reklama

Samková má za sebou relaxační sezonu. Do té nové se chce opřít

Eva samková Eva samková autor: DVTV
Eva Samková se po volnější sezoně chystá znovu zapojit do kolotoče závodů Světového poháru. A kromě nich také studovat trenérství na FTVS

Praha - Zlatá olympijská snowboardistka  Eva Samková se po uplynulé volnější sezoně chce zase vrátit mezi světovou elitu, ale zároveň se také přihlásila ke studiu na pražské FTVS. Má za sebou už tři soustředění, včetně měsíčního "zasněženého pobytu“ na Novém Zélandu.

"Po loňském druhém místě bych letos chtěla vyhrát prestižní X-Games v americkém Aspenu a konečně najít cestu na stupně vítězů v celkovém hodnocení Světového poháru,“ prohlásila v rozhovoru pro Aktuálně.cz před začátkem letošní sezony.

Uplynulou sezonu jste ukončila už v lednu. Jaký jste měla další program?

Léčila jsem si zraněný kotník, relaxovala, tři týdny dovolené jsem strávila na Srí Lance, surfovala na Bali, uspořádala jsem několik kempů pro děti a v úžasné pohodě si užívala ježdění na prašanu v Kanadě, což byl jeden z mých největších snowboardových zážitků. Čili stručně řečeno: odpočinula jsem si fyzicky i psychicky. A zjistila jsem, že čím víc relaxuji a odpočívám, tím víc se těším na sníh.

V létě už vám začala příprava na zimní sezonu. Jakou měla náplň?

Byly v ní speciální atletické tréninky, posilovna, jízda na kole i na koních. Na začátku srpna jsem se pak vydala za sněhem na Nový Zéland, kde je blízko jezera skvělé zázemí pro všechny sportovce. Byla jsem tam v báječném klidu, nemusela nic řešit a jen se v ideálních podmínkách a v pohodě se připravovat na blíží se sezonu. Teď už mám za sebou další dvě soustředění v Evropě a některá mě ještě čekají.

Přihlásila jste se ke studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu v oboru trenérství. Co ovlivnilo vaše rozhodnutí?

Dost možná v nemalé míře už zmíněné kempy pro mládež, na nichž jsem zjistila, že děti mě tolik nerozčilují. Hlavně mám pocit, že budu studovat něco, co mě baví a budu se tomu třeba věnovat i v budoucnu.

Nemáte obavu, že se vám nepodaří skloubit studium s vrcholovým sportem?

Jde o dálkové studium, takže mohu kombinovat individuální plán s tréninky a závody. Na gymnáziu jsem problémy se studiem neměla, takže z toho obavy nemám. Věřím, že vše zvládnu i časově. Nejhorší bude zimní semestr, kdy mám bohatý sportovní program.

Chybí však v něm nejen olympiáda, ale také mistrovství světa. Nevadí vám, že je letos tak chudý?

Neskutečně chudý byl především loni, kdy z pouhých čtyř závodů Světového poháru byly dva pro nedostatek sněhu zrušeny. Letos je jich na programu osm a pokud je budu mít finančně zajištěny, tak je chci absolvovat všechny. Nevadí mi, že mistrovství Evropy ve snowboardu neexistuje a světový šampionát se koná jen jednou za dva roky. Mám svůj sport ráda, na sněhu jsem spokojena při jízdě i při skocích, při tréninku i v závodě. Nechybí mi ani motiv dosáhnout na další medailové ocenění.

Čím jsou tedy pro vás závody Světového poháru?

Vrcholnou soutěží, v níž konečný účet prozradí formu během celé sezony a ne pouze v jednom závodě, který se může i nemusí vydařit, může jít v kladném i záporném smyslu o náhodu. Když však někdo skončí v celkovém hodnocení na stupních vítězů, což se mi ještě nepodařilo, tak to prozrazuje jeho skutečnou špičkovou výkonnost.

Které závody vás ještě do konce roku čekají?

V polovině prosince v rakouském Montafonu a o týden později v italské Cortině. Další šest je na programu až příští rok, mimo jiných i v USA a Koreji. Mým cílem je protlačit se mezi tři nejlepší, což by byla moje premiéra. Na X-Games v americkém Aspenu se pokusím o vítězství, což se zatím ještě žádné Evropance nepodařilo. Je to možná z mé strany trochu neskromné přání, ale když jsem loni skončila druhá, tak jiný cíl si dávat nemůžu.

Do jaké míry by vám k uskutečnění těchto vysokých cílů mohl pomoci váš tým?

V létě jsem ho rozšířila o Jiřího Tichého a také skikrosaře Tomáše Krause, který by měl zastávat funkci manažera, ale díky jeho bohatým zkušenostem i jakéhosi rádce. Velice důležitou novinkou ve sponzoringu je pak partnerství s firmou KŠD Legal a výrobcem mobilů Honor.

reklama