Berdychův kolaps a Rosolova marná snaha. Češi prohrávají 0:2

Richard Gasquet. kterého trenér Francouzů nečekaně upřednostnil před Gaëlem Monfílsem, totiž českého reprezentanta rozdrtil ve třech setech.
Precizní servis a hlavně bezchybná hra, to byly hlavní devizy Richarda Gasqueta.
Tomáš Berdych naopak kupil chybu za chybu a i když mu relativně vycházel servis, všechny ostatní aspekty jeho hry výrazně zaostávaly.
Nepomohly ani debaty s kapitánem Jaroslavem Navrátilem, Berdychovi se nastartovat obrat nepodařilo.
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
Aktualizováno 12. 9. 2014 14:50

Paříž (od zvláštního zpravodaje) - Horší výsledky v úvodních dvouhrách semifinále letošního ročníku Davis Cupu si z českých fanoušků představoval jen málokdo.

Česká jednička Tomáš Berdych totiž nejprve podlehla za dvě hodiny a sedm minut francouzské dvojce Richardu Gasquetovi zcela jednoznačným způsobem po setech 3:6, 2:6 a 3:6.

Česká dvojka Lukáš Rosol pak proti francouzské jedničce Jo Wilfriedu Tsongovi uhrál ještě o jeden gem méně, a dvojnásobní obhájci titulu tak v areálu Rolanda Garrose prohrávají po úvodním dnu 0:2.

Francouzi tak o svém postupu do finále a první prohře českého týmu po 11 vítězných duelech budou moci rozhodnout už v sobotní čtyřhře, v níž však má dvojice Berdych-Štěpánek v Davis Cupu vynikající bilanci 15:1.

Online reportáž z obou dnešních dvouher si přečtěte ZDE.

Berdych vstoupil do zápasu levou nohou

Berdych doplatil především na velké množství nevynucených chyb, jen v úvodním setu jich udělal sedmnáct, celkem jich pak nasbíral osmatřicet. Světová šestka tak prohrála páteční dvouhru v Davis Cupu po deseti vítězných zápasech a poprvé od roku 2010.

Berdych potvrdil, že mu zápasy začínající dopoledne nejsou příliš po chuti. Nejenže nedokázal svého soupeře zatlačit svým servisem, hned ve čtvrté hře musel čelit brejkbolu soupeře, který jej okamžitě využil.

Vrátit do zápasu se Berdych mohl za stavu 5:3 v prvním setu pro Gasqueta, kdy se dostal při soupeřově podání poprvé na shodu, Francouz ho však k brejku nepustil, naopak sám svůj druhý setbol využil.

Jediný brejk Berdycha nespasil

Jak skončila první sada, tak začala i ta druhá. Gasquet si hned v úvodní hře vypracoval dva brejkboly a ten druhý svou klasickou zbraní, tedy jednoručným bekhendem po lajně, proměnil. A když svůj brejkbol proměnil i při následném Berdychově podání a dostal se do vedení 3:0, začalo být s českou jedničkou zle.

Berdych se však za nepříznivého stavu poprvé v zápase zvedl, vypracoval si za stavu 0:40 první tři své šance v zápase a tu druhou proměnil. Za stavu 4:2 však při svém podání totálně zkolaboval, když vedl 40:0, poté však prohrál po laciných chybách pět fiftýnů v řadě, a Gasquetovi tím posléze druhý set doslova daroval.

Berdych měl jen dva brejboly

Ani třetí sada se od úvodu nevyvíjela příliš v Berdychův prospěch. Hned v úvodní hře prohrával Berdych při svém podání 15:40, i s přispěním štěstí však další dva brejkboly soupeře odvrátil a hru získal pro sebe.

To, co se povedlo Berdychovi v první hře, už mu nevyšlo v té třetí, když si prohrál servis čistou hrou. V dalších třech gemech při podání soupeře sice dotáhl hru do shody, ale ani jeden brejkbol si vypracovat nedokázal.

Naopak za stavu 5:3 při podání Berdycha si Gasquet vypracoval vedení 40.15, a tím i dva mečboly, a po Berdychově dvojchybě ten druhý proměnil. S jednadvacátým hráčem žebříčku ATP tak prohrál šestý z devíti vzájemných duelů.

Tsonga nedal Rosolovi šanci

Ani Rosol pak tragické představení českého tenisu nikterak nevylepšil. Začal sice odvážně, důraznými údery od základní čáry se mu dařilo dostávat světovou dvanáctku Tsongu pod tlak.

Ve čtvrté hře sice nabídl Francouzovi brejkbol, který ale dokázal odvrátit. Poté sám vedl při servisu Tsongy 0:40, jenže velké šance neproměnil, což se naopak v následujícím gemu povedlo francouzské jedničce.

Od té chvíle Tsonga na kurtu jednoznačně dominoval. Další brejk získal v poslední hře sady, kterou získal 6:2. Naprosto stejný průběh mělo i druhé dějství. Francouz prolomil servis Rosola v šesté hře a v osmé proměnil setbol při podání soupeře.

Český tenista už nenašel žádné síly na obrat, soupeři se nevyrovnal v žádné herní činnosti. Tsonga šel do rychlého brejku i ve třetím setu a zápas bez problémů dovedl do vítězného konce.