reklama

Sáblíkovou nakopne trojité espresso. Před finálním kláním trénuje na balkoně

Martina Sáblíková. Martina Sáblíková. autor: Milan Kammermayer
Heerenveen (od našeho zpravodaje) – Před finálním závodem světového poháru v rychlobruslení zalilo Nizozemsko nezvykle slunečné počasí. Martina Sáblíková tak svůj oblíbený cyklotrenažer vytáhla z pokoje na balkon a užívala si čerstvého vzduchu.

Po náročném mistrovství světa ve víceboji v norském Hamaru česká rychlobruslařka pomalu nabírá síly na poslední závod sezony. V nizozemském městečku Heerenveen se rozhodne o tom, zda Sáblíková získá celkový třináctý Světový pohár.

"Tady si to fanoušci vždycky přijdou užít. Už mě tu dobře znají a vlastně mi i docela fandí. Sem se vracím opravdu ráda, protože se tu cítím velmi dobře," řekla Sáblíková. Do arény Thialf se vejde dvanáct a půl tisíce diváků, dva dny před závodem už bylo vyprodáno.

Slunné počasí Sáblíkovou příjemně překvapilo a mohla si tak ještě zpříjemnit tréninky na oblíbeném kole, v Nizozemsku je už od pondělí.

"Když jsem jezdila masák, tak jsem jezdila normálně ven. Teď tady nemám věci na ven ani přilbu, ale jezdím na trenažeru na balkoně. Člověk si pak připadá jako venku. Užívám si to. Není to jako minulý rok v Kanadě, kde bylo minus třicet," poznamenala se smíchem.

Na rozdíl od další rychlobruslařky Nikoly Zdráhalové se na trénink na kole těší. "Mě to baví, jsem ráda, když si můžu zatočit nohama na uvolnění. Každý den hodinu, hodinu a půl, bez toho nemůžu být," dodala.

Tlak z úspěchu 
Martina Sáblíková patří mezi rychlobruslařské stálice. Zatímco její soupeřky kolem se neustále mění, ona se stabilně drží na špici. "Pozoruju to, že Martina a Irene Wüstová jsou stálé, rok co rok bojují o pódium. Další holky přijdou, vyhrají a pak jsou někde vzadu. Tyhle dvě o podium bojují pořád, i když jim není zrovna nejlíp," potvrdil i dlouholetý trenér Sáblíkové Petr Novák. "Je vidět, že ten sport dělají srdcem, že ho dělají na 100 %."

Sáblíková si díky ní připadá jako v lázních. Vnáším do týmu slunce, říká masérka Sáblíková si díky ní připadá jako v lázních. Vnáším do týmu slunce, říká masérka Čtěte zde

S neustálými úspěchy roste i zodpovědnost a tlak, které si Sáblíková s každým rokem připouští víc a víc. "Beru si k srdci, kolik toho mám za sebou. nechci vypadnout z boje o stupně vítězů. Nakládám si toho hodně. Možná zbytečně, jsou to v uvozovkách jen světové poháry," přemýšlí dvaatřicetiletá rychlobruslařka.

"Přijde mi že ač bych nemusela, tak jsem čím dál víc nervózní. Hlava mi dává poslední dobou dobrý záhul. Je to pro mě těžší ustát fyzicky i psychicky," dodává.

Před vrcholem světového poháru v Heerenveenu jí pomohly úspěchy z MS v Salt Lake City a z víceboje v Hamaru, kde dokonce nad plán sahala po medaili. "Po mistrovství to ze mě spadlo, závody jsou teď uvolněnější."

V den D jí pomáhá pít kávu, kterou si pravidelně dopřává. "Většinou si ji dávám ráno před závodem, dvojité espresso. Jedno si pak dávám ještě po obědě. Záleží na tom, jak se cítím, někdy zvládnu trojité," říká. "Když jsou závody až večer, tak mi to pomáhá. Jen si nesmím dát kafe těsně před závodem, to mi nedělá moc dobře," uzavírá se smíchem.

reklama