Parádní úvod SP! Sdruženář Dvořák vybojoval třetí místo

29. 11. 2014 15:07
Miroslav Dvořák odstartoval letošní sezonu skvělým třetím místem
Miroslav Dvořák odstartoval letošní sezonu skvělým třetím místem | Foto: Reuters

Ruka - Sdruženář Miroslav Dvořák vstoupil do sezony Světového poháru třetím místem ve finském středisku Ruka a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v kariéře.

Sedmadvacetiletý český reprezentant ještě necelý kilometr před cílem vedl, ale v závěru ho předstihli Němec Johannes Rydzek a Rakušan Bernhard Gruber.

"Mám za sebou nejlepší start do sezony. Cítil jsem se dobře na můstku i na trati," pochvaloval si na tiskové konferenci Dvořák, který obsadil třetí místo v elitním seriálu počtvrté v kariéře. Poprvé se mu to podařilo loni v únoru v Almaty, poté byl na bronzovém stupni dvakrát letos v lednu v mrazivém Čajkovském, kde před blížícími se ZOH v Soči chybělo hodně závodníků ze světové špičky.

Dvořák obsadil třetí místo v elitním seriálu počtvrté v kariéře. Poprvé se mu to podařilo loni v únoru v Almaty, poté byl na bronzovém stupni dvakrát letos v lednu v mrazivém Čajkovském, kde před blížícími se ZOH v Soči chybělo hodně závodníků ze světové špičky.

"Je to výborný, parádní výsledky," řekl nový trenér českých sdruženářů Ladislav Rygl ČTK v telefonickém rozhovoru. "Kluci byli v dobré formě a pohodě a jsem rád, že to takhle dopadlo. Je to povzbuzení do sezony a odměnu za tu dřinu v létě. Myslím, že si to rozhodně zaslouží, ale stojíme nohama na zemi," řekl Rygl.

Po skoku byl desátý

Do desetikilometrového běhu Dvořák vyrazil z desáté pozice, kterou mu zajistil skok v pátečním provizorním kole. Dnešní skokanská část totiž musela být kvůli větru zrušena. Ještě lépe na tom byl osmnáctiletý Tomáš Portyk, jenž na můstku vybojoval třetí místo.

V běžecké části závodu se Dvořák postupně prokousával vpřed přes slabší běžce a po polovině už byl členem vedoucí skupiny. Zhruba dva kilometry před cílem v táhlém stoupání liberecký rodák nastoupil, vybudoval si několikasekundový náskok a pokusil se získat své premiérové vítězství v kariéře.

Vedoucí pozici neudržel

V závěru mu došly síly a přehnali se kolem něj Rydzek s Gruberem, dotahujícího Japonce Akita Watabeho už ale před sebe nepustil. "Míra říkal, že to chtěl zkusit a ujet. Možná měl počkat na finiš, ale dopadlo to dobře," řekl Rygl.

Ocenil i Portyka, který podle očekávání v běhu klesl, nicméně udržel se na bodované pozici a skončil dvacátý. "Držel se zuby nehty na to, jak je mladej a minulý týden bral antibiotika. Udržel se do bodů. Jsem spokojený," řekl Rygl.

Tomáš Slavík dokončil závod na 53. místě, Petr Kutal na šedesátém.

Úvodní závod SP v severské kombinaci v Ruce (Finsko):

1. Rydzek (Něm.) 25:32,9, 2. Gruber (Rak.) -1,0, 3. Dvořák (ČR) -6,1, 4. A. Watabe (Jap.) -8,6, 5. Graabak (Nor.) -11,2, 6. Riessle (Něm.) -11,3, 7. Bieler (Rak.) -14,1, 8. Kircheisen (Něm.) -14,7, 9. Orter (Rak.) -17,7, 10. Braud (Fr.) -20,0, ...20. Portyk -1:18,3, 53. Slavík -4:41,9, 60. Kutal (všichni ČR) -5:39,6.

Průběžné pořadí SP (po 1 ze 17 závodů): 1. Rydzek 100, 2. Gruber 80, 3. Dvořák 60, 4. A. Watabe 50, 5. Graabak 45, 6. Riessle 40, ...20. Portyk 11.