reklama

Ledecká chce hrany ostré jako šavle, servisman už má znecitlivělé prsty

Ester Ledecká Ester Ledecká autor: Reuters
České lyžařky slavily v historii alpského Světového poháru tři vítězství a na třech měl podíl Miloš Machytka.

Z pozice servismana dvakrát asistoval u slalomářských triumfů Šárky Strachové a v prosinci připravil lyže na vítězný sjezd Ester Ledecké.

Ledeckou vyhání trenéři při pádech od obrazovky. Já chci ale vidět chyby, říká hvězda Ledeckou vyhání trenéři při pádech od obrazovky. Já chci ale vidět chyby, říká hvězda Čtěte zde

Machytka nastoupil k Ledecké loni v květnu a lépe spolupráci ani nemohl začít. Hned první závod skončil triumfem ve sjezdu v kanadském Lake Louise. "To bylo určitě důležité. Byl jsem asi víc nervózní na startu než ona," řekl Machytka novinářům o víkendu v německém Garmisch-Partenkirchenu, kde Ledecká dojela ve sjezdu třetí a drží naději na zisk malého křišťálového glóbu za disciplínu.

Pro Machytku mělo prosincové vítězství Ledecké ještě další význam. "Bylo to symbolické, protože to bylo přesně deset let poté, co jsem s Šárkou vyhrál slalom," poukázal na druhý pohárový úspěch Strachové, tehdy ještě závodící pod dívčím jménem Záhrobská, v americkém Aspenu koncem listopadu 2009.

Za deset let třeba přidá vítězství zase s jinou sjezdařkou. "Možná s dcerou, ale doufám, že to bude dřív," řekl se zmínkou o jedenáctileté Natali Anně.

Nyní je ale v permanenci u Ledecké a musí se pořádně otáčet. Pro českou zimní univerzálku totiž připravuje lyže a zároveň snowboardy. "Zatím to jde výborně. Ester umí pochválit i říct, co se jí nelíbí, a to je ideální. Nejhorší je, když člověk mlčí a není tam ta zpětná vazba. Esterka dojede do cíle a hned nám hlásí do vysílačky, co by od každého chtěla nebo ne, co a jak fungovalo," uvedl Machytka.

Roli servismana u Ledecké převzal po Petru Kouřilovi, který pracoval u vítězky olympijského super-G na lyžích a paralelního obřího slalomu na prkně čtyři sezony. "Každý jsme povahově úplně jiný. Já jsem víc ukecanej, nejsem takovej introvert," podotkl Machytka s vysvětlením, že si na sebe s Ledeckou museli chvilku zvykat.

Čím starší lyže, tím lepší

Nového se učil hodně. Pro slalomáře dělal hlavně ostré hrany, nyní se musel přeorientovat na rychlostní disciplíny. "A to je o kombinaci všeho - o rychlém páru, o hranách a hodně o mazání. Sjezdy jsou formulí jedna v lyžování."

Bylo to rodeo, prohlásila Ledecká. V super-G brala další body za sedmnácté místo Bylo to rodeo, prohlásila Ledecká. V super-G brala další body za sedmnácté místo Čtěte zde

Hrany brousí pro Ledeckou pořádně ostře. "Na šavle," prohlásil. V lyžárně tráví hodiny a v Německu zkoušel před super-G ostrost vnější stranou malíčků. "Ostatní prsty už jsou znecitlivělé. Když dělám více párů, tak to tak bývá. Hrany musí být i hladké, protože Ester má velký cit, klobouk dolů," řekl Machytka.

U sjezdu a superobřího slalomu se rychlé lyže hledají dlouho a starší kusy bývají lepší. Skluznice vyžadují čas a ne každý nový pár je rychlý, "Máme i fungl nové lyže, které jsou časově porovnatelné s těmi starými, ale čím starší, tím lepší," konstatoval Machytka a řekl, že vítězný 218 cm dlouhý pár z Lake Louise je tři roky starý.

Zcela nově se musel učit připravovat snowboardy. Ty mají sice jen dvě hrany, ale mnohem větší plochu, což je náročnější objem na vosku a na stahování. "Chvilku jsme u nich hledali společnou řeč, protože měla (Ledecká) divný pocit a nevěděli jsme proč. Měla nové vázání od jiného výrobce a zjistili jsme, že bylo jinak nastavené. Tak jsem to zkusil vrátit do nastavení, které měla dřív, a už to funguje," řekl Machytka.

Evidentně se podvedlo nastavení vyladit dobře. Ledecká jela SP na snowboardu v sezoně dvakrát a zaznamenala vítězství a jedno druhé místo.

reklama