Rakušané Girardelliho nechtěli, pod vlajkou Lucemburska pak vládl svahům

18. 7. 2023 20:31
Lucemburský lyžař Mark Girardelli dnes slaví šedesátiny, proslul jako fenomenální sjezdař. Během kariéry získal pětkrát velký Křišťálový globus za celkové vítězství ve Světovém poháru, což ho řadí na druhé místo za Rakušana Marcela Hirschera, který má celkových triumfů osm.
Mark Girardelli byl především excelentní slalomář
Mark Girardelli byl především excelentní slalomář | Foto: ČTK

Girardelli, specialista na točivé disciplíny, který dokázal vítězit i ve sjezdu, se sice narodil v rakouském Lustenau, ale kvůli sporům s tamním lyžařským svazem závodil už od třinácti let za Lucembursko. Z celkového vítězství ve SP se poprvé radoval v roce 1985, tehdy rekordní páté prvenství vybojoval o osm let později.

Celkem vyhrál 46 závodů Světového poháru, více triumfů než on mají na kontě jen Švéd Ingemar Stenmark (86), Rakušané Hirscher (67) a Hermann Maier (54) a Ital Alberto Tomba (50). Ze světových šampionátů si přivezl dohromady jedenáct medailí - čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové.

Ovšem olympijských hrách se Girardellimu nedařilo. Nikdy nedosáhl na zlato a získal "jen" dvě stříbrné medaile. Obě - v obřím a v superobřím slalomu - v roce 1992 v Albertville.

S profesionální kariérou se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům rozloučil v roce 1997 a od té doby se věnuje obchodování. Jeho aktivity ho několikrát přivedly také do České republiky.