reklama

Šaškárna: Kličko se 'zranil', o titul ale stejně nepřijde!

Vitalij Kličko po výhře nad Manuelem Charrem. Vitalij Kličko po výhře nad Manuelem Charrem. autor: Reuters
Ukrajinský boxer Vitalij Kličko kvůli zranění neabsolvuje v tomto roce žádný duel, přesto o titul nepřijde.

Mexiko City - Zajímavá zpráva přiletěla dopoledne z Mexika ze sídla organizace WBC. Ukrajinský šampión těžké váhy této federace Vitalij Kličko totiž vedení poslal zdravotní dokumentaci s tím, že kvůli zranění (nejspíše jeho operovaného pravého ramene) nebude již letos boxovat. WBC toto přijala a pás mu zatím ponechá. A to řádně naštvalo Kanaďana Bermana Stiverna.

„Nerad bych si myslel, že někteří boxeři jsou si rovni a jiní rovnější, ale tohle nechápu," citovala kanadská média hodně vytočeného a zklamaného čtyřiatřicetiletého bijce. Ten totiž už v roce 2011 vyhrál eliminaci s Rayem Austinem, jenže ke staršímu z ukrajinských bratří se stejně nedostal. Podobný kousek zopakoval v parádní bitvě letos v dubnu, když přeboxoval Chrise Arreolu, jenže opět nic.

Kličko dělá ze soupeřů blbce

Šampión WBC sice přispěchal s prohlášením, že s Kanaďanem boxovat chce, jenže už dvakrát se posléze posunul termín dražby, která je nyní posunuta na neurčito. Zranění Vitalije Klička je o to zajímavější, že o něm informoval až nyní, přitom nejdou zákulisím zprávy ani o tom, že by momentálně trénoval.

„Vitalij je velký boxer, bojovník a vyslanec tohoto sportu. Ale také je tu faktor, že by šampión měl svůj titul obhajovat v ringu a ne si jej držet politickými a zákulisními intrikami," nechal se slyšet Stiverneho spolupromotér Camille Estephan, který právě na údajné zranění ukrajinského politika naráží.

„Tim Bradley byl zbaven titulu WBC, když byl zraněn, stejně jako Oleg Maskajev před duelem se Samem Peterem, který byl jmenován prozatímním šampiónem, ale nikdy jsem nečetl, že by tato organizace jakkoliv zatlačila na Klička. WBC nerespektuje svá pravidla, nerespektuje nás boxery. Mají snad své oblíbence? Není to fér, není to uctivé a není to správné pro box," nebral si servítky Stiverne.

Kličko bude boxovat nejdříve rok a půl po obhajobě

Vitalij Kličko totiž boxoval naposledy loni v září, kdy porazil technickým knockoutem ve čtvrtém kole Němce Manuela Charra. „Nebude obhajovat titul více jak rok, to je nyní jasné. Bermane by se měl utkat o prozatímní pás nebo být prohlášen prozatímním šampiónem, protože si toto už dvakrát vyboxoval v ringu. Těžká váha je vlajkovou lodí boxu, pokud Vitalij nehájí titul rok a více, je to urážkou a degradací," doplňuje svého svěřence Estephan.

Že to ale není vždy tak snadné, by mohl Stivernemu vyprávět například i Lukáš Konečný, kterému se v roce 2011 dvakrát vyhnul Ukrajinec Sergej Dzinziruk – není bez překvapení, že patřil do stáje Kličků K2 Promotions – a prozatímní pás poté získal jeho stájový kolega Zaurbek Bajsangurov pofidérním soubojem s Brazilcem Mikem Mirandou, přestože číslem jedna WBO v té době byl několik měsíců právě český bijec.

Stiverne se hádá, ale duel si nevyhádá...

„Dvě vyhrané eliminace, tři odložené aukce, co více by WBC chtěla pro to, aby zbavila Klička pásu nebo jej jinak potrestala? Měli by konat a to okamžitě," dodal Estephan. Dle vyjádření z Mexika se ale tohoto kroku nedočká. Prezident federace José Sulejman totiž oznámil, že o dalších krocích ohledně Vitalije a jeho pásu učiní až na konci března příštího roku! Do té doby se na statusu jednačtyřicetiletého Ukrajince nic měnit nebude.

S hodně zajímavou informací mezi řádky k tomuto tématu přišla televize RTL, která má s Vitalijem i jeho bratrem Vladimirem podepsanou exkluzivní smlouvu na vysílaní jejich duelů.

Starší ze sourozenců sice chce ještě boxovat, dle všeho ale jen jeden zápas a chce ho naplánovat tak, aby mu zajistil body před plánovanou prezidentskou kampaní na Ukrajině. Nová hlava této téměř padesátimilionové východoevropské země se bude volit na v lednu a únoru roku 2015...

reklama