Sexy tenistky: Jelena Dokičová

SportPlus
28. 6. 2005 12:05

Do roku 2002 spadají také poslední turnajové triumfy Dokičové. Vyhrála tehdy v Sarasotě a Birminghamu a přidala tak tyto dva úspěchy k předchozím z Říma, Tokia a Moskvy. O rok později se sice probila v Curychu do finále, ale na vítězství nedosáhla. Od té doby už nikdy nebyla tak blízko.

Letos se Jelena představila i v Česku. V Praze na Štvanici mohla startovat díky divoké kartě, kterou jí udělili pořadatelé. Jenže Dokičová nedokázala projít ani přes první kolo, prohrála s Ondráškovou a mohla si znovu zabalit.

Zametla s Hingisovou

Na okruhu debutovala Jelena v roce 1998 v thajské Pattaya. To se ale mezi profesionálkami jen rozkoukávala a věřila ve světlé zítřky.

První náznak přišel už následující rok ve Wimbledonu. Jako 129. hráčka žebříčku se postaralo o pořádné překvapení. V prvním kole si vyšlápla na světovou jedničku Hingisovou a s "kanárem" ji vyprovodila domů.

Dokičová se v All England Clubu probila až do čtvrtfinále, ale bylo to právě skvostné vítězství v prvním kole, dosud nevídané v otevřené éře tenisu, které ji proslavilo. Svět najednou zaregistroval půvabnou blondýnku, která umí slušně tlouct do míčku. A zapamatoval si její jméno - Dokičová.

Jelena díky wimbledonskému úspěchu poskočila o desítky míst nahoru a pronikla do první stovky. Byla sedmatřicátá a rozhodně nemínila s postupem v pořadí končit.

Vítězství nad Hingisovou ji napumpovalo sebevědomím, ještě téhož roku porazila i další hráčky světové elity. Ve FedCupu si vyšlápla na Schettovou, v Hopmanově poháru - který společně s Philippoussisem vyhrála - porazila Sanchezovou-Vicariovou a Testudovou. Během jediné sezóny poskočila v žebříčku o 298 míst.

I následující léta byla ve znamení růstu. Ve Wimbledonu 2000 skončila až v semifinále, na olympiádě v Sydney téhož roku byla také mezi posledními čtyřmi, v boji o bronz pak podlehla Selešové ve třech setech. Dařilo se jí i na turnaji v Římě, kde na cestě do čtvrtfinále vyřadila ve dvou sadách Venus Williamsovou, tehdejší světovou čtyřku. A ve Fed Cupu si poradila s Testudovou, Kurnikovovou a Clijstersovou.

Také rok 2001 byl povedený. Vyhrála první turnaje, a to jak ve dvouhře, tak i v deblu. Poprvé v kariéře nahlédla až do první světové desítky a vydělala za sezónu přes milión dolarů. Zároveň změnila reprezentace, zřekla se australské a přijala jugoslávský pas. Jako Jugoslávka pak triumfovala v Římě, Tokiu a Moskvě.

Sezónu 2001 ukončila na osmém místě, o rok později byla devátá a přidala další dva turnajové tituly. Jenže pak se najednou dobře promazaný vítězný stroj zadrhl...

V roce 2003 se sice probila v Curychu do finále, ale jediné finále z 29 turnajů nebylo dobrou vizitkou. Rok sice končila na dosah světové elity v první dvacítce, ale sestupný trend začal nabírat stále rychlejší obrátky. Loňský rok už zmizela z první stovky, na to dlouho nebyla zvyklá. Jelena se trápila, navíc se přidávala různá zranění.

Letos se po více než čtyřech měsících představila v únoru v Pattaya, ale znovu se zranila a musela se z turnaje odhlásit. V dubnu podlehla v Estorilu Bondarenkové už v prvním kole, o měsíc později prošla do druhého kola v Rabatu. A pražský příběh už znáte. Jelena marně hledá dřívější formu...

Když jí to na kurtu nevychází podle představ, ráda se odreaguje u muziky, nakupování nebo na pláži. Případně ji najdete v kině nebo u videa. Tam si stále přehrává oblíbené filmy Titanic a Notting Hill. Vedle hereckých hvězd Julie Robertsové, Toma Cruise a Richarda Gerea obdivuje i tenisovou legendu Steffi Grafovou.