila česká reprezentantka o bezmála tři sekundy a za svým světovým rekordem z předloňského roku ze Salt Lake City zaostala jen o necelé čtyři a půl vteřiny.

Sáblíková na nejdelší ženské trati ovládla poslední tři světové šampionáty. Od roku 2006 na ní prohrála jen jednou: před rokem na Světovém poháru v Moskvě skončila druhá za slavnou Němkou Claudií Pechsteinovou.

Její krajanka Beckertová ji těsně porazila v minulém závodu SP v Heerenveenu na tříkilometrové trati a tentokráte se obě utkaly v poslední dvojici.

Dvaadvacetiletá česká reprezentantka si hned na začátku vypracovala zhruba dvousekundový náskok, který soupeřka nedokázala zlikvidovat.

Sáblíková projela cílem v rekordu dráhy 6:50,07, rychleji "pětku" zvládla naposledy právě při předloňském světovém rekordu na mistrovství světa v USA.

Čtěte více: Sáblíková byla v Heerenveenu druhá. Vyhrála Beckertová

Dráha v Hamaru Sáblíkové evidentně svědčí, letos na ní získala zlatou medaili na světovém šampionátu ve víceboji.

Po premiérovém závodu na 5000 metrů v sezoně vede svěřenkyně trenéra Petra Nováka průběžné pořadí SP na dlouhých tratích s náskokem třiceti bodů před Beckertovou.

V Norsku se z českých reprezentantů představí vedle Sáblíkové jen Karolína Erbanová.

Sedmnáctiletá rychlobruslařka, která má podle svého postavení ve světovém žebříčku ISU už prakticky jistou účast na ZOH ve Vancouveru, v Hamaru nastoupí v nedělním závodu na 1500 metrů.

Třetí díl Světového poháru v rychlobruslení v Hamaru (Norsko):
Muži:
1500 m: 1. Davis (USA) 1:44,27, 2. Makowsky (Kan.) 1:45,40, 3. Bökko (Nor.) 1:45,61.
Průběžné pořadí SP (po 3 ze 6 závodů): 1. Davis 300, 2. Bökko 230, 3. Tuitert (Niz.) 155.

Ženy:
5000 m:
1. Sáblíková (ČR) 6:50,07, 2. Beckertová 6:52,79, 3. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 6:59,62.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Sáblíková 280, 2. Beckertová 250, 3. Anschützová-Thomsová 200.