6. 3. 2011 20:45
Hájek - Kukuškin 4:6, 7:6, 6:7, 0:6
Jan Hájek
Jan Hájek | Foto: Reuters

Ostrava - Senzace na úkor českého daviscupového týmu je dokonána. Loňské semifinalisty a předloňské finalisty vyřadili v 1. kole Světové skupiny tenisté Kazachstánu.

Zatímco Kazaši postoupili poprvé v historii do čtvrtfinále, Češi si v září po čtyřech letech zahrají 'jen' baráž o udržení v elitní skupině.

O postupu Kazachů rozhodl v závěrečné dvouhře Michail Kukuškin, který ve čtyřech setech porazil českou dvojku Jana Hájka.

Berdych roli favorita nezvládl. Rozhodne až pátý zápas
Golubjov: Okradli nás, nespal jsem, ale zvládl jsem to

Utkání mělo klasický scénář rozhodujícího pátého zápasu. Nikdo nechtěl udělat chybu a oba hráči se spoléhali na udržení svého podání.

V prvním setu za stavu 4:5 však Hájek na servisu neuspěl a Kukuškin se díky třetímu proměněnému setbolu dostal do vedení 1:0 na sety.

Michail Kukuškin
Michail Kukuškin | Foto: Reuters

V tom druhém sice Hájek svého soupeře hned v prvním gamu brejknul, ale Kukuškin mu to vzápětí vrátil. Od té doby si oba tenisté svůj servis podrželi, a tak dospěl zápas do tiebreaku, v němž byl úspěšnější v poměru 7:4 Hájek.

I do třetího setu vstoupil Hájek lépe. Hned na úvod vzal Kukuškinovi servis, dostal se do vedení 3:0 a 4:1, přesto mu to však k výhře v setu nestačilo. Kazach třemi hrami v řadě vyrovnal na 4:4 a i tentokrát musela rozhodnout zkrácená hra.

Hájek se sice dostal ke dvěma setbolům, při tom druhém dokonce podával, ale ani tak se mu nepodařilo dohrát set do vítězného konce. Naopak Kukuškin svůj druhý setbol využil a naklonil misky vah na svou stranu.

Ztracený set Hájkovým sebevědomím otřásl natolik, že ve čtvrté sadě už nezískal ani game, a Kukuškin mu tak uštědřil kanára.

Ostrava: Česko - Kazachstán 2:3

Berdych - Golubjov 5:7, 7:5, 4:6, 2:6

Esa: 8:15. Dvojchyby: 2:8. Vítězné míče: 37:90. Využité brejkboly: 3/11 - 6/15. Nevynucené chyby: 29:61. Celkem získané míče: 129:144. Čas: 3:30 hod.

Hájek - Kukuškin 4:6, 7:6 (7:4), 6:7 (8:10), 0:6

Novi Sad: Srbsko - Indie 4:1

Troicki - Devvarman 6:4, 6:2, 7:5, Tipsarevič - Rastogi 6:0, 6:1.

Boras: Švédsko - Rusko 3:2

Aspelin - Tursunov 5:7, 2:6, J. Johansson - Andrejev 6:7 (8:10), 4:6.

Záhřeb: Chorvatsko - Německo 2:3

Čilič - Kohlschreiber 6:2, 6:3, 7:6 (8:6), Karlovič - Petzschner 4:6, 6:7 (3:7), 6:7 (5:7).

Charleroi: Belgie - Španělsko 1:4

O. Rochus - Nadal 4:6, 2:6, Darcis - F. López 6:7 (4:7), 7:6 (8:6), 7:6 (7:3).

Buenos Aires: Argentina - Rumunsko 4:1

Schwank - Crivoi 7:6 (7:3), 6:2, Monaco - Ungur 4:6, 6:2, 3:6.

Santiago: Chile - USA 1:4

Capdeville - Roddick 6:3, 6:7 (2:7), 3:6, 3:6, Rivera-Aranguiz - Isner 3:6, 7:6 (7:4), 5:7.

Vídeň: Rakousko - Francie 2:3

Melzer - Simon 7:6 (9:7), 3:6, 1:6, 6:4, 6:0, Fischer - Chardy 6:2, 6:7 (4:7), 3:6, 3:6.