reklama

Šavrda: Sedm let je dlouhá doba. Kvitová měla změnit trenéra už dřív

17 titulů, dva Wimbledony. Sedm tučných let Kvitové pod vedením Kotyzy Petra Kvitová dnes ukončila po sedmi letech spolupráci s trenérem Davidem Kotyzou. Dva Wimbledony, dohromady 17 vyhraných turnajů, to vše pod jeho vedením dokázala. Foto: ČTK
Experti, které oslovil deník Aktuálně.cz, se shodují, že rodačka z Bílovce teď bude muset nového nástupce pečlivě vybírat. Taková chemie, jakou měla s Kotyzou, vznikne jen výjimečně. I když změna už možná měla přijít dřív.

Praha - Překvapilo to všechny. Petra Kvitová a David Kotyza. Ta dvě jména k sobě neodmyslitelně patřila. Za sedm let společně dokráčeli k 17 titulům, z nichž byly dva grandslamové. V pondělí se tenistka a trenér domluvili na ukončení spolupráce.

Experti, které oslovil deník Aktuálně.cz, se shodují, že rodačka z Bílovce teď bude muset nového nástupce vybírat pečlivě. Taková chemie, jakou měla s Kotyzou, vznikne jen výjimečně.

"V tuhle chvíli mě ta změna překvapila, ale když se nad tím zamyslíme, možná, že už to mělo přijít dřív. David je vynikající trenér, jeden z nejlepších v ženském tenise, Petra zase jedna z nejlepších hráček světa s potenciálem být jedničkou a byli spolu sedm let. To je doba, kdy se z toho už vytrácí šmrnc, začíná to být rutina a navzájem si už nemají co dát," vysvětluje někdejší daviscupový kapitán Vladislav Šavrda.

Kotyza poznal Kvitovou v roce 2007, kdy jí bylo sotva 17 let a mnoho lidí o jejím talentu nevědělo. Tehdy vedl Lucii Šafářovou, která si pro jeden z tréninků vybrala okatou blondýnku se slušnou ránou v pažích.

Pála: Je třeba brát ohledy i na Davida

"Hned jsem se tehdy ptal: Co je ta holka zač? Bavili jsme se o jejích plochých úderech, trefovala balóny bez rotace, dokonce šel přečíst nápis na straně míčku, vůbec se netočil. Hrála jiným stylem a tehdy mě poprvé zaujala," vzpomínal Kotyza v nedávném rozhovoru na stránkách WTA.

Necelé dva roky nato už tuhle ranařku trénoval a sbírali první úspěchy. "Málokdo vydrží pohromadě takhle dlouho. Sám si na někoho takového nevzpomínám. Mají za sebou řadu úspěchů, takže je dobře, že se evidentně rozešli v dobrém a domluvili se. Je třeba brát ohledy i na Davida, má rodinu, možná si také potřebuje odpočinout," upozorňuje bývalý hráč a trenér František Pála.

Současná světová jednička vypadla minulý týden z Australian Open už ve 2. kole, když nestačila na Australanku Gavrilovovou. "Petra prostě je hráčka, která nikdy nebude hrát pořád stejně. K jejímu riskantnímu tenisu patří výkyvy, aby hrála skvěle, potřebuje být psychicky v pohodě. Teď neměla a nemá dobré období, takže jí to nevyšlo ani v Austrálii, ale těžko odhadovat, co za tím přesně je," krčí rameny Šavrda.

Kvitovou teď čeká pauza kvůli Fed Cupu a až po něm si vybere nového kouče. Je tedy dost prostoru pro případné spekulace jak mezi fanoušky, tak mezi odborníky, kdo nakonec bude jejím novým koučem.

Šavrda: Nabízí se Petr Pála

"Musí najít člověka, který k ní sedne po lidské stránce a bude fungovat taková ta chemie. Samozřejmě nabízí se například Petr Pála, úspěšný kapitán fedcupového týmu, kterého Petra dobře zná," namítá Šavrda.

O takové variantě otec fedcupového šéfa vůbec nepřemýšlel, přestože informaci o rozchodu Kvitové s Kotyzou měl v pondělí odpoledne s předstihem právě od syna. "To jste mě vážně zaskočil, na to nemám odpověď. Mluvili jsme spolu o úterní nominaci na Rumunsko, ale tohle mě nenapadlo. Je otázka, jestli bude Petra chtít opět českého trenéra a nebo zkusí po vzoru Lucie Šafářové zahraničního," uvažuje Pála starší.

Cestou zahraničního trenéra se vydal loni v zimě Tomáš Berdych, když za Tomáše Krupu angažoval Daniela Vallverdua a po roční spolupráci je se změnou spokojený, byť stále nemá vytoužený grandslam.

"Jenže u holek je to ještě něco trochu jiného. Ony potřebují, aby u nich byl trenér pořád. Vždyť, co toho ten David s Petrou odehrál přímo na kurtu, kolik času s ní strávil. To by se ten zahraniční kouč musel snad přestěhovat do Prostějova," myslí si Pála.

Navrátilová? Ta do Prostějova nepůjde

Kvůli tomu zřejmě padne i možné spojení s českou legendou Martinou Navrátilovou, přestože má pětadvacetiletá tenistka k bývalé světové jedničce blízko. "Martina toho má hodně, angažuje se v různých sférách, nemyslím si, že by se chtěla přestěhovat do Prostějova. To se ale bavíme asi o tom nejvyšším jménu. Možná nějaký jiný zahraniční trenér by se tu klidně usadil a Petru trénoval," doplňuje Pála.

Nebo může jít hora k Mohamedovi, tedy k Navrátilové. Ale ani to zřejmě nepřipadá v úvahu. "Petra tu má rodinu, zázemí, přítele, nezdá se mi, že je ten typ, kterému by se chtělo jen cestovat po světě a trénovat třeba na Floridě," dodal Šavrda.

Nynější manažer pražského klubu I. ČLTK by měl tip na jiného trenéra. "Mě napadá třeba Martin Damm, který už má delší dobu po kariéře a nějaké výsledky v trenérské branži už má. Je sice s Paesem, ale ta spolupráce je spíš na takové kamarádské úrovni," naráží Šavrda na Dammovo vedení indického deblisty Leandera Paese.

Kvitová si každopádně dává na rozhodnutí přes dva týdny čas. V úterní nominaci na 1. kolo Fed Cupu by neměla chybět. To se hraje 6. a 7. února, poté by se česká tenistka měla začít připravovat s novým trenérem.

Jak se daří Kvitové na grandslamech?

PETRA KVITOVÁ

Projděte si její statistiky.

reklama