Schlierenzauer načal druhou padesátku triumfů, Češi neuspěli

29. 11. 2013 19:00
Gregor Schlierenzauer triumfoval, i když byl po prvním kole až na 15. místě.
Gregor Schlierenzauer triumfoval, i když byl po prvním kole až na 15. místě. | Foto: Reuters

Kuusamo - Rakouský skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer vyhrál závod Světového poháru v Kuusamu, ačkoliv byl po prvním kole až patnáctý.

Nejdelším skokem dne se ale vrátil do závodu, nakonec o půl bodu porazil i nečekaného průběžného lídra Marinuse Krause z Německa a oslavil 51. vítězství v kariéře.

Pro české skokany Jana Maturu a Jakuba Jandu skončil závod poznamenaný větrnými podmínkami v prvním kole, další čtyři reprezentanti nepostoupili ani z kvalifikace.

Schlierenzauer útočil z 15. místa

Obhájce celkového prvenství Schlierenzauer vstoupil do závodu skokem dlouhým 128,5 metru a po prvním kole ztrácel na vedoucího Krause 17,8 bodu.

Při druhém pokusu ale dolétl do vzdálenosti 143 metrů a žádný soupeř už mu nedokázal zabránit ve vylepšení rekordu v počtu vítězných závodů v SP.

Kraus uhájil alespoň druhé místo a ve 22 letech poprvé v životě vybojoval medailové umístění. Třetí Thomas Morgenstern z Rakouska zaostal za vítězným krajanem o devět desetin.

Schlierenzauer naplno bodoval hned při svém prvním startu v sezoně. Při premiéře v Klingenthalu se až na nájezdové věži těsně před koncem prvního kola rozhodl nenastoupit kvůli těžkým podmínkám.

Vítěz tamní jednokolové soutěže Polák Krzysztof Biegun skončil ve Finsku osmnáctý a udržel o bod vedení v SP před Krausem.

Maturu s Jandou sfoukl vítr

Matura s Jandou předvedli v proměnlivých povětrnostních podmínkách průměrné výkony a nevešli se do postupové třicítky.

Jury několikrát změnila nájezdové okno a velkou smůlu na vítr měl především Janda, který se pokoušel navázat na 12. místo z Klingenthalu. Poryv ho "sfoukl" na 104,5 metru a nic mu nepomohla ani vysoká bodová kompenzace.

Obsadil 44. místo, jedenáct příček za Maturou. Ten skočil 117,5 metru a postup do druhého kola ho minul o čtyři body.

V kvalifikaci, která byla kvůli silnému větru odložena ze čtvrtka na dnešek, skončil Antonín Hájek 47. (114 metrů), Lukáš Hlava byl o dvě místa za ním (110,5), Martin Cikl se umístil jako 53. (111) a Čestmír Kožíšek byl klasifikován 60. za 99 metrů.

Další český závodník Roman Koudelka ve Finsku není, stále se zotavuje ze zdravotních problémů s krční páteří.

1. Schlierenzauer (Rak.) 273,2 (128,5+143 m), 2. Kraus (Něm.) 272,7 (136+133), 3. Morgenstern (Rak.) 272,3 (127,5+133,5), 4. Velta (Nor.) 269,2 (133+130,5), 5. Kasai (Jap.) 268,6 (133+132), 6. Freund (Něm.) 266,5 (137+126,5) a Kranjec (Slovin.) 266,5 (126,5+136), 8. Vasiljev (Rus.) 262,9 (128,5+132,5), 9. Takeuči (Jap.) 261,5 (133,5+131,5), 10. Stoch (Pol.) 259,1 (126,5+129), ...33. Matura 111,6 (117,5), 44. Janda 96,6 (104,5).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Biegun (Pol.) 113 b., 2. Kraus 112, 3. Schlierenzauer 100, 4. Wellinger (Něm.) 96, 5. Takeuči 79, 6. Morgenstern 76, ...23. Janda 22.