Šachista Pardubic senzačně zatápěl norskému mágovi. Carlsen ale nakonec titul obhájil

30. 12. 2018 16:35
Nor Magnus Carlsen zůstává mistrem světa v bleskovém šachu. Dvoudenním turnajem v Petrohradě prošel jako jediný bez porážky, z 21 partií dokázal třináct vyhrát a osmkrát remizoval. Zopakoval tak loňský triumf z Rijádu a celkově v této variantě královské hry, v níž mají šachisté na své tahy jen tři minuty, zvítězil už počtvrté.
Magnus Carlsen
Magnus Carlsen | Foto: Reuters

Carlsen, který letos obhájil titul mistra v klasickém šachu, si spravil chuť po nepříliš vydařeném účinkování v rapid šachu, v němž obsadil stejně jako před rokem až páté místo.

O rozruch se staral Polák Jan-Krzystof Duda, přestože byl nasazen až jako číslo 32. Dvacetiletý šachový talent, který nastupuje v české extralize za Pardubice, sice první den prohrál s Carlsenem a s Rusem Pjotrem Svidlerem, ale pak předvedl nevídanou sérii osmi vítězství za sebou a jako jediný až do posledního kola ohrožoval pozici fenomenálního Nora. Třetí skončil stejně jako v rapidu Američan Hikaru Nakamura.

Soutěž žen se stala kořistí Rusky Kateryny Lagnové, která šampionát vyhrála už v roce 2010 ještě v barvách Ukrajiny. Také ona v 17 kolech ženského turnaje ani jednou neprohrála. Překvapivé stříbro stejně jako v rapidu vybojovala Sarasadat Chadelmalšarjehová z Íránu. Mistryně světa Číňanka Ťü Wen-ťün skončila až devátá.