České tenistky dělí jediná výhra od triumfu ve Fed Cupu

Petra Kvitová (na obrázku) ani Lucie Šafářová neztratily v sobotu ani jeden set
Čeští fanoušci v O2 aréně mohli jásat. Po prvním dnu vedou Češky na Srbskem 2:0 a mají v duelu tři mečboly na obhájení trofeje.
Postavila se proti srbské jedničce Aně Ivanovičové.
Samotnému utkání ještě předcházela jedna oficialita. Ocenění za někdejší skvělé výkony ve Fed Cupu dostala bývalá tenistka Jana Novotná.
Utkání pak už ale mohlo začít.
3. 11. 2012 17:15
Lucie Šafářová vybojovala českému fedcupovému týmu ve finále proti Srbsku první bod, když za hodinu a půl porazila srbskou jedničku Anu Ivanovičovou.

Praha - České tenistky dělá už jen jediná výhra od obhajoby titulu ve Fed Cupu. Po prvním dnu totiž vedou ve finále proti Srbkám 2:0 na zápasy.

První bod vybojovala Lucie Šafářová, když za hodinu a tři čtvrtě porazila v poměru 6:4 a 6:3 srbskou jedničku Anu Ivanovičovou.

Druhý bod pak přidala česká jednička Petra Kvitová, která za hodinu a dvacet minut porazila dvojku soupeře Jelenu Jankovičovou v poměru 6:4 a 6:1.

Češkám tak úvodní den vyšel stejným způsobem jako ve čtvrtfinále v Německu a v semifinále proti Itálii, kde rovněž vedly po úvodních dvouhrách 2:0 na zápasy.

Rozhodující třetí bod může získat v úvodní nedělní dvouhře znovu Kvitová v souboji jedniček obou týmů s Ivanovičovou.

Šafářová: Musíte na ni přes bekhend

Šafářová v souboji s Ivanovičovou ukázala, že se jí proti o rok mladší soupeřce daří. Vyhrála totiž už čtvrtý vzájemný zápas v řadě.

"Je to teď skvělý pocit. Byla úžasná atmosféra, díváci úplně úžasní," hodnotila zápas v rozhovoru pro Českou televizi Šafářová.

"Snažila jsem se hrát forhendem do behkhendu Ivanovičové, to znám i z minulých našich společných střetnutí a vím, že na ní to platí," prozradila česká hráčka.

Šafářová navíc dokázala stejný kousek, jaký se jí povedl v dubnovém semifinále proti Itálii, kdy rovněž v úvodní dvouhře porazila 2:0 na sety jedničku soupeře (Francesku Schiavoneovou).

Ivanovičová: Neměla jsem čím odpovědět

První sada hned na úvod přinesla brejky na obou stranách. Česká tenistka však sebrala Ivanovičové servis i za stavu 3:3 a tento brejk už využila k ziskui prvního setu.

V druhém setu Šafářová sebrala Ivanovičové servis hned v první hře. Klíčové pak byly sedmý a osmý gem, kdy Ivanovičová nejprve s vypětím všech sil snížila, ale následně Češka po velké bitvě uhájila vlastní servis.

Za stavu 5:3 pak čistou hrou a zároveň čtvrtým brejkem v zápase vítězství v celém zápase.

"Neměla jsem odpověď na její hru, moc mě mrzí, že jsem nesplnila cíl uhrát první bod pro náš tým, doufám ale, že teď bod udělá Jelena (Jankovičová)," řekla Ivanovičová na tiskové konferenci.

"Už v Sydney hrála Lucie velmi dobrý zápas, teď jsem ale já nehrála tak, jak jsem zvyklá," připomněla Srbka poslední vzájemný zápas, který se hrál letos v lednu.

Kvitová: Hraje se vám lépe, když vedete"

Kvitová, která v posledních dvou týdnech laboruje se zánětem nosohltanu a průdušek, vstoupila do zápasu strnule, čehož využila i Jankovičová a díky své dobré obraně a chybám Kvitové se dostala do vedení 4:2.

Pak se ale v Kvitové něco zlomila a na kurtu působila tak, jako by nebyla vůbec ničím omezena a vyhrála devět her v řadě.

Za stavu 5:0 ve druhém setu sice Jankovičová její šňůru přerušila, Kvitová však poté dopodávala zápas do vítězného konce.

"Na kurt se mi šlo lépe, když už jsme vedli. Cítila jsem se dobře, jen mi ke konci trochu odcházely nohy a pobolívala hlava," narážela Kvitová v rozhovoru pro Českou televizi na následky nedávno prodělané nemoci.

Jen slova chvály měl pro svou svěřenkyni trenér David Kotyza. "Všichni jsme věděli, že Petra nechá na kurtu všechno, ale že po nemoci předvede takový výkon, to tedy ne," jásal Kotyza po jejím jedenáctém vítězství ve Fed Cupu v řadě.

Jankovičová: Její údery byly neuvěřitelné

Naopak její soupeřka přiznala, že od stavu 4:2 v prvním setu jí Kvitová nedala moc šancí.

"Petra hrála velmi dobře, její některé údery byly neuvěřitelné, moc proti tomu nešlo udělat. Petra hodně riskovala a dařilo se jí. Ukázala, že ne nadarmo byla světovou dvojkou," řekla na tiskové konferenci Jelena Jankovičová.

"Pokusíme se něco udělat, abychom to zítra vrátily do boje o titul. Bude velmi udělat zítra tři body, ale nic není nemožné. Věřím, že Ana zítra Petru porazí a dá mi ještě šanci nastoupit," dodala srbská dvojka.