Senzační výhra. Basketbalisté udolali Rusko a historický postup na MS mají na dosah

13. 9. 2018 20:08
Čeští reprezentanti zvítězili o jediný koš, duel sledovala v Pardubicích rekordní návštěva: přes osm tisíc fanoušků.
basketbal, kvalifikace MS, Česko - Rusko, Jan Veselý
basketbal, kvalifikace MS, Česko - Rusko, Jan Veselý | Foto: ČTK

Pardubice - Čeští basketbalisté v kvalifikaci o mistrovství světa zvítězili nad Ruskem 80:78 a znovu se přiblížili historickému postupu na šampionát. Ve skupině K se bodově dotáhli na vedoucí Francii, která senzačně prohrála 68:74 v Bulharsku. Před ruským týmem teď mají svěřenci trenéra Ronena Ginzburga náskok už tří výher, nově třetí jsou v tabulce Finové po úspěchu nad Bosnou (85:81).

Češi svedli s výběrem basketbalové velmoci vyrovnanou bitvu a po celé utkání se s ním střídali ve vedení. Rozhodující koš dal šest sekund před koncem Tomáš Satoranský. Se 16 body byl druhým nejlepším střelcem týmu po Jaromíru Bohačíkovi, autorovi 19 bodů.

Češi nastoupili v nejsilnější sestavě, což ve spojení s atraktivním soupeřem a důležitostí zápasu přilákalo do pardubické arény rekordní návštěvu 8438 diváků. Dosavadním maximem na zápase české basketbalové reprezentace bylo 6486 fanoušků na duelu s Polskem v srpnu 2005 v pražské O2 areně.

Češi od začátku potvrzovali dobrou formu a předváděli hezké akce pro fanoušky. Satoranský zasmečoval po náhozu, Veselý po doskoku a předtím efektně zblokoval soupeře. Když si základní pětka šla odpočinout, štafetu převzali zejména Schilb s Balvínem.

Rusové ale předváděli konstantní výkon bez výraznějších chyb a nedovolili domácím výrazněji odskočit. A to zejména zásluhou výborného střelce Šveda a celkově přesného zakončení z dálky, čímž soupeř kompenzoval českou převahu pod košem.

Postupně se Rusové ujali vedení, poté co využili několik českých chyb. Po 25 minutách vedli dokonce o devět bodů po dvou trojkách Chvostova, ale pak pomohla zaplněná pardubická hala a Bohačík s Pumprlou trojkami nastartovali šňůru 11:0. Bohačík se vůbec chytil a ve třetí čtvrtině dal osm bodů.

Střeleckou pohodu si přenesl i do poslední části a po jeho dvou koších po sobě burcovali hráči publikum k ještě bouřlivější atmosféře. Veselý k tomu přispěl parádní smečí, ale Rusové se nenechali zlomit a drželi zápas vyrovnaný až do úplného závěru.

Oba celky se střídaly v nejtěsnějším vedení. Dvě minuty před koncem měli Češi díky skvělému doskoku tři útoky po sobě a šanci navýšit dvoubodový náskok, ale to se nepovedlo, naopak Rusové srovnali šestkami Šveda. Schilb šestkami vrátil vedení, ale Kulagin nájezdem 26 sekund před koncem opět srovnal.

Rozhodující akci obstaral Satoranský, který šel do nájezdu a střelou po odrazu z jedné nohy rozhodl zápas. Rusko ještě mělo pět sekund, ale Šved těžkou trojku neproměnil.

Český výběr v pátek odcestuje do Bosny, a pokud tam v neděli proti poslednímu týmu tabulky uspěje, už by o postup na šampionát neměl přijít.

Skupina K kvalifikace mistrovství světa basketbalistů:

Česko - Rusko 80:78 (27:24, 37:39, 56:58)

Nejvíce bodů: J. Bohačík 19, Satoranský 16, Schilb 13, Balvín 10, Veselý 9 - Chvostov 18, Šved 16, Kulagin 11, Klimenko 9. Fauly: 19:21. Trestné hody: 14/11 - 15/12. Trojky: 9:8. Doskoky: 44:21. Diváci: 8438.

Bulharsko - Francie 74:68 (45:44), Finsko - Bosna a Hercegovina 85:81 (43:34).

1. Francie 7 6 1 547:451 13
2. Česko 7 6 1 544:503 13
3. Finsko 7 4 3 538:530 11
4. Rusko 7 3 4 536:508 10
5. Bulharsko 7 3 4 540:544 10
6. Bosna 7 2 5 481:566 9