reklama

Scarponi se konečně dočkal trikotu za triumf v Giru

Michele Scarponi se konečně dočkal růžového dresu pro vítěze loňského Giro d´Italia Michele Scarponi se konečně dočkal růžového dresu pro vítěze loňského Giro d´Italia autor: Aktuálně.cz, www.sports.yahoo.com
Oficiálně byl vyhlášen za loňského vítěze dva dny před letošním startem

Herning - Loni skončil během strhujícího Giro d´Italia druhý za Španělem Albertem Contadorem, který si jel tak trochu vlastní závod.  Nejen proto, že byl nakonec za doping diskvalifikován a růžový trikot tak připadl domácímu jezdci - Michéle Scarponimu.

Během loňského Gira si s ostatními závodníky pohrával Alberto Contador jako kočka s myší. Jestliže mezi ním a druhým Scarponim byl rozdíl šesti minut a deseti sekund, od italského závodníka po sedmého Rujana byl rozdíl pouhých šest minut a osm vteřin.

Čtěte také:
Cyklista Ricco dostal za opakovaný doping 12letý trest
Kreuziger skončil v závodu Tirreno-Adriatico třetí

Jenže Contadorovi to nebylo nic platné. Na Tour de France 2010 měl pozitivní dopingový test na clenbuterol a více jak roce a půl byl nakonec letos v únoru fenomenální Španěl potrestán dvouletým zákazem činnosti.

Raději by vyhrál na trati

Ta podle pravidel začíná zpětně, v případě Contadora od 5. srpna 2010, takže kromě jiných triumfů přišel i o ten z Gira. „Pro fanoušky Contador vyhrál a vezl růžový trikot v Miláně, ale po jeho trestu jako kdyby vůbec nejel, takže vítězem se stal Scarponi," prohlásil generální ředitel závodu Michele Acquarone pro agenturu AP.

Jeho slova následně dnes při předání trofeje i dresu potvrdil také dvaatřicetiletý Ital. „Raději bych Giro vyhrál na silnici, ale nemohu popřít, že je to velmi emocionální," prohlásil Scarponi, pro kterého je to životní úspěch.

OBRAZEM Podívejte se na 50 nejkrásnějších fotek letošní Tour de France OBRAZEM Podívejte se na 50 nejkrásnějších fotek letošní Tour de France Prohlédněte zde

Mimochodem, i „sekačka" z Filottrana má ve svém životopise dopingový hřích, když se zapletl před pěti lety do nechvalně známého skandálu nazvaném Operace Puerto. Díky nepřímým důkazům byl potrestán zákazen činnosti na rok a půl.

Soupeřem mu bude i Kreuziger

Nyní ale bude coby obhájce titulu závodit s dresem obhájce titulu a rozhodně by se nezlobil, kdyby jej na trati dokázal obhájit. Mezi jeho největší protivníky při 95. ročníku slavného závodu Grand Tour budou mimo jiné patřit Ivan Basso, John Gadret, Mikel Nieve, Joaquin Rodriguez, Fränk Schleck a též i český lídr Astany Roman Kreuziger.

Třítýdenní podnik startuje tuto sobotu prologem v Dánsku, kde se odjedou i následující dvě etapy. V Itálii se peloton v němž bude chybět číslo 108, které loni vozil na dresu tragicky zesnulý Belgičan Wouter Weylandt, představí po dni volna středeční časovkou ve Veroně.

reklama