reklama

Sáblíková: Zeman v hledišti? To mě zavazuje

Miloš Zeman v olympijské kolekci. Miloš Zeman v olympijské kolekci. autor: CPA Eduard Erben
Českou rychlobruslařku čeká v neděli závod na 3000 metrů, kde patří mezi trio favoritek. Mezi fanoušky v hale Adler bude proto i český prezident Miloš Zeman.

Soči - Už jen tři dny zbývají rychlobruslařce Martině Sáblíkové do vstupu do olympijského programu. Dvojnásobná šampionka z Vancouveru bude v neděli obhajovat zlatou medaili na trati 3000 metrů, na posledním setkání s novináři před závodem ujistila, že se cítí dobře a je připravena bojovat o medaile.

"Celý týden, co tu jsme, se mi jezdí dobře. Udělala jsem vše a musím počkat, jestli někdo a případně kdo bude v neděli rychlejší než já," řekla Sáblíková na tiskové konferenci v olympijské vesnici.

Dobře se cítí i z pohledu zdravotního stavu. V minulých dnech ji sice trápily problémy s nataženým svalem v horní partii zad a nemohla pořádně otáčet hlavou, což se výrazně zlepšilo. "Už je to dobré, jsem v pohodě," řekla Sáblíková.

"Je to o dost lepší než to bylo před dvěma dny. Dnes to doladíme a od pátku to bude vše v pohodě," doplnil ji fyzioterapeut Tomáš Rak. Přesto Sáblíková chodí s šálou kolem krku. "To je ale jen doplněk," pousmála se rodačka z Nového Města na Moravě.

Jen tři favoritky? Kandidátek je prý víc

Podle papírových předpokladů by o medaile mělo usilovat zejména trio Sáblíková, Ireen Wüstová z Nizozemska a Němka Claudia Pechsteinová. Podobně to vidí například i Wüstová; Sáblíková i její kouč Petr Novák však počítají se širším polem kandidátek.

"Myslím si, že favoritek je více. Jsme tři, které bychom tam měly být, ale pak jsou další, které by se tam (na stupně vítězů) mohly dostat," uvedla Sáblíková. Podle Nováka je o medailové pozice schopno bojovat na trojce osm rychlobruslařek. "Ne vyhrát, ale dostat se mezi tři. Konkurence je veliká. Martina je ale připravená bojovat o pódium," podotkl náročný kouč.

Rychlobruslařky i trenéři se snaží zjistit formu soupeřek i přímo při tréninku v hale Adler, Novák tyto poznatky ale nepřeceňuje. Stejně jako příliš nevěnuje pozornost časům, které v tréninku jednotlivé závodnice zajíždějí. A to i v případě Sáblíkové.

"Samozřejmě, že časy ostatních kontroluji. Snažím se zaregistrovat, kdy jedou ostré kolo na čas a dělám si přehled, jak by to mohlo vypadat. Moc se o tom ale nechci bavit, i když holky se na to pořád ptají. Je to i věc taktiky. Nikdy nevíte, jak k tomu ostatní přistupují. Ať se každý koncentruje na sebe," uvedl Novák.

Sáblíkovou víc než větrák trápí Zeman

Hvězdný nizozemský rychlobruslař Sven Kramer před několika dny poukázal na fakt, že by závody mohly být ovlivněny větracím systémem v hale. Zapnutou ventilací se prý kolem oválu dá vytvořit znatelný vítr do zad, který by mohl vytvářet pro některé závodníky rozdílné podmínky. Ani to ale Sáblíková neřeší. "Třeba klimatizaci při závodech vypnou. Nad podobnými věcmi ale nepřemýšlím. Při tréninku se mi to zdá normální," řekla.

S ohledem na blížící se start se Sáblíková rozhodla vynechat i páteční slavnostní zahájení olympiády. "Když ale sleduji, co tady předvedli, tak to bude pecka," uvedla šestadvacetiletá rychlobruslařka.

Dnes v podvečer by se měla osobně setkat i s prezidentem Milošem Zemanem, který do Soči přiletí a chystá se přijít na její závod v neděli. "Je to příjemné, ale i trošku zavazující, že se přijde kouknout. Ale bude tam plná hala, další miliony u televizních obrazovek. Budu se soustředit jen na sebe," dodala Sáblíková.

reklama