Senzace se nekoná. Berdych sebral Djokovičovi jen set

22. 1. 2013 12:20
Český tenista Tomáš Berdych prohrál ve čtvrtfinále Australian Open se srbským tenistou Novakem Djokovičem.
Novak Djokovič zůstává ve hře o rekordní třetí titul  z Melbourne v řadě.
Novak Djokovič zůstává ve hře o rekordní třetí titul z Melbourne v řadě. | Foto: Reuters

Melbourne - Tomáš Berdych na Novaka Djokoviče zkrátka neumí. V úterý se srbským tenistou prohrál i podesáté v řadě, a s letošním ročníkem Australian Open se tak loučí stejně v předchozích dvou případech ve čtvrtfinále.

Obhájce titulu a turnajová jednička na kurtu dominovala i přes náročný duel osmifinále se Stanislasem Wawrinkou v nohách a Berdycha přehrála za dvě a půl hodiny 6:1, 4:6, 6:1 a 6:4 (online zde, galerie zde).

Pátý nasazený Berdych tak oproti předloňskému čtvrtfinále uhrál proti Djokovičovi alespoň set. Posledním českým semifinalistou Australian Open tak stále zůstává Jiří Novák, který se mezi čtyři nejlepší hráče dostal před jedenácti lety.

"Dneska jsem hrál skvěle. Doufal jsem, že to nebude tak dlouhé jako se Stanislasem a to se podařilo.S Tomášem jsou to vždycky těžké zápasy, protože dlouhodobě patří do světové špičky, a obzvlášť když mu jde servis, dokáže vítězit na jakémkoliv povrchu," prohlásil Djokovič po zápase v rozhovoru s Jimem Courierem na kurtu.

"Měl jsem šanci, protože už jsem Djokoviče viděl hrát lépe. I předešlé zápasy hrál mnohem lépe, ale já jsem nepředvedl svůj nejlepší tenis a jeden set nestačí," prohlásil Berdych na tiskové konferenci. "Hrál jsem tak na sedmdesát pět procent a nedokázal přijít s ničím navíc," dodal český tenista.

Djokovič opět blíž zápisu do historie

Pětadvacetiletý Srb, který vylepšil vzájemnou bilanci s o dva roky starším Berdychem na 12:1, tak už podvanácté v řadě postoupil na grandslamovém turnaji mezi čtyři nejlepší hráče.

V semifinále se pak ve čtvrtek utká se Španělem Davidem Ferrerem, který dnes v pěti setech udolal Nicolase Almagra (podrobnosti čtěte zde).

A pokud Djokovič zvítězí, přiblíží se už jen jeden zápas k historickému rekordu. Vyhrál by totiž v Melbourne jako první tenista v open éře mužskou dvouhru potřetí v řadě.

"Parkrát už jsem s ním hrál na velkých turnajích a můžu říct, že on to nikdy nevzdá, takže očekávám zase dlouhý zápas," prohlásil Djoker k zápasu se Španělem.

Berdychův světlý moment byl krátký

Český hráč sice vstoupil do zápasu výhrou svého servisu, pak ale o něj třikrát v řadě přišel, Djokovič vyhrál šest her v řadě, a tím i celý set.

Ve druhém setu však hned v úvodu vzal Djokovičovi poprvé a naposledy v zápase servis a výhodu brejku si udržel až do koncovky setu. Za stavu 5:4 sice Djokovič měl hned čtyři brejkboly na vyrovnání, ani jeden však nevyužil, naopak Berdych svůj druhý setbol ano.

V úvodu třetího setu však Djokovič vrátil Berdychovi sebrané podání z toho druhého, vzít podání českému tenistovi se navíc Srbovi povedlo i vzápětí a poté se dostal do vedení 5:0 a set pak vyhrál opět v poměru 6:1.

Rozhodující moment zápasu přišel ve třetí hře čtvrté sady, v níž Berdych opět přišel o svůj servis, naopak Djokovič byl při svém servisu nekompromisní. Za stavu 5:4 sice nevyužil tři mečboly, počtvrté se mu už to však podařilo a mohl zvednout ruce nad hlavu na znamení výhry.