reklama

Sagan si brousí zuby na 100. Ronde. Dočká se konečně?

Peter Sagan Peter Sagan autor: ČTK
Již v neděli čeká statisíce cyklistických fanoušků u trati a miliony u televizních obrazovek jeden z tradičně nejzajímavějších a nejzábavnějších dnů sezony. Na startu budou také hned tři čeští zástupci. Zdeněk Štybar patří k širšímu okruhu favoritů, Jan Bárta s Josefem Černým se pak mohou blýsknout nějakým únikem.

Bruggy - Již v neděli čeká statisíce cyklistických fanoušků u trati a miliony u televizních obrazovek jeden z tradičně nejzajímavějších a nejzábavnějších dnů sezony. Na 256 kilometrech mezi Bruggami a Oudenaarde se totiž odehraje druhý „klasický monument“ roku – slavné „Ronde“, chcete-li Okolo Flander. Bude se navíc jednat o jubilejní stý ročník tohoto slavného závodu, který jako jediný svou tradici nepřerušil ani během II. světové války.

Na startu budou také hned tři čeští zástupci. Zdeněk Štybar patří k širšímu okruhu favoritů, Jan Bárta s Josefem Černým se pak mohou blýsknout nějakým únikem.

Teroristi šňůru nepřeruší

Po nedávných teroristických útocích v Bruselu nad konáním závodu, ale vlastně celé belgické klasikářské kampaně visel drobný otazník. Vždyť kolem trati „Ronde“ se často tísní až milion diváků a především slavná dvojkombinace stoupání Oude Kwaremont a Paterberg jimi bývá doslova obsypána, mohlo by se tak jednat o pro teroristy žádaný cíl. Jubilejní vydání závodu se však nakonec pojede a šňůra táhnoucí se až do roku 1919 tak nebude přerušena.

Trasa se od prvního ročníku v roce 1913 víceméně zkracovala a z původních 324 kilometrů se ustálila na 256 kilometrech. Složení kopců pokrytých kostkami, tak zvaných hellingenů se od roku 2012 příliš nemění. Tehdy se pořadatelé rozhodli vynechat některé slavné úseky, například Kappelmuur, na němž v roce 2010 Fabian Cancellara odjel Tomu Boonenovi takovým způsobem, až se začalo spekulovat, že Spartakovy nohy nejsou jediným pohonem jeho bicyklu.

Cancellara může vstoupit do historie

Peloton tak bude muset zdolat 18 klasifikovaných úseků. Jakýmsi centrem závodu je pak již zmíněná krátce po sobě následující kombinace hellingenů Oude Kwaremont a Paterberg, která se jede hned dvakrát a závod uzavírá, když z vrcholu posledního průjezdu Paterbergu již do cíle v Oudenaarde zbývá pouze 9 kilometrů.

Historicky nejúspěšnější závodníci dokázali Okolo Flander ovládnout třikrát, což je nejméně ze všech pěti „klasických monumentů“. Zmíněný elitní klub tvoří šestice Achiel Buysse, Fiorenzo Magni, Eric Leman, Johan Museeuw, Tom Boonen a Fabian Cancellara. A poslední dva jmenovaní budou na startu i tentokrát.

Cancellara už se navíc nechal slyšet, že rok 2016 je pro něj poslední závodní sezonou, bylo by více než symbolické, kdyby se při své derniéře a v jubilejním, stém ročníku osamostatnil na čele historických tabulek. „To by tvořilo dějiny. Hodně by to pro mě znamenalo, vyhrát počtvrté,“ nechal se slyšet Švýcar. A když se server velonews.com ptal profesionálních cyklistů, koho zařadí mezi největší favority, Spartakovo jméno padalo velmi často.

Spartakus vs. Sagan a ti ostatní

„Rozhodně nemůžete přehlédnout Cancellaru,“ odpověděl Ian Stannard ze Sky. „Favorit? Samozřejmě Sagan. Kdo další? Cancellara je ve skvělé formě,“ přidal druhé jméno Jack Bauer a doplnil ještě obhájce Kristoffa s Gregem Van Avermaetem. Bývalý cyklokrosový šampion Lars Boom to vidí následovně: „Sagan je špička. Za ním je pak velká skupina.“

Předpoklady tak nasvědčují souboji Spartakus vs. Rambo ze Žiliny. A nebylo by to poprvé. První dvě příčky si rozdělili již před třemi lety, kdy Švýcar vybojoval svůj druhý triumf. „Můžu říct, že jsem 100 % připravený a udělám všechno, co bude v možnostech mých rukou a nohou, abych vyhrál,“ hlásí Cancellara, který letos jezdí ve fantastické formě a připsal si již čtyři triumfy.

Ale Sagan jezdící od září v duhovém trikotu mistra světa bude mimořádně těžkým soupeřem. Téměř ve všech jednorázovkách, do kterých od začátku roku nastoupil, bojoval o vítězství. Poprvé mu to vyšlo až minulou neděli na Gent-Wevelgem, kdy vyhrál po úniku čtyřčlenné skupiny, v níž byl i Cancellara. Že je mimořádně silný ukázal již dva dny předtím na E3 Harelbeke, kde byl rovněž v úniku tentokrát dvojice závodníků, ale ve finiši jej porazil Kwiatkowski.

Obhajuje Kristoff

Za dvojicí hlavních favoritů bude číhat početná skupina vyzyvatelů. Odepisovat není radno obhájce Alexandra Kristoffa. Ten sice v posledních týdnech nebyl v excelentní formě, zlepšení ale prokázal úterní výhrou v první etapě závodu 3 dny De Panne a všichni soupeři si dobře pamatují, co předváděl v minulém roce.

Nemoc v minulém týdnu sice oslabila patrně zatím nejlepšího závodníka letošního roku, vždy aktivního Grega Van Avermaeta, měl ale čas, aby se dal dohromady, a musí se s ním počítat. Věčným čekatelem je Sep Vanmarckem, překvapit může Lars Boom a letos to dobře jezdí i velezkušenému Fillippu Pozzatovi.

Silnou sestavu do Belgie vyslal tým Sky, pojede Kwiatkowski, Stannard i Geraint Thomas, ten patřil k největším favoritům v minulém roce. Tehdy mu to příliš nevyšlo a letos se zatím zaměřoval spíše na zlepšování vrchařských schopností, tak uvidíme. Také tým Lotto Soudal s Benootem a Roelandtsem si může brousit zuby na úspěch.

Etixxu se Štybarem se nedaří

Nejsilnější klasikářskou sestavou zahrnující i Zdeňka Štybara se už řadu let chlubí tým Etixx-Quick Step, tentokrát navíc doplněnou Tonym Martinem, a dá se říci, že právě jarní klasikářská kampaň do velké míry určuje úspěšnost této stáje. Letos to zatím ale poněkud skřípe a vypadá to, že  Terpstra, Vandenbergh, Boonen ani Štybar před vrcholem roku nejsou zrovna ve skvělé formě. V nedávných závodech hned několikrát nedokázali výraznou početní převahu přetavit v čelní umístění.

„Nepanikařme! Je tady jeden nebo dva závodníci, kteří jsou o jedno procento silnější než všichni ostatní. Letos máme velmi silný tým, ale chybí nám ten jeden člověk, který by byl o procento lepší než ostatní,“ vysvětluje Tom Boonen, který zároveň uznává, že nebude patřit k favoritům.

„Neděle nám odvypráví onen příběh. Každý rok je to stejné s médii a jejich příběhy. Ale jediný příběh, na němž záleží, je, kdo vyhraje Ronde,“ neláme si s kritikou hlavu týmový šéf Patrick Lefevre.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

reklama