reklama

Sdruženář Portyk byl v úvodu SP diskvalifikován kvůli velkým botám

Tomáš Portyk Tomáš Portyk autor: Reuters
Světový pohár sdruženářů začal v Lillehammeru vítězstvím Němce Fabiana Riessleho, který vybojoval první triumf v kariéře. Jediný český reprezentant Tomáš Portyk byl po skoku diskvalifikován kvůli neregulérním botám.

Lillehammer (Norsko) - Světový pohár sdruženářů začal v Lillehammeru vítězstvím Němce Fabiana Riessleho, který vybojoval první triumf v kariéře. Jediný český reprezentant Tomáš Portyk byl po skoku diskvalifikován kvůli neregulérním botám.

Vítr připravil sdruženáře o minulém víkendu o oba plánované úvodní závody ve finské Ruce a problémy jim nadělal i v norském olympijském středisku. Kvůli větru se dnes ráno nemohlo skákat, takže organizátoři zrušili soutěž družstev a do programu zařadili závod jednotlivců pouze s běžeckou částí.

Do ní závodníci nastupovali podle výsledků pátečního provizorního skokanského kola, v němž byl nejlepší Polák Szczepan Kupczak před Portykem. Devatenáctiletý český reprezentant však neprošel následnou kontrolou výstroje stejně jako dva Norové a jeden Slovinec.

"Diskvalifikovali mě za to, že jsem měl o 0,2 centimetru větší boty," uvedl Portyk na facebooku. "Jsem smutný, protože jsme na severu už deset dní a nemám ani závod a takto mi uteče i ten první," posteskl si. Náladu si bude moct spravit v neděli.

Do sezony vstoupil nejlépe Riessle, který vyhrál o 12,5 sekundy před Japoncem Akitem Watabem. Čtyřiadvacetiletý mistr světa v týmech byl v minulosti v SP už desetkrát na stupních vítězů, ale prvenství mu dosud unikalo.

SP v severské kombinaci v Lillehammeru (Norsko):

1. Riessle (Něm.) 25:22,4, 2. A. Watabe (Jap.) -12,5, 3. Herola (Fin.) -15,2, 4. Gruber (Rak.) -19,0, 5. Braud (Fr.) -23,7, 6. Faisst (Něm.) -26,3, 7. Graabak -41,1, 8. Krog -43,3, 9. Moan (všichni Nor.) -57,7, 10. Orter (Rak.) -1:04,3, ...Portyk (ČR) diskvalifikován.

reklama