Ledecká v problémech. Českou hvězdu rozhodil skok, minula bránu a trénink jí nevyšel

20. 2. 2020 14:31
Ester Ledecké se jediný trénink na sjezd Světového poháru v Crans Montaně nevydařil.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Třetí ženu průběžného pořadí disciplíny rozhodil skok, po kterém minula branku a výrazně zpomalila. Zaváhala i ve spodní části trati a nakonec měla až 42. čas. Nejrychlejší byla Rakušanka Nina Ortliebová.

Ledecká, která v prosinci vyhrála sjezd v Lake Louise a je stále ve hře o malý křišťálový glóbus, v Crans Montaně ještě nikdy nezávodila. Před čtyřmi lety tu absolvovala dvě tréninkové jízdy, ale SP byl nakonec kvůli přívalům sněhu zrušen.

V pátek je ve švýcarském středisku na programu úvodní závod za zrušený sjezd v Roze Chutor, v sobotu další sjezd a v neděli alpská kombinace.

Trénink na sjezd SP žen v sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):

1. Ortliebová (Rak.) 1:29,05 min., 2. Brignoneová (It.) -0,96, 3. Hählenová (Švýc.) -1,03, …42. Ledecká (ČR) -4,89.

V Rašnově postoupili všichni čtyři Češi

Do pátečního závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově postoupili všichni čtyři Češi. V kvalifikaci si z nich nejlépe vedl Viktor Polášek, který sice předvedl nejkratší skok, ale díky nízkým bodovým odpočtům za vítr obsadil 27. místo.

O devět příček níž skončil Vojtěch Štursa, Roman Koudelka s Čestmírem Kožíškem byli v páté desítce. Postoupilo 50 z 57 skokanů, kvalifikaci vyhrál Nor Marius Lindvik. Stometrovou hranici překonal pouze třetí Němec Markus Eisenbichler, mezi ně se vklínil průběžně vedoucí muž SP Rakušan Stefan Kraft.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži si v Rumunsku odbudou premiéru v pátek, další závod je v transylvánském areálu na programu v sobotu.

Johaugová na severu kraluje

Norská lyžařka Therese Johaugová vyhrála ve Světovém poháru sedmnáctý závod v sezoně a opět se přiblížila k rekordu. Po vítězství v závodu na 34 kilometrů v norském Meraakeru jí chybějí už jen dva triumfy k vyrovnání rekordních 19 výher. Těch dosáhla sama Johaugová v sezoně 2015/16 a její krajanka Marit Björgenová o čtyři roky dříve. Také závod mužů ovládl vedoucí běžec průběžného pořadí SP Alexandr Bolšunov z Ruska, Michal Novák dojel na 56. místě.

Čtvrtá zastávka šestidílné skandinávské Ski Tour měla původně vést ze švédského Storlienu přes hranici s Norskem. Nakonec se kvůli počasí běželo jen na norském území a závod byl oproti plánu o čtyři kilometry kratší. Jediná česká zástupkyně v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po bodovaném 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Johaugová vyhrála i čtvrtý závod Ski Tour, v Aare ovládla díky kopcovitému profilu poprvé v kariéře i sprint. Soupeřkám ujela už krátce po startu a vypracovala si půlminutový náskok. V závěru dokázala odolat ataku krajanky Ingvild Östbergové a zvítězila o čtyři sekundy. Třetí doběhla už s více než minutovou ztrátou další Norka Heidi Wengová.

Bolšunov se naopak odpoutal z pelotonu až v druhé polovině trati, ale v cíli pak měl před pronásledovateli propastný odstup více než 50 sekund. Na dalších místech dojeli domácí Norové Johannes Hösflot Klaebo a Emil Iversen.

Novák, který bodoval ve všech třech předchozích dílech Ski Tour, se tentokrát pohyboval v druhé polovině pole a na vítěze ztratil bezmála šest minut. O víkendu severský miniseriál zakončí dva závody v Trondheimu.

Závody SP v běhu na lyžích ze Storlienu (Švédsko) do Meraakeru (Norsko):

Ženy - 34 km volně s hromadným startem:

1. Johaugová 1:26:32,8, 2. Östbergová -4,0, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -1:21,6, 4. Anderssonová (Švéd.) -2:00,5, 5. Jacobsenová -3:06,5, 6. T. Wengová (obě Nor.) -3:10,3, 7. Digginsová (USA) -3:13,9, 8. Ribomová (Švéd.) -3:31,1, 9. Stadloberová (Rak.) -3:32,1, 10. Brennanová (USA) -3:41,9.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 40 závodů): 1. Johaugová 1890, 2. H. Wengová 1303, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 989, 5. Digginsová 932, 6. Östbergová 839, …26. Razýmová 255, 37. Janatová 119, 52. Nováková 67, 79. Beranová (všechny ČR) 15.