reklama

Stojíme na okraji propasti. Šéf ruské antidopingové agentury požádal o pomoc Putina

Vladimir Putin. Vladimir Putin. autor: Reuters
Šéf Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Jurij Ganus požádal prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl s předáním klíčových dat z moskevské laboratoře inspektorům Světové antidopingové agentury (WADA).

Pokud k tomu do 31. prosince nedojde, může být RUSADA znovu suspendována.

"Stojíme na okraji propasti, a proto vás žádám, abyste ochránil současnost a budoucnost našeho čistého sportu, současnou a budoucí generaci sportovců," uvedl Ganus v emotivním prohlášení směrem k ruskému prezidentovi Putinovi.

WADA zrušila podmínečně suspendaci ruské antidopingové agentury letos v září. Jednou z podmínek bylo, aby RUSADA umožnila do konce roku přístup k datům z laboratoře, jež by mohla přispět k objasnění státem řízeného dopingu v ruském sportu.

Představitelé WADA nicméně před Vánoci odjeli z Moskvy bez záznamů, neboť se na jejich předání s ruskými úřady nedohodli. Rusové totiž trvali na tom, aby vybavení inspektorů WADA mělo certifikáty vyhovující ruským zákonům, což byla podmínka, o které světová agentura údajně předtím nevěděla.

"Pokud RUSADA, základ ruského antidopingového programu, znovu přijde o svůj status u WADA, povede to k izolaci ruského sportu," uvedl Ganus. "Současná situace není udržitelná a vyžaduje okamžité řešení," dodal.

RUSADA byla suspendována od roku 2015 téměř tři roky kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu. Na letošních ZOH v Pchjongčchangu nesměli ruští sportovci startovat pod státní vlajkou a pouze jako vybraní jednotlivci mohou závodit na vrcholných akcích ruští atleti.

Hvězdy ve žlutém světě aneb Jak to vypadá, když Ronaldo a Messi potkají Homera Hvězdy ve žlutém světě aneb Jak to vypadá, když Ronaldo a Messi potkají Homera Prohlédněte zde
reklama