reklama

Šafářová: Kdy jindy bych měla Péťu porazit než teď

Všech pět předchozích vzájemných zápasů s Lucií Šafářovou Petra Kvitová vyhrála. Kdo však bude úspěšnější ve čtvrtečním semifinále Wimbledonu? Všech pět předchozích vzájemných zápasů s Lucií Šafářovou Petra Kvitová vyhrála. Kdo však bude úspěšnější ve čtvrtečním semifinále Wimbledonu? autor: Jan Langer
Lucie Šafářová chce před čtvrtečním bojem o finále Wimbledonu hodit statistiku za hlavu, potvrdit svou životní formu a Petru Kvitovou konečně porazit.

Londýn - Petrou Kvitovou prohrála všech pět vzájemných zápasů, z toho čtyřikrát letos, oproti pátému účasti Kvitové v semifinále grandslamu je s vůbec první účastí zelenáčem.

Navíc bude hrát vůbec poprvé v All England Clubu na centrkurtu, kdežto Kvitová je tam za poslední roky pečená vařená.

Šafářová: Šanci na finále chci využít

Přesto chce Lucie Šafářová před čtvrtečním bojem o finále Wimbledonu všechna statistická čísla hodit za hlavu, potvrdit svou životní formu, o tři roky mladší krajanku porazit a postoupit do finále (vše o souboji Kvitová - Šafářová si přečtěte v naší infografice ZDE).

"Jestli jsem nebezpečná? To doufám. Určitě je příjemné být taková v očích soupeřek. Zatím jsem tady neztratila set, bavím se tenisem, užívám si. Myslím si, že existuje šance jít ještě dál a byla by škoda ji nevyužít. Můj sen není semifinále, ale vítězství. A já udělám vše, abych si ho mohla splnit," řekla sedmadvacetiletá tenistka ve středu novinářům.

"Není úplně příjemné hrát proti kamarádce, ale na druhou stranu mám obrovskou touhu jít do finále. Hraju výborně, cítím se taky tak. Jestli mám někdy Péťu porazit, tak teď. Nemám co ztratit, semifinále je úžasný úspěch, ale chci samozřejmě ještě víc. Půjdu si za tím a buď to vyjde, nebo ne," dodala.

"Na velkém kurtu se mi hraje líp"

A nebojí se ani toho, že na rozdíl od své spoluhráčky z fedcupového týmu bude hrát ve Wimbledonu vůbec poprvé na centrálním dvorci.

"Když jsme sem přijeli, poslali mě na desítku. Říkala jsem si, že jsem na cestě na centr. Ve čtvrtfinále jsem nastoupila na jedničce a teď jsem se na ten centrkurt konečně propracovala. Na jedničce se mi hrálo líp než na desítce. Hraje se v lepší atmosféře," uvedla Šafářová. 

"Navíc zápas s Makarovovou byl největším zážitkem, jaký jsem s tenisem zažila. Naposledy jsem na kurtu plakala štěstím, když jsme vyhrály Fed Cup. Sama za sebe ale nikdy, je to neskutečný pocit, který bych ráda zažila znovu," dodala turnajová třiadvacítka.

Souboj českých tenistek nabídne duel dvou levorukých hráček, což se v grandslamovém semifinále stalo naposledy před 22 lety, kdy se právě v All England Clubu střetly Monika Selešová s Martinou Navrátilovou.

Potvrdí Kvitová roli jasné favoritky?

Zatímco tehdejší duel neměl favoritku, v tom dnešním je jasnou kandidátkou na postup do semifinále vítězka Wimbledonu z roku 2011 Kvitová. Zatímco na výhru turnajové šestky si můžete vsadit v kurzu 1,4:1, za výhru Šafářové byste brali víc než dvakrát tolik (2,85:1).

Ve Wimbledonu se totiž Kvitová cítí doma jako žádná jiná z ostatních tenistek. Semifinále si tu zahraje za posledních pět ročníků už potřetí, v nejlepší čtyřce turnaje byla i na Australian Open a French Open v roce 2012.

Navíc od roku 2010 dosáhla v Londýně pokaždé minimálně na čtvrtfinále a k tomu zde hrála čtvrtfinále i před dvěma lety v rámci olympijských her.

Po porážkách v roce 2008 a 2009 v 1. kole vyhrála Kvitová v All England Clubu pětadvacet z 28 zápasů. V roce 2010 v semifinále i o dva roky později ve čtvrtfinále ji vyřadila Serena Williamsová, loni nestačila opět ve čtvrtfinále na Belgičanku Kirsten Flipkensovou.

Kvitová: Lucka teď hraje skvěle

A právě duel s Belgičankou je pro Kvitovou velkým mementem. Tehdejší turnajová dvacítka byla proti české tenistce rovněž velkou outsiderkou, přesto Kvitovou nečekaně ve třech setech vyřadila. I proto nechce jediná grandslamová vítězka mezi letošními semifinalistkami nyní nic podcenit.

"Moc nesleduju, že jsem jedinou grandslamovou vítězkou v turnaji, soustředím se jen na sebe. Tenis je teď prostě hodně vyrovnaný, ale já si hledím hlavně svého, to je důležité," uvedla Kvitová, která byla ve 3. kole v souboji s Američankou Venus Williamsovou dva fiftýny od vyřazení. Nakonec však vyhrála 7:5 ve třetím setu.

V ostatních zápasech už neztratila ani set, pikantní však pro ni je, že se už potřetí potká v letošním ročníku turnaje s některou ze svých krajanek. V 1. kole vyřadila Andreu Hlaváčkovou, ve čtvrtfinále pak Barboru Záhlavovou-Strýcovou. 

"To je hodně zvláštní, co? Hrály jsme spolu nedávno v Eastbourne, což byl velký boj až do konce, a teď taky čekám těžkou bitvu. Hraje skvěle, proto je v semifinále," připomněla 24letá tenistka poslední vzájemný souboj s Šafářovou, který vyhrála v tie-breaku třetího setu.

"Znalost centrkurtu může být plus"

Výhodu před soubojem se spoluhráčkou z Prostějova vidí v tom, že sehrála na centrkurtu v Londýně už spoustu zápasů, zatímco Šafářová ještě ani jediný.

"Myslím, že to může být plus. Už vím, co mě čeká, jak budu nervózní a všechny tyhle věci. Ale až na kurtu se ukáže, jak moc velká výhoda to bude," přiznala Kvitová.

Podle fedcupového kapitána Petra Pály se však všechny výhody Kvitové před zápasem smažou (celý rozhovor s ním si přečtěte ZDE).

"Petra má výhodu, že má podstatně víc zkušeností s takovými zápasy než Lucka, která bude hrát takový duel, s výjimkou finále Fed Cupu, vlastně poprvé. Tentokrát to ale bude pro obě speciální zápas, protože Lucka je rozjetá, takže se všechny výhody u Petry mažou," uvedl Pála.

Kotyza: Lucka je teď na vlně

Stejný názor má i současné trenér Kvitové a někdejší kouč Šafářové David Kotyza. "Lucka je teď na vlně. Jak se holky dostanou do transu, tak ani nevědí, na kterém kurtu hrají," podotkl Kotyza.

Jak nakonec český souboj dopadne, budete moci sledovat od 14 hodin SELČ v naší online reportáži.

reklama